16/04/2026
Danas, 16. aprila 2026. godine, u selu Ahmići kod Viteza, obilježena je 33. godišnjica jednog od najstrašnijih ratnih zločina počinjenih nad bošnjačkim civilima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Na današnji dan 1993. godine, pripadnici jedinica za posebne namjene Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), poznati kao "Džokeri" i "Maturice", izvršili su brutalni napad na ovo mirno selo, ubivši 116 civila bošnjačke nacionalnosti, među kojima su bile žene, starci, i djeca. Najmlađa žrtva bio je tromjesečna beba, dok su među ubijenima bili i cijele porodice koje su spaljene u svojim domovima.
Napad je izveden u ranim jutarnjim satima, s preciznim planom uništavanja bošnjačkih života i njihove imovine. Džamija u selu je srušena, kuće zapaljene, a tijela nevinih civila ostavljena na ulicama.
Učešće u obilježavanju 33. godišnjice uzela je i Mreža mladih Muftijstva travničkog, koji su u velikom broju, preko 100 učesnika, učestvovali u "Putu istine i sjećanja", simboličnoj šetnji od Starog Viteza do Ahmića, odajući počast žrtvama i pokazujući važnost njegovanja kulture sjećanja među mladima.
U sklopu programa obilježavanja, delegacija Mreže mladih Muftijstva travničkog položila je cvijeće i proučila Fatihu pred duše šehida Ahmića.
Obilježavanje godišnjice zločina u Ahmićima nije samo čin sjećanja, već i poziv na pravdu, odgovornost, te trajnu borbu protiv poricanja i zaborava.