04/06/2026
4. lipnja, na svetkovinu Presvetog Tijela i Krvi Kristove Tijelovo, u župnoj crkvi u Vitini u 19 sati slavljena je svečana sv. Misa. Euharistijsko slavlje predvodio je fra Franjo Markić, uz koncelebraciju župnika fra Daria Dodiga. Liturgijsko ozračje dodatno je obogatio župni zbor pod ravnanjem Nikole Bebeka, čije je pjevanje pridonijelo dostojanstvu i ljepoti slavlja.
U propovijedi fra Franjo je podijelio iskustvo iz Međugorja, gdje je predslavio sv. Misu. Posebno je istaknuo trenutak pretvorbe kada je kiša, koja je dotad padala, iznenada prestala, znak Božje prisutnosti i blizine. Govorio je i o svom obilasku bolesnika, spominjući susret s mladim paraliziranim čovjekom koji do tada nikada nije primio svetu Pričest. Nakon što ga je blagoslovio s Presvetim, bolesnik se prvi put nakon dugih godina nasmijao.
Posebno je naglasio važnost klanjanja Presvetom Oltarskom Sakramentu, podsjetivši na prošlogodišnje duhovsko bdjenje kada su se mnoge milosti izlile upravo za vrijeme klanjanja. Vjernike je pozvao da redovito dolaze pred Presvetog, „da se sunčaju u Njegovoj prisutnosti“.
Nakon sv. Mise uslijedila je svečana procesija s Presvetim Oltarskim Sakramentom kroz župno dvorište. Posebno dojmljiv prizor bili su prvopričesnici u bijelim haljinama, koji su posipali latice cvijeća pred Presvetim, unoseći radost i čistoću dječjeg srca u ovu proslavu.
Svetkovina Tijelova u Vitini bila je snažan podsjetnik na Kristovu prisutnost u Euharistiji, ali i svjedočanstvo da se milost Božja očituje u životima vjernika u radosti djece, u snazi zajedništva i u osmijehu onih koji su dotaknuti ljubavlju Gospodina.