Biserica apostolica "Sfanta Treime" Bruxelles

Biserica apostolica "Sfanta Treime" Bruxelles Contactgegevens, kaart en routebeschrijving, contactformulier, openingstijden, diensten, beoordelingen, foto's, video's en aankondigingen van Biserica apostolica "Sfanta Treime" Bruxelles, Religieuze organisatie, Avenue Drive Lemoine 13, Anderlecht.

15/02/2022

Credința zadarnică
Partea întâi

1 Corinteni 15:1-2
Vă fac cunoscut, fraților Evanghelia, pe care v-am propovăduit-o, pe care ați primit-o, în care ați rămas,
și prin care sunteți mântuiți, dacă o țineți așa după cm v-am propovăduit-o; altfel, degeaba ați crezut.

Când credința noastră este zadarnică, sau când credem degeaba?

Pot exista circumstanțe când credința noastră este zadarnică, ca și cm n-ar fi?

Cel mai important lucru care vrea apostolul Pavel sa scoată în evidență este că:

1. Credința în Isus Cristos este valabilă doar dacă este în conformitate cu Evanghelia lui Cristos.

În acest caz, apostolul Pavel, în calitate de reprezentant al Domnului Isus, deci cel prin care a fost revelată în mare parte învățătura de care au nevoie bisericile, și respectiv cei care fac parte din aceste biserici, apostolul Pavel accentuează că e important să înțelegem și să trăim în felul în care ne-a fost descoperit prin Pavel.

De ce?

Pentru că doar în felul acesta suntem asigurați că ne îndreptăm în direcția cea bună.

Dacă suntem învățați în mod greșit, vom ajunge pe o cale greșită.

Deci e foarte important felul în care am fost sau suntem învățați.

Cum verificăm dacă învățătura pe care o primim este bună sau nu?

Dacă învățătura care ni se dă este în conformitate cu învățăturile care ne-au fost date prin Evanghelie, și este conformitate cu intenția autorului ( adică Pavel, Petru, Iacov, Ioan, Marcu, Luca, Matei).

Învățătura bună te va face să aduci roade pentru Împărăție!
ROADELE CELE MAI IMPORTANTE CARE VREA SĂ LE VADĂ DOMNUL ÎN VIAȚA NOASTRĂ, SUNT ROADELE DUHULUI SFÂNT!
Galateni 5:22-25
Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioșia,
blândețea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
Cei ce sunt ai lui Hristos Isus, și-au răstignit firea pământească împreună cu patimile și poftele ei.
Dacă trăim Duhul, să și umblăm prin Duhul.

Mulți creștini înțeleg în mod greșit ce înseamnă să aduci roade și se duc să evanghelizare pe alții, dar în dreptul lor încă nu au lucrat ca să rodească Duhul Sfânt în viața lor.
Aceste roade nu le aduce Duhul Sfânt singur, în mod automat în viața creștinului, ci în colaborare strânsă cu creștinul.
Duhul Sfânt te sfătuiește, te învață, te călăuzește, DAR NU FACE ÎN LOCUL TĂU!
DECI, lucrează întâi la tine, până începi sa manifești aceste roade in viața ta, și apoi gândește-te la alții.
Pentru că cea mai bună evanghelizare, este prin exemplul personal, nu doar prin vorbe.
1 Corinteni 4:20
Căci Împărăția lui Dumnezeu nu stă în vorbe, ci în putere.

Prima dată trebuie să umbli tu prin Duhul, apoi să le spui altora să umble!

Nu ajunge doar să citim Biblia, ci este nevoie s-o studiem, deoarece Biblia poate fi înțeleasă greșit, și ne putem trezi după ani de zile, că ceea ce am crezut sau ceea ce am fost învățați este greșit.

Din această cauză Dumnezeu a dat Bisericii, apostoli, prooroci, învățători, oameni cu diferite daruri, pentru ca ei să ne învețe și să ne ajute sa înțelegem corect Biblia.

Efeseni 4:11-15
Și El a dat pe unii apostoli; pe alții, prooroci; pe alții, evangheliști; pe alții, păstori și învățători,
pentru desăvârșirea sfinților, în vederea lucrării de slujire, pentru zidirea trupului lui Hristos,
până vom ajunge toți la unirea credinței și a cunoștinței Fiului lui Dumnezeu, la starea de om mare, la înălțimea staturii plinătății lui Hristos;
ca să nu mai fim copii, plutind încoace și încolo, purtați de orice vânt de învățătură, prin viclenia oamenilor și prin șiretenia lor în mijloacele de amăgire;
ci, credincioși adevărului, în dragoste, să creștem în toate privințele, ca să ajungem la Cel ce este Capul, Hristos.

"...dacă o țineți așa după cm v-am propovăduit-o; altfel, degeaba ați crezut".

Galateni 1:8
Dar chiar dacă noi înșine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v-am propovăduit-o noi, să fie anatema!

