Maminec - Apoštolská církev Brno

Maminec - Apoštolská církev Brno Setkání maminek, které chtějí ve svém mateřství růst a vzájemně se podporovat.

Maminec spolu trochu jinak. Záhadný název programu, že? :-)Včera jsme prožily naše společné setkání maminek s malými dět...
22/04/2026

Maminec spolu trochu jinak. Záhadný název programu, že? :-)

Včera jsme prožily naše společné setkání maminek s malými dětmi vcelku v něčem velmi netradičně. Tak trošku jsme odložily naše témata a pustily se do společenské hry Aktivity. Předcházela tomu příjemná část u kávy a domácích buchet, následně jsme se modlily jedna za druhou. Času bylo jakoby najednou nějak víc. Vnímala jsem, jak si vzájemně násloucháme, otevíráme to, co je pro každou jednu z nás těžké a společně to neseme. Jsem moc vděčná, že mohu být součástí skupinky maminek, které se vzájemně podporují, spolu pláčou, spolu se smějí, zkrátka, jsou si nablízku. Musím však říct, že zpočátku se mi do Aktivit moc nechtělo. Bojovala jsem sama se sebou a svým nastavením. Říkala jsem si, hrát si? Není to ztráta času? Vždyť je tolik důležitějších vážných věcí na práci... No, přátelé, ztráta času to nebyla. Kromě pocitu vzájemného sblížení jsem osobně prožila, že tohle je něco, co opravdu potřebujeme. Prostě jen tak být, vypnout a užít si trošku legrace. Vždyť život přeci není jen o povinnostech a výchově dětí. A možná právě tímhle našim dětem dáváme jednu důležitou zprávu. Že vše v životě má své místo. Vážné věci i ty odlehčené. Že i mámy potřebují občas tak trošku vystoupit ze svých obvyklých rolí. Sama jsem byla překvapená, že to vlastně strašně moc potřebuju, to odlehčení. A že mi bylo moc dobře. Myslím, že mohu mluvit i za druhé, když řeknu, že jsme spolu prožily moc dobrý čas. Možná šlo dokonce o jedno z nejlepších setkání, co si tak vzpomínám. Je to o blízkosti. Budu citovat jednu fajn iniciativu věnující se rodinám, nevím, kdo přesně to řekl, ale souzním s tím: "Život, to jsou především vztahy, všechno ostatní jsou detaily." Myslím, že Aktivity jsme nehrály naposledy :-)

V Bibli v knize Kazatel 3:1-2 se píše:“Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas…”Děti mají své potřeb...
25/02/2026

V Bibli v knize Kazatel 3:1-2 se píše:
“Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas…”

Děti mají své potřeby. Některé jsou dány věkem, jiné jsou čistě individuální. Když se zaměříme na ty časově dané, velmi zjednodušeně řečeno, v každém období si potřebují něco “vybojovat”. A jestli to vybojují dobře, na to máme vliv právě my rodiče tím, jak o své děti pečujeme. Když se jim to podaří, stává se předchozí období motorem pro období následující. Pokud ne, stává se naopak brzdou. O něco jiného se hraje u kojence, batolete, předškoláka, školáka, dospívajícího, …

Všichni ale potřebujeme spojení. A o dětech to platí možná dvojnásob. Dítě nemusí být dokonale „zabavené". Potřebuje cítit spojení. Pojďme si vybrat jednu z variant dle věku a navazujme spojení se svými dětmi v průběhu dne.

Varianta A: pro malé děti (0–3 roky)
Při uspávání nebo při mazlení položte ruku na záda dítěte a řekněte klidně i několikrát:
„Jsem tady. Jsi v bezpečí."
Stačí pár vteřin. Děti si nepamatují program – pamatují si pocit.

Varianta B: pro větší děti (3–6 let)
Zastavte se na 20 vteřin, podívejte se dítěti do očí a řekněte: „Jsem ráda, že tě mám. I dnes."
A nabídněte volbu: „Chceš objetí, nebo jen být chvilku blízko?"
Je to maličkost, která často změní tón celého dne.

