06/12/2025
Današnja hutba hafiza Fahira ef. Arnauta iz Potočke džamije u Zenici:
🇧🇦Brinimo se o sebi🇧🇦
“Neizmjerna hvala Mudrom Stvoritelju koji objavi: ''O vjernici! Brinite se o sebi; neće vam nauditi onaj koji je zalutao ako ste na Pravom putu.'' (Ma'ideh, 105.)
Najljepši salavati i selami neka su Plemenitom Poslaniku, Muhammedu Miljeniku, njegovoj časnoj porodici, čestitim ashabima i svim iskrenim muslimanima.
Poštovana braćo!
Ovih dana, dok smo obilježavali značajne datume naše povijesti, prisjećali se važnosti domovine, države, armije, mogli smo svjedočiti, kako napadi na nas i našu domovinu nisu, a samo Allah zna, da li će ikada i prestati! Zašto!?
To što nas napadaju, nije problem u nama! Muslimani su posljednji put napali Evropu 1683. godine. Nakon poraza pod Bečom, već 342 godine, muslimani se brane, ne napadaju! Otkud onda mržnja i strah!?
Problem određenih državnih i crkvenih elita Evrope jeste mit. Mit je vjerovanje i učenje utemeljeno na laži. Ne mogu se na lažima graditi dobri međureligijski i komšijski odnosi. Da bi se došlo do mira, istinskog priznanja i poštovanja, valja odbaciti mit.
Prije više od dvadeset godina, naš alim Mustafa ef. Spahić je napisao, da BiH ima sreću, što su je uvijek uvažavala svjetska carstva i velesile, ali ima peh i nesreću, da dvije susjedne zemlje, koje nemaju kao ona tako dug državni-politički kontinuitet i teritorijalni integritet, neprestano pokušavaju osporiti i razoriti.
Samo ljudi odgajani na mitu, mogu guslati priču o više stotina godina zuluma pod Turcima, a kćeri im turske prinčeve rađale i odgajale, nazovi junaci im pod turskim bajracima ratovali, a glave svojih vođa, kao darove sultanu su slali. Samo mitom zadojeni, mogu pričati o turskom zulumu, a da za četiri stotine godina te vlasti nije nestao ni jedan pravoslavni manastir, dok su oni za manje od sto godina, uništili mnogo tragova muslimanskog života.
Samo mitom zadojeni, mogu vidjeti problem u Bošnjacima muslimanima i Bosni, a ne vidjeti strašne zločine počinjene tokom Drugog svjetskog rata i zločine počinjene tokom agresije na BiH, zašto je Međunarodni sud pravomoćno osudio najuže ratno rukovodstvo i Srba i Hrvata.
Samo mitom nadojeni, mogli su u situaciji kada im Srbi i Srbija drže skoro 40 % teritorije, ne samo dogovarati podjelu Bosne, nego je i napasti kad je najteže bilo, te tako pomoći agresorima na vlastitu zemlju.
Braćo!
Bošnjake, Bosnu, naš jezik, kulturu, napadaju već stotinama godina i vjerovatno će napadati i dalje. To nije naš najveći problem!? Hoćemo li biti bolji, ako nas prestanu napadati? Naravno da nećemo! Jer čovjeka čovjekom ne čine drugi, nego sam sebe. Opet ću ponoviti, mene je strah nas zbog nas, ne drugih.
Krivo nam što nas napadaju, ali na koncerte pjevača koji četnike zabavljaše, idu naši mladi. Kladionice čijim profitom se finansira i lobiranje protiv naše domovine, ne posjećuju marsovci, nego naši građani. Diplome u Vitezu, Kiseljaku, Širokom Brijegu, nisu kupovali Kinezi ili Rusi! Kupovali su naši ljudi.
Nama Allah jest kazao: ''O vjernici, budite oprezni...'' (Nisa', 71.) Ali je objavio i ajet u kome kaže, da nam neće naškoditi oni koji su mitom zadojeni, ako mi Pravim putem hodimo! A hodimo li?
Muhamed a.s. tako jasno i jezgrovito kazao: ''Sa džematom je milost, dok je u cijepanju kazna." (Ahmed)
Nema tog udruženja, iz kojeg se nije rodilo još nekoliko udruženja. Nema stranke, iz koje nije niklo još nekoliko stranaka. Jedino nismo uspjeli podijeliti IZ, mada obavještajne službe i tu duboko oru, perfidno siju i pomažu one koji im na ruku idu.
Domovinu – državu, uz Božiju milost možemo sačuvati mi, ne drugi! Ako je nestane, ponajviše smo krivi sami. Zato ne brinimo plaho za napade drugih. Sjetimo se narodne: ''Psi laju a karavane prolaze!'' Brinimo se o sebi!
Molim Dragog Allaha dž.š. da nam u tome pomogne i svako dobro podari.
Hfz. Fahir ef. Arnaut – Osman Čelebijina džamija u Zenici – 5.12. 2025.g.