Faptele Apostolilor 17:11
Iudeii aceștia aveau o inimă mai aleasă decât cei din Tesalonic. Au primit Cuvântul cu toată râvna, și cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este așa.

Biserica aceasta din Berea, a înțeles nu ajunge doar să citești sau să auzi Biblia, ea trebuie cercetată și înțeleasă de fiecare în mod individual.

De aceea, vă sfătuiesc ca fiecare mesaj pe care îl ascultați, sa vă notați ideile și versetele din predica aceea, ca să puteți cerceta după aceea și acasă în scopul înțelegerii cât mai clare a învățăturilor.

E foarte important!!!

Puțini creștini cercetează Biblia, de aceea ajung să înțeleagă greșit, să se îndrepte pe altă cale decât cea pe care vrea Domnul să mergem, și în final să ajungă să fie frustrați și nemulțumiți de cm decurg lucrurile în viața lor.

DECI ÎNȚELEGEREA CORECTĂ A EVANGHELIEI, ASIGURĂ O DIRECȚIE BUNĂ.

Iată de ce mulți suferă în zadar, sunt frustrați, le este greu să trăiască în ascultare, sunt împovărați, înfășurați de tot felul de legături rele și sunt dominați de fire.

EVANGHELIA ARE PUTERE DOAR IN VIAȚA CELUI CARE O ÎNȚELEGE CORECT, DUPĂ VOIA LUI DUMNEZEU!
Nu vreau să spun că nu lucrează și mila lui lui Dumnezeu... dar dacă toată viața ai de gând să rămâi doar un cerșetor care cere milă tot timpul, în loc să fii un reprezentant al Împărăției plin de credință și autoritate care să pună pe fugă duhurile rele... gândește-te bine unde vrei să ajungi, pentru că Dumnezeu vrea să fii imaginea Lui pe acest pământ. Ce fel de Dumnezeu arătăm noi?

Dumnezeu dă biruință celui care urmează instrucțiunile cu strictețe!

Deuteronomul 1:37
Domnul S-a mâniat și pe mine, din pricina voastră, și a zis: „Nici tu nu vei intra în ea.

Domnul nu este de acord cu pocăința ocazională și aproximativă!
El nu l-a lăsat pe Moise să intre în țara promisă, pentru că nu a făcut exact cm i-a cerut Domnul să facă.
În loc sa vorbească stâncii, a lovit stânca de două ori, și în felul acesta Dumnezeu nu mai fost proslăvit.

Domnul când ne cere ceva, nu ne spune doar ca să avem o idee despre cerea sa facă prin noi.
EL VREA SĂ ASCULȚI ATENT ȘI SĂ FACI EXACT CUM TI-A CERUT!

Aceasta este "pocăința aproximativă", cea care face lucrurile după cm poate, care nu se concentrează asupra a ceea ce vrea Dumnezeu cu exactitate, evită să facă sacrificii prea mari, ca nu cumva să sufere familia sau să fie deranjat copilul.
Când Dumnezeu spune ceva clar, trebuie sa-mi aliniez toată familia și animalele după ce-a zis El.

PUNE-L PE PRIMUL LOC PE DUMNEZEU ȘI CEEA CE ZICE EL, ȘI TE VA PUNE SI EL PE TINE PE LISTA DE PRIORITĂȚI!

Moise s-a lăsat copleșit de problemele exterioare, din jurul lui, și a pierdut din vedere instrucțiunea pe care i-a dat-o Dumnezeu.

De asemenea, mai este și problema timpului, adică urgența ducerii la îndeplinire a instrucțiunilor Sale.
Ucenicii au vrut să trimită acasă flămânzi aproximativ 5000 de oameni. Ei atunci erau flămânzi, nu le trebuia mâncare după ce mureau sau după ce se îmbolnăveau.
Le trebuia mâncare atunci pe moment și Isus le-a spus ucenicilor să le dea de mâncare și să nu-i lase să plece așa.
Dar ucenicii s-au uitat la ceea ce se poate face omenește în problema aceea și s-au văzut neputincioși.
N-au luat în calcul, că lângă ei este Dumnezeu.

Tot așa și în viețile noastre; Dumnezeu ne dă instrucțiuni, ne dă autoritate, dar dacă zicem că nu putem, că n-avem timp azi și amânăm, Dumnezeu nu se mai poate proslăvi. Și va fi prea târziu pe când vei fi tu dispus.

Isaia când a auzit chemarea, a spus imediat: Iată-mă, trimite-mă!

Astăzi dacă auziți glasul lui Dumnezeu, nu vă împietriți inimile!

Deci este foarte important să fim atenți la instrucțiunile lui Dumnezeu și la timpul când vrea El să le ducem la îndeplinire.

Va doresc o zi plină de Har și Lumină!

Stau la dispoziția voastră pentru nelămuriri.

18/10/2021

Adi Kallai
Mesaj - " Descoperiri și puteri dumnezeiești"

28/08/2021

Schimbarea de adresă a Bisericii

Pace frați și surori, prieteni dragi,

Vă invităm cu toată dragostea la părtășiile noastre de Duminică seara de la orele 17:00.

