14/06/2026
Těžko se hledají slova po tak krásné a přátelské návštěvě, kterou jsme prožili v neděli 14. června v našem farním kostele.
Poprvé v historii naší farnosti i obce nás navštívil pan biskup, dnes již pražský arcibiskup a primas český, Stanislav Přibyl. Na jeho mši svatou čekal zaplněný kostel, a především čtyři děti z naší farnosti – Dominik, Nella, Viky a Miky, které poprvé přistoupily ke stolu Páně, a přijaly své první svaté přijímání.
Pan arcibiskup hned po příjezdu na faru rozptýlil nervozitu dětí i ministrantů svým vřelým a bezprostředním přístupem. Mše svatá nebyla o pompéznosti, ale o rodinné atmosféře a setkání s pastýřem, který si od přivítání naším administrátorem, jáhnem Michalem Olekšákem, až po poslední společné fotografie získal srdce nás všech.
Kristus často promlouval k lidem prostřednictvím srozumitelných příběhů a přirovnání. A právě takový osobní příklad nám pan arcibiskup předal ve svém kázání, zvláště dětem, ale i všem ostatním. Bylo krásné vidět jeho lidskost, srdečnost a blízkost, které se dotkly každého z nás.
Věříme, že na nás pan arcibiskup v Praze nezapomene. Abychom tomu předešli, darovali jsme mu skleničky s motivem našeho kostela a logem oblíbené kyselky. A když si dárek prohlížel, neodpustili jsme si s úsměvem připomenout známou filmovou hlášku: „Skleničky? Ty už jste jistě v Praze potřeboval!“ Naštěstí ji pan arcibiskup přijal se stejným humorem, s jakým byla pronesena.
Pane arcibiskupe, děkujeme za Vaši návštěvu, povzbuzení, lidskost i společně prožitou neděli. Bylo nám ctí a radostí Vás mezi námi přivítat.
Dlouhomostečtí farníci ❤️🙏⛪️
Biskupství litoměřické
Stanislav Přibyl
Obec Dlouhý Most