Zdroje:
Hlavu vzhůru rodiče! Na výchovu selským rozumem. MIKULKOVÁ, Milena. Grada. 2015
GoKids & Babysigns

Pravděpodobně to znáš. Tu a tam potřebuješ vyčistit svou e-mailovou schránku od nejrůznějších nánosů, aby nezapadly práv...
01/02/2026

Pravděpodobně to znáš. Tu a tam potřebuješ vyčistit svou e-mailovou schránku od nejrůznějších nánosů, aby nezapadly právě ty tolik důležité zprávy. Tolik reklamních sdělení, odebíraných newsletterů, které tě vlastně už vůbec nezajímají. Trvá to dlouho, než se tím člověk probere. Ó, jak tuto činnost nesnáším. Taková ztráta času. No.... opravdu? Možná je vážně už na čase skutečně se zamyslet nad tím, čemu svou pozornost již dál nechci věnovat a odhlásit odběr. A možná nejenom e-mailů…

Jak jsi na tom, milá přítelkyně? Máš ve svém životě nějaké nánosy, které Tě brzdí, jsou Ti přítěží? Možná jsi jako já máma malých dětí a najít si čas na srovnání svých myšlenek je pro Tebe výzva. Proto vstávám pokud možno časně ráno před dětmi a manželem. Je to jediný čas, kdy mám skutečný klid, protože všichni ještě spí. Tolik potřebuji být tu a tam sama a přemýšlet. Ideálně každý den. Neumím jet jako autíčko na setrvačník. Možná je to jednodušší proto, že večer již s dětmi odpadám únavou a kolem třetí ráno se cítím odpočatá. A tak vylezu z postele. Možná existuje něco, co mi právě teď Bůh chce říct. V tichu, které nic neruší. Povzbudit mě, dodat odvahy, zvědomit si něco. Častokrát i skrze druhé lidi, které mi posílá do života. Ano, někdy je člověk tak unavený, že si rád pospí. To je v naprostém pořádku. Děti totiž primárně berou. A abys mohla dávat, potřebuješ sama čerpat, jinak to nefunguje.

Když jsem celý měsíc leden přemýšlela nad tím, co chci vidět v letošním roce já, bylo by to více rovnováhy. Rovnováha v dávání a braní, rovnováha v příjmech a výdajích, rovnováha v pozornosti lidem kolem sebe a sobě samé. Několikrát jsem byla v pokušení konečně už něco do těch kolonek napsat. Moci si to odškrtnout a jet dál. Ale pokud si chce člověk nastavit ty správné cíle, které budou zároveň reálné, vyžaduje to nějaký čas. Čas, kdy si kladu poctivě otázky. Protože nejde o to nacpat do už tak plného rozvrhu další povinnosti a ještě více se zahltit. Jde o to, že pokud něčemu řeknu své ano, něčemu jinému musím nutně říci NE! A to dost důrazně. Potřebuji se zamyslet, co mi vlastně žere můj čas, kde se ztrácí? Co potřebuji opustit nebo dělat jinak? Co je důležité. A pak si to zapsat a začít podle toho jednat.

Možná se Ti nepovedlo stanovit si naprosto konkrétní cíle pro oněch 7 oblastí života, o kterých byla řeč minule ve smyslu, budu dělat to a to… Ale pokud jsi o tom začala přemýšlet, už to je krok kupředu! Já jsem si zvědomila, že potřebuju:

1. V průběhu dne být v kontaktu se svým prožíváním. Potřebuji se více sebe sama ptát: „Co právě teď potřebuješ?“ Na co poukazují tvoje emoce? Modeluji tak svým dětem a partnerovi, že něco prožívat a mít potřeby je naprosto v pořádku. A možná jim i pomoci si dané emoce pojmenovat.
2. Čerpat, abych mohla dát. Potřebuji se vrátit k činnostem, které mi pomáhají dobít baterky. Procházka v přírodě není luxus, je to nutnost. Když se budu starat o své tělo, moje tělo se bude moci lépe starat o druhé. Moje děti mě budou potřebovat ještě dlouho. Kolem nás je mnoho potřeb. Moje tělo je chrámem Ducha svatého.
3. Potřebuji více jen tak být. Pozorovat. Spočinout. Jsem lidská bytost (being), ne automat na odvedené úkoly.
4. Potřebuji říct NE všem odčerpávačům síly, radosti a pokoje (Možná uklízet pokaždé, když Tvoje ani ne dvouleté torpédo prosviští bytem a rozhází, na co přijde, není úplně dobře využitý čas, nebo? A taky možná bude na čas potřeba vypnout zprávy, pokud tě dění ve světě i u nás vyvádí z rovnováhy. Můžu.
5. Možná teď potřebuji omezit další iniciativy a spíše využívat zdrojů, které už mám (knížky, semináře, na kterých jsem už byla). Stihla jsem to vůbec vstřebat? Rozvíjet to, do čeho jsem se pustila a být v tom věrná.
6. Může to znít jako paradox, ale potřebuji se učit nechat se vyrušit. Právě tehdy ke mně může mluvit Bůh. Protože Boží plány jsou lepší, než ty moje.
No a především
7. Potřebuji si pravidelně číst Bibli a modlit se. Prostě jen tak být se svým nebeským Tátou. Více Ho poznávat, učit se mu více důvěřovat. On má řešení. On je Bůh. Pro Něho není nemožné naprosto nic.