Domnul Isus ne-a călăuzit spre un alt locaș de închinare, și prin Harul Domnului începem serviciile de inchinare în incinta unei biserici catolice ( Église du Saint Esprit , Anderlecht).

Adresa completă:

Avenue Dr Lemoine 13, Anderlecht Bruxelles.

Vă stăm la dispoziție pentru orice informații suplimentare.

Mult Har și Binecuvântare peste ființele voastre!

Pastor,
Adrian Kallai

27/07/2021

"Ce am, îți dau"

Faptele Apostolilor 3:6-10
Atunci Petru i-a zis: "Argint şi aur n-am; dar ce am, îţi dau: în Numele lui Isus Hristos din Nazaret, scoală-te şi umblă!"

L-a apucat de mâna dreaptă şi l-a ridicat în sus. Îndată i s-au întărit tălpile şi gleznele;
dintr-o săritură a fost în picioare şi a început să umble. A intrat cu ei în Templu, umblând, sărind şi lăudând pe Dumnezeu.

Tot norodul l-a văzut umblând şi lăudând pe Dumnezeu.

Îl cunoşteau că era cel ce şedea la poarta "Frumoasă" a Templului, ca să ceară de pomană, şi s-au umplut de uimire şi de mirare pentru cele ce i se întâmplaseră.

Ar fi ușor să dai din ceea ce nu e al tău, pentru ce nu ai transpirat, sau ceea ce ai căpătat fără efort, fără sacrificii...

Așa este lumea creștină de azi, încearcă să dea de ceea ce nu mai au nevoie, să facă ceea ce nu-i costă prea mult, și rezultatul este pe măsură... un creștinism fără putere, fără viață, doar cuvinte multe...

Oamenii s-au săturat de cuvinte, de promisiuni, de discursuri politice și științifice...
Predici bine pregătite, dar oamenii rămân la fel, si biserica este in amorțire și in neputință, in neștiință despre ce se întâmplă in realitatea spirituală.

Listele cu nevoi se înmulțesc, creștinii ajung tot mai confuzi, dezechilibrați de situația din lume, și liderii spirituali dau din umeri, neștiind cm să acționeze.

Iubirea adevărată față de semeni se manifestă prin interes, dispoziție, sacrificiu, altruism.

Romani 12:10
Iubiţi-vă unii pe alţii cu o dragoste frăţească. În cinste, fiecare să dea întâietate altuia.

Romani 12:11
În sârguinţă, fiţi fără preget. Fiţi plini de râvnă cu duhul. Slujiţi Domnului.

A fi plin de râvnă cu duhul înseamnă a fi conectat cu lumea spirituală, pentru a fi condus și călăuzit de gândurile și planurile Cerești, de proiectele pe care Dumnezeu are de gând să le pună in aplicare, adică împreună lucrători cu Dumnezeu, cu Duhul Sfânt.

Slujind în felul acesta, adică din profunzimea ființei, cu duhul, vei da viață tuturor cu care vii în tangență, vei fi acolo unde Dumnezeu vrea să lucreze, vei fi interesat de nevoile altora, nu de nevoile proprii.

De acolo, din profunzimea ființei vrea Dumnezeu să dăruim, să slujim, pentru că lucrurile cu adevărat valoroase Dumnezeu le va pune în profunzimea ființelor noastre, la nivelul duhului.

De aceea e necesar să ne coborâm în adâncul ființei pentru a scoate și a da mai departe din ceea ce ne-a dat și nouă Dumnezeu.

În felul acesta, oamenii nu vor putea rămâne pasivi, ci vor fi uimiți și se va produce o mare trezire.

Bineînțeles că este mai ușor să dai din ceea ce este mai la îndemână, ceea ce se obține in mod natural, adică de la nivelul minții, un mesaj de la minte la minte, lucruri de la intelect la intelect, dar ceea ce este valoros vine de la nivelul inimii, ceea ce dă viață și poate face diferența, pentru că Dumnezeu că acolo le așează.

Petru nu a zis lui Dumnezeu să-i dea acestui olog vindecare... Petru avea în el viața, avea în el vindecarea, avea în el puterea și prezența lui Dumnezeu.
Petru doar a împărtășit din ceea ce a avut, pentru că era sigur de ceea ce a pus Dumnezeu în el.

Nu te mai obosi să te rogi ca Dumnezeu să dea... pentru că această rugăciune o fac cei care nu au ce da...
Dar după atâția ani pe calea Domnului, ar fi trebuit să se adune ceva la nivelul duhului tău așa încât să ai ce dărui.

Nu mai poți spune, eu n-am ce-ți da... pentru că atunci spui de fapt că ai umblat cu Dumnezeu, dar n-ai primit nimic, ceea ce este o minciună.

Cine umblă cu Dumnezeu, paharul lui e plin de dă peste el...

Dacă paharul tău e gol, asigură-te că prima dată ți se umple ție paharul, și după aceea vei avea ce să împărtășești cu alții.

Nu-I mai da sarcini lui Dumnezeu și "temă de casă", pentru că Dumnezeu vrea să lucreze prin tine, și te modelează și investește în tine, ca tu să mergi la oameni și să împărtășești din profunzimea ființei tale, viață, putere, vindecare.

Nu le mai tot vorbi oamenilor de ceea ce le poate da Dumnezeu, ci dă-le din ceea ce ți-a dat și ție Dumnezeu, identifică-te cu ei, împarte cu ei, sacrifică-te pentru ei, renunță la dreptul tău în favoarea lor, și vor avea o dovadă practică a existenței lui Dumnezeu, a dragostei și a bunătății lui Dumnezeu.

Nu-ți fie frică de faptul că te vor infecta, dacă Dumnezeu locuiește in tine, lumea nu va avea putere asupra ta.

1 Corinteni 1:25
Căci nebunia lui Dumnezeu este mai înţeleaptă decât oamenii; şi slăbiciunea lui Dumnezeu este mai tare decât oamenii.

Ești trimisul lui Dumnezeu, tu trebuie să zici :
CE AM ÎȚI DAU!

Omenii vor fi uimiți de aceasta, pentru că in general, nimeni nu vrea să dea din lucrurile lui personale, valoroase... ci creștinii încearcă să dea din ceea nu-i al lor, ceea ce ei nu au, nu trăiesc, ceea ce nu-i costă, propovăduirea ajungând să se bazeze doar pe cuvinte...

Meditează la acest mesaj, citește-l de mai multe ori să te asiguri că l-ai înțeles bine, pentru că Dumnezeu vrea să te folosească pentru binecuvântarea celor din jurul tău.

Te va trimite să le dai din ceea ce ai primit!

Fii o dovadă vie a realității spirituale!

13/07/2021

Împărăția lui Dumnezeu

Luca 17:20-21
Fariseii au întrebat pe Isus când va veni Împărăţia lui Dumnezeu. Drept răspuns, El le-a zis: "Împărăţia lui Dumnezeu nu vine în aşa fel ca să izbească privirile.

Nu se va zice: "Uite-o aici!" sau: "Uite-o acolo!" Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."

Fariseii s-au gândit la Împărăția lui Dumnezeu în mod fizic, adică regatul lui Dumnezeu pe pământ, așa cm a fost pe vremea lui David și Solomon.

Deoarece erau sub dominație romană, era dorința lor cea mai mare, să fie eliberați de sub dominația romană.

Însă Domnul le spunea prin Isaia:
Isaia 55:8-9
"Căci gândurile Mele nu sunt gândurile voastre, şi căile voastre nu sunt căile Mele, zice Domnul.
Ci cât sunt de sus cerurile faţă de pământ, atât sunt de sus căile Mele faţă de căile voastre şi gândurile Mele faţă de gândurile voastre.

Domnul Isus nu se referea la regatul lui Dumnezeu pe acest pământ.
Asa ceva nu poate fi posibil pe pământul acesta.
Dar ei asta așteptau, așa înțelegeau.

Dumnezeu are regatul in Ceruri, și acolo ne pregătește un loc, acolo va domni El, și vom fi cu El pentru totdeuana.
Ioan 14:2-3
În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.

Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.

CE ESTE ÎMPĂRĂȚIA LUI DUMNEZEU?

Domnul Isus spunea:
Luca 17:21 Nu se va zice: "Uite-o aici!" sau: "Uite-o acolo!" Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."

Deci înțelegem că nu este vorba de o Împărăție fizică (regat) pe acest pământ, ci este vorba despre domnia, și manifestarea Împărăției lui Dumnezeu în inimile, în viețile noastre.

Domnul Isus a venit pe pământ ca să facă lucrul acesta posibil, și a fost nevoie să schimbe in primul rând această gândire a omului care așteaptă Împărăția fizică al lui Dumnezeu pe pământ.

Problema cea mai mare din zilele noastre este că oamenii se gândesc cm să ocupe teritorii și să domine în mod fizic pe pământul acesta.
Dar pe pământ nu este posibilă această dominare, deoarece asta ar însemna ca mulți oameni să fie obligați să facă parte din această Împărăție.

Dumnezeu nu are de gând așa ceva, nu este natura, caracterul Său de așa fel, ca să impună cu forța ca să faci parte din Împărăția Lui.
În vechime creștinii au înțeles greșit ce înseamnă manifestarea Împărăției lui Dumnezeu și au rezultat cruciadele și uciderea celor care nu acceptau să se creștinizeze.
De aceea mulți oameni din ziua de azi, când le spui de creștinism, sunt reticienți, arătând cu degetul către ceea ce a făcut creștinismul conservator prin opresiune și judecată.