Jak to máš Ty? Chceš se podělit? A můžu Tě v tvém úsilí podpořit třeba modlitbou? Modlím se, ať jsi požehnaná!

P.S. O umění nechat se vyrušit sdílím odkaz na kázání, které měl před nedávnem Zoltán Edés, a které mě hodně oslovilo. Pokud jsi nezaregistrovala, velmi doporučuji! Mně to zásadním způsobem otevřelo oči.
https://www.youtube.com/watch?v=xCl2LpLH5Po (od 32.minuty)

První Maminec tohoto roku jsme otevřely následujícím veršem z Písma: "Bratří (sestry), já nemám za to, že jsem již u cíl...
14/01/2026

První Maminec tohoto roku jsme otevřely následujícím veršem z Písma:

"Bratří (sestry), já nemám za to, že jsem již u cíle; jen to mohu říci: zapomínaje na to, co je za mnou, upřen k tomu, co je přede mnou, běžím k cíli, abych získal nebeskou cenu, jíž je Boží povolání v Kristu Ježíši.“ – Filipským 3:13-14

Můžeme si položit následující otázky:
❓Co mě brzdí v pohybu a potřebuji odložit? (Jaká zklamání, zranění, očekávání, hořkost…?)
❓Čemu věnuji soustředěnou pozornost? Kam mě moje pozornost vede?
❓Jaký pohyb/jakou aktivitu potřebuji letos udělat, abych se posunula k Božímu cíli pro svůj život?
❓Pro čí slávu chci žít? Pro svou vlastní nebo Boží?

Apoštol Pavel pouze neseděl, aby se modlil. Byl to muž činu. A to dokonce i v tak nepříznivých podmínkách, jakými bylo jeho uvěznění! Stejně i my, když si vytyčíme nějaký malý cíl v každé z těchto sedmi důležitých oblastí našeho života, udrží nás to v pohybu.
🎯Rodina
🎯Vztahy s dalšími lidmi
🎯Vztah s Bohem, s lidmi v církvi
🎯Zdraví
🎯Finance
🎯Profese
🎯Osobní život

A co Ty? Máš už letos nějaký cíl? Dej nám vědět, rády Tě v tvém úsilí podpoříme a budeme se za Tebe modlit, abys vytrvala.


Pozn.: Obsah je převzat z novoroční bohoslužby (1.1.2026), autorem je pastor Nick Lica, k poslechu v archivu Rádia 7 v relaci Bohoslužba.

🤰🏼💜
04/06/2025

🤰🏼💜

Období těhotenství není vždycky zrovna procházka po růžovém obláčku.
➡️Každá pátá těhotná žena prožívá úzkosti a každá osmá má depresivní příznaky - a polovina z nich zůstává bez potřebné podpory.
Přitom běžná kontrola v těhotenství vypadá pořád stejně jako za našich babiček: měření, vážení, odběry. "Všechno v pořádku, na shledanou." Na psychiku není čas.
Ale co když by to celé mohlo být jinak?
Co kdyby každá nastávající maminka měla přístup k psychologické podpoře?
Co kdyby každý lékař věděl, jak citlivě reagovat na psychické potřeby svých pacientek a dokázal je podpořit a v případě potřeby odkázat na další odborníky?
Proto ráda doporučuji právě vzniklou organizaci TěhoDuše, která nabízí:
➡️Individuální i skupinovou psychologickou podporu pro nastávající maminky
➡️Vzdělávání zdravotníků v oblasti psychického zdraví v těhotenství
➡️Poradenství pro páry procházející těhotenstvím
➡️Materiály, články, webináře, online kurzy zdarma
https://www.tehoduse.cz/

Adresa

Životského 10
Brno
61800

Otevírací doba

09:00 - 12:00

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Maminec - Apoštolská církev Brno zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Maminec - Apoštolská církev Brno:

Sdílet