Dumnezeu nu mai locuiește și nu va mai locui în clădiri, El locuiește în inimă.
Deci clădirea, zidurile nu vor mai fi locul unde va împărăți, pentru că atunci ar trebui să fim pocăiți doar la biserică, doar cand venim la Casa lui Dumnezeu ( și cam asta se face în lumea creștină contemporană, unde oamenii se smeresc și se recunosc doar cand merg la biserică, în rest e altă lume, altă viață, alt comportament).

Odată cu venirea lui Isus, lucrurile acestea s-au schimbat, Emanuel ( Dumnezeu este cu noi), Dumnezeu cu noi, în noi.

NOI SUNTEM BISERICA!
Bineînțeles că Biserica, nu o pot alcătui creștinii care rămân separați și izolați, deoarece Biserica este un organism viu, un trup care are mădulare și aceste mădulare funcționează într-o colaborare perfectă unele cu altele, în funcție de nevoia care este.

Dacă nu îți îndeplinești funcția la momentul potrivit în trup, tot trupul va suferi, deci acest trup funcționează cu membre care sunt unite, pline de viață, pregătite la orice moment pentru a fi de folos trupului.

Dumnezeu stăpânește și locuiește doar acolo unde este dorit, invitat... doar în inima care Îl caută cu tot dinadinsul și stăruie în aceasta.

Dacă vrei să câștigi teritorii și vrei să se extindă Împărăția lui Dumnezeu:
- în primul rând asigură-te că Dumnezeu e Stăpânul și Domnul tău personal. Că în viața ta, urmezi 100% instrucțiunile Lui, și ești călăuzit pas cu pas de El... că gândirea ta este transformată zi de zi prin Cuvântul Domnului și în părtășie cu El, și astfel ești în același gând cu El, manifești aceleași dorințe ca El, că ești preocupat de același plan ca și El.

- in al doilea rând, trebuie să înțelegi că tu vei fi Dumnezeu pentru cei din lume. Ei vor cunoaște pe Dumnezeu atunci când vor putea să-L vadă pe Acest Dumnezeu în viața ta, în cuvintele tale, comportamentul tău.

Nu le mai spune că Dumnezeu nu se vede, că ei sunt de vină pentru că au ochii și mintea murdară... NU.

Datoria ta și a mea este să-L facem de cunoscut pe Dumnezeu prin ființele noastre, să se vadă ce a făcut Dumnezeu în noi și prin noi, manifestarea Împărăției, a dragostei, a puterii lui Dumnezeu în noi și prin noi.

Dumnezeu nu se implică acolo unde se vorbește mult despre El, pentru că și Fariseii vorbeau mult despre Dumnezeu...

Dumnezeu se implică acolo unde are oameni ai Lui prin care se poate manifesta.

Nu trebuie să povestești și să dovedești foarte mult cm lucrează și a lucrat Dumnezeu prin alții, dovedește și arată cm lucrează Dumnezeu în dreptul tău.

TU VEI FI DUMNEZEU PENTRU EI!

DOMNUL ISUS SPUNEA:
Căci iată că Împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru."

Vorbește despre această Împărăție, care este înăuntrul tău... dacă este cu adevărat înăuntrul tău, atunci va fi ușor să le dovedești și să le vorbești despre ea, și le va fi ușor și pentru ei să creadă.

08/07/2021

"Tot ce am Eu este al tău"

Luca 15:31-32
"Fiule", i-a zis tatăl, "tu întotdeauna eşti cu mine şi tot ce am eu este al tău.

Dar trebuia să ne înveselim şi să ne bucurăm, pentru că acest frate al tău era mort, şi a înviat, era pierdut, şi a fost găsit."

Mă gândeam cât de copilăresc și de imatur am putut fi de multe ori în atutudinea mea uitându-mă la alții și ajungând să fiu nemulțumit de ceea ce am, ceea ce sunt...

Asta e arma cea mai puternică a diavolului, când reușește să îți ia privirea de la Dumnezeu, de la ceea ce ai, și te duce cu privirea și cu gândul la ceea ce au alții...

Prin toate căile posibile, vei fi influențat să intri în gândirea veacului acestuia, și să devii ca ei... în invidie, egoism, competiție, orgoliu, încăpățânare, nemulțumire, lăcomie, bârfă, etc.

Atât Dumnezeu, cât și cel rău, ne aduc înainte imagini, atitudini, modele conform cărora să trăim.

Dar când ești în casă, cât timp ești în binecuvântare te obișnuiești cu ele atât de mult încât ajungi să nu le mai apreciezi la adevărata valoare.

Dumnezeu ne-a dat o familie, un loc de muncă, un mediu în care să ne dezvoltăm și să fim o binecuvântare, o imagine al lui Dumnezeu.

Tindem să uităm că noi reprezentăm Împărăția pe acest pământ, și asta e misiunea noastră a fiecăruia care suntem copiii Domnului.

Misunea noastră nu e de supraviețuire, nu e de a câștiga pâinea și existența, misiunea noastră și scopul vieții de aici este de a reprezenta Împărăția și de a ne pregăti pe noi și pe alții pentru veșnicie.

Filipeni 3:20
Dar cetăţenia noastră este în ceruri, de unde şi aşteptăm ca Mântuitor pe Domnul Isus Hristos.

Filipeni 2:14-16
Faceţi toate lucrurile fără cârtiri şi fără şovăieli,
ca să fiţi fără prihană şi curaţi, copii ai lui Dumnezeu, fără vină, în mijlocul unui neam ticălos şi stricat, în care străluciţi ca nişte lumini în lume,
ţinând sus Cuvântul vieţii; aşa ca, în ziua lui Hristos, să mă pot lăuda că n-am alergat, nici nu m-am ostenit în zadar.

Cel rău caută să ne mute privirea și planurile, interesele și dorințele noastre cele mai profunde spre pământul acesta, ca și cm moștenirea noastră e aici, ca și cm răsplătirea noastră e aici, ca și cm plăcerea și bucuria cea mai importantă e aici pe acest pământ.

De aceea oamenii aleargă, adună, calcă drepturile altora, ca să profite, ca să trăiască la maxim aici, ca ei nu sunt siguri dacă va mai fi ceva după viața aceasta.

Un creștin știe sigur ce-l așteaptă dincolo, că nu există termen de comparație cu ce ne-a pregătit Dumnezeu în Rai, și ne punem toată nădejdea, bucuria și plăcerea în Domnul.

Cine trăiește cu Domnul aici, va trăi cu Domnul și după viața asta.

Cine își găsește plăcerea în Domnul aici, își va găsi plăcerea în Domnul și după viața aceasta.

Roagă-te în fiecare dimineață când te trezești și mulțumește Domnului pentru ceea ce ești, pentru ceea ce ai, și spune-i Lui cât de bucuros ești pentru ceea ce face și aduce El in viața ta.

Astfel vei reuși să menții mulțumire, pace, bucurie în inima ta, care nu se vor sfârși niciodată.

Cât de binecuvântat ești că faci parte din familia Domnului Isus, veghează să rămâi credincios acestei familii.

Nu te lăsa influențat de mentalitatea lumii acesteia, pentru că tu ești ascuns cu Cristos în Dumnezeu, și ești copilul Său.

06/07/2021

Posesiuni și "posedări"

Luca 14:33
Tot aşa, oricine dintre voi, care nu se leapădă de tot ce are, nu poate fi ucenicul Meu.

Mulți spun că sunt ucenicii, slujitorii Domnului Isus sau împreună lucrători cu Duhul Sfânt...

Calitatea de ucenic, de slujitor sau împreună lucrător cu Dumnezeu, o dă CAPACITATEA de a te lepăda, de a te dezlega, de a te elibera de orice lanțuri sau legături care nu te lasă să fii cu toată inima, cu toată ființa, cu toată dispoziția pentru Dumnezeu.

Luca 14:18-20
Dar toţi, parcă fuseseră vorbiţi, au început să se dezvinovăţească. Cel dintâi i-a zis: "Am cumpărat un ogor şi trebuie să mă duc să-l văd; rogu-te să mă ierţi."

Un altul a zis: "Am cumpărat cinci perechi de boi şi mă duc să-i încerc: iartă-mă, te rog."

Un altul a zis: "Tocmai acum m-am însurat şi de aceea nu pot veni."

In altă traducere scrie: "cine nu poate renunța la toate posesiunile sale, nu poate să fie ucenicul Meu".

De ce trebuie să renunț la toate posesiunile?

Îmi cere Isus lucrul acesta și mie?

Bineînțeles că Isus spune acest lucru doar pentru aceea care vor să fie ucenici ai Lui, slujitori ai Lui, împreună lucrători cu Duhul Sfânt.

Deoarece cm aș putea să fiu ucenicul Lui dacă nu-L pot urma peste tot?

Cum aș putea să fiu slujitorul Lui, dacă nu sunt la dispoziția Lui, la timp și ne la timp, când mă trimite El?

Cum as putea să fiu împreună lucrător cu Duhul Sfânt, când preocuparea mea principală nu este să dezvolt o relație de cooperare cu Duhul Sfânt, ci sunt doar la faza in care sunt concentrat cu relațiile pe orizontală, cu oamenii?

POSESIUNILE sunt cele care nu ne lasă să urmăm pe Isus, să fim la dispoziția Lui, să fim concentrați asupra dezvoltării relației pe verticală, cu Dumnezeu.

POSESIUNILE ne solicită și ne acaparează atât de mult încât nu vom putea să ne concentrăm atenția asupra lui Dumnezeu, asupra planului pe care îl are Dumnezeu cu noi.

POSESIUNILE sunt periculoase pentru că ne fură tot ceea ce are nevoie Dumnezeu din partea noastră pentru El... DISPOZIȚIA, ENERGIA, ATENȚIA, DRAGOSTEA.

Dacă recitim acum următorul verset, cred că înțelegem mai bine ceea ce a vrut să spună Domnul Isus:

Luca 14:26
"Dacă vine cineva la Mine, şi nu urăşte pe tatăl său, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăşi viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu.

Isus nu a vrut să sugereze faptul că un creștin are dreptul să urască, sau să-și părăsească familia pentru a fi ucenicul Lui.

Posesiunile sunt cele care dețin primul loc in inimile noastre și vor ocupa cea mai importantă parte a vieții noastre fie că e vorba de familie, carieră sau bunuri materiale.

De fapt problema cea mai mare nu e pentru că le ai, ci problema cea mai mare e în însăși denumirea ei, și anume că te posedă.

POSEDĂ timpul tău, POSEDĂ mintea ta, POSEDĂ ceea ce e mai important din viața ta.

Noi credem că sunt ale noastre, posesiunile noastre, dar defapt noi suntem posedați de ele. Adică suntem conduși de ele, au toată atenția noastră, toată dedicarea noastră...

Ex:
Dacă te sună cineva la o oră târzie și îți propune o afacere, si dacă e târziu îi dai toată atenția...
Dar dacă predica sau cântarea s-a lungit si programul a depășit ora obișnuită, o dată pe săptămână, imediat te superi și ești frustrat, și începi să dai cu pietre în potențialii vinovați... dar zile nu e problemă de cât timp și energie ai dat pentru bani si alte lucruri.

Atunci care prezintă mai mare importanță și interes pentru tine?

De fapt, când tot ceea ce facem in majoritatea timpului nu aduce profit pentru Dumnezeu, pentru Împărăție, va fi o risipă.

Luca 11:23
Cine nu este cu Mine este împotriva Mea; şi cine nu adună cu Mine risipeşte.

Ioan 10:27
Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc, şi ele vin după Mine.

E valabil și in viața mea?

Merg eu după El, in funcție de ceea ce îmi spune El, sau încerc să-L trag pe Isus să vină El după mine, in treburile si planurile mele?

Nu înseamnă să renunți la familie, sau la ceea ce ai dezvoltat...

Roagă-te lui Dumnezeu și asigură-te cu ești în locul potrivit, pentru că locul are de a face cu binecuvântarea, după aceea asigură-te că lucrezi in ceea ce Dumnezeu a pregătit pentru tine, pentru că doar in ceea ce ti-a pregătit Dumnezeu te poți dezvolta și propăși; după aceea asigură-te că ai toată atenția concentrată asupra lui Dumnezeu că să auzi glasul Lui, instrucțiunile Sale, sfaturile zilnice ...

DUMNEZEU îți dă posibilitatea să fii liber și să nu mai fii condus de posesiuni, ci tu să fii deasupra tuturor posesiunilor condus de Dumnezeu prin toate.

21/06/2021

A fi bun

Luca 6:33-35
Dacă faceţi bine celor ce vă fac bine, ce răsplată vi se cuvine? Şi păcătoşii fac aşa.

Şi dacă daţi cu împrumut acelora de la care nădăjduiţi să luaţi înapoi, ce răsplată vi se cuvine? Şi păcătoşii dau cu împrumut păcătoşilor, ca să ia înapoi întocmai.

Voi însă iubiţi pe vrăjmaşii voştri, faceţi bine şi daţi cu împrumut, fără să nădăjduiţi ceva în schimb. Şi răsplata voastră va fi mare şi veţi fi fiii Celui Preaînalt; căci El este bun şi cu cei nemulţumitori şi cu cei răi.

Domnul Isus a dat peste cap învățătura tuturor celor de pe vremea Lui.

Când am citit acest pasaj, Duhul Sfânt m-a cercetat și mi-a spus ca trebuie să scriu câteva gânduri...

La fel ca pe vremea Domnului Isus, aceste versete enervează pe mulți creștini din zilele noastre.

Oare in ce procentaj mai împlinește creștinătatea, versetele acestea?

Sunt versete care au fost puse în arhivă, și creștinul zice că e imposibil să trăiești așa...

Oare sunt absurde aceste versete?
Oare mai trebuie să le împlinim?
Ce facem cu ele?

Cert este că aceste versete au un subiect central, un mesaj care este foarte important.

Subiectul este a fi bun.

Vs. 35 "căci El este bun și cu cei nemulţumitori și cu cei răi".

Ce înseamnă dpdv al lui Dumnezeu să fii bun?

Versetele acestea ne răspund.

Să înțelegem așa cm vrea Dumnezeu să înțelegem.
Scriptura trebuie studiată, nu numai citită, pentru a da o interpretare corectă.

Mulți s-au mulțumit doar că au citit-o sau auzit-o, dar pentru a o putea interpreta si înțelege așa cm vrea Dumnezeu, este nevoie s-o studiem.

De ce?

Unul dintre motivele principale este că gândirea noastră este mai mult firească decât duhovnicească.
Mulți creștini au înțeles acest subiect doar cu mintea, doar dpdv firesc.

In dicționarul explicativ român, termenul a fi bun are sensul următor:
"Care face în mod obișnuit bine altora, care se poartă bine cu alții; binevoitor."

Și creștinii au luat sensul acesta la ce înseamnă să fii bun, adică a face bine altora, care se poartă bine cu alții.

Ca argument că oamenii nu înțeleg ce înseamnă a fi bun dpdv al lui Dumnezeu, va aduceți aminte că Isus a spus : "Unul singur este bun, Dumnezeu ".

Marcu 10:18
"Pentru ce Mă numeşti bun?", i-a zis Isus. "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.

Se poate înțelege de aici ca nimeni nu este bun, in afară de Dumnezeu, dacă înțelegem superficial, dar adevăratul sens si mesaj este că numai cei care vor arăta bunătatea in felul in care o arată Dumnezeu.

Adică bunătatea este valabilă, doar in felul in care Dumnezeu ne-a învățat s-o exprimăm.
" Căci El este bun și cu cei nemulţumitori și cu cei răi "
Dacă faceţi bine celor ce vă fac bine, ce răsplată vi se cuvine? Şi păcătoşii fac aşa.

Deci dacă facem bine celor care ne fac bine, nu poate Dumnezeu considera aceasta, ca bunătate.

Şi dacă daţi cu împrumut acelora de la care nădăjduiţi să luaţi înapoi, ce răsplată vi se cuvine? Şi păcătoşii dau cu împrumut păcătoşilor, ca să ia înapoi întocmai.

Voi însă iubiţi pe vrăjmaşii voştri, faceţi bine şi daţi cu împrumut, fără să nădăjduiţi ceva în schimb.

Dar care este bunătatea pe care Dumnezeu o aprobă?

Si am găsit câteva caracteristici:
- să fac bine celor care niciodată nu mi-au făcut bine
- să fac bine celor de la care nu am nădejde să primesc înapoi binele
- să fac bine celor care nu merită
- să fac bine atât celor care sunt buni cât și celor care sunt răi.

Aceasta este bunătatea despre care ne învață Dumnezeu, pe care o aprobă și pe care vrea s-o practicăm.

Probabil că facem ochii mari când citim aceste versete, dar ar fi dureros să înțelegi doar după 30 de ani de venit la biserică acest adevăr.
Să-ți dai seama că Dumnezeu până acuma nu a aprobat felul in care ti-ai exercitat bunătatea. Deci nu va fi răsplătită.

Dumnezeu ne garantează răsplătirea doar când facem așa cm ne cere El!

Avem in Scriptură și exemple de oameni care se vede că au înțeles ce înseamnă să fii bun dpdv biblic.
Iov
Avraam
Moise
David
Isus
Efeseni 4:32
Dimpotrivă, fiţi buni unii cu alţii, miloşi şi iertaţi-vă unul pe altul, cm v-a iertat şi Dumnezeu pe voi în Hristos.
Pentru că nu mai facem binele așa cm ne cere El, pentru că nu mai iubim așa cm ne-a iubit El, pentru că nu mai iertăm așa cm ne-a iertat El, etc, din aceste cauze nu mai avem putere spirituală.

Noi putem să fim aprobați de Dumnezeu și răsplătiți, dacă Dumnezeu locuiește cu adevărat in viețile noastre și trăim Scriptura după cm ne-a demonstrat-o Isus in Persoana Sa.
Doar felul Lui de arăta bunătate e aprobat, doar felul Lui de a arăta dragoste e aprobat, doar felul Lui de a ierta e aprobat, doar felul Lui de a gândi e aprobat, doar planul Lui e bun.

Înțelegem ce avem de făcut?

Viața pe acest pământ nu trebuie să fie de genul : fiecare cm poate, după posibilități și împrejurări.
Nu!

Dumnezeu aprobă doar pe cei care trăiesc conform gândirii și principiilor lui Dumnezeu.

Întoarce-te până nu e prea târziu, înapoi la modelul lui Dumnezeu!

Matei 13:49-50
Tot aşa va fi şi la sfârşitul veacului. Îngerii vor ieşi, vor despărţi pe cei răi din mijlocul celor buni
şi-i vor arunca în cuptorul aprins; acolo va fi plânsul şi scrâşnirea dinţilor.

Matei 7:22-23
Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi în Numele Tău? N-am scos noi draci în Numele Tău? Şi n-am făcut noi multe minuni în Numele Tău?"

Atunci le voi spune curat: "Niciodată nu v-am cunoscut; depărtaţi-vă de la Mine, voi toţi care lucraţi fărădelege."

Adres

Avenue Drive Lemoine 13
Anderlecht
1070

Openingstijden

Woensdag 19:00 - 21:00
Zondag 17:00 - 19:30

Meldingen

Wees de eerste die het weet en laat ons u een e-mail sturen wanneer Biserica apostolica "Sfanta Treime" Bruxelles nieuws en promoties plaatst. Uw e-mailadres wordt niet voor andere doeleinden gebruikt en u kunt zich op elk gewenst moment afmelden.

Delen