САБОРНА ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ - СПЦО Мостар

САБОРНА ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ - СПЦО Мостар Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from САБОРНА ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ - СПЦО Мостар, Church of God, Konak 7, Mostar.

Православно хришћанство у на подручју данашњег Мостара, као дијела Захумља, нарочито се развија у XII вијеку, за вријеме кнеза Десе и великог кнеза Мирослава. Мирослав је између 1166. и 1190. у Подграђу код Благаја подигао цркву Светог Козме и Дамјана. Натпис на каменој плочи, нађеној у Благају, потиче са цркве из времена Стефана Немање. Благај је, као један од центара Хумске земље имао посебну ул

огу и у црквеној дјелатности. Са формирањем аутокефалне српске Архиепископије 1219. године, од стране Светог Саве, и мостарски крај (Бишће, Броћно и Блато), као и остатак Хума, потпада под духовну јурисдикцију Хумске епископије са сједиштем у Стону. Вјерско опредјељење становништва у извјесној мјери одређивало се и према вјерском опредјељењу властеле на том подручју. Племство у источном Хуму: Николићи, Санковићи, Чихорићи.., било је православно. Православље се на овом подручју, уз друге конфесије, одржава и крајем средњег вијека. Бијелићи и Храбрени, подижу православне храмове. Прије османилијских освајања у самом Мостару битише извјесна хришћанска заједница. Различити историјски подаци свједоче о постојању веома малог храма, називаног „ћелија“, који се налазио на мјесту данашње Старе цркве – Храма Рођења Пресвете Богородице или у оближњој пећини, а чији настанак се везује за почетак XV вијека. До нешто повољнијих историјских прилика, крајем XIX вијека, православни хришћани на овом подручју пролазе кроз веома тежак период османске владавине, да би на резмеђу XIX и XX вијека, упркос и даље отежавајућим политичким приликама, доживјели своје славно доба. Значајна културна баштина, настала у овом пероду, током XX вијека претрпила је велика оштећења, свједочећи и о страдању оних који су је створили, да би данас свједочила о њиховј обнови. Урбанистичка цјелина православне Епархије захумско-херцеговачке и приморске у Мостару смјештена је на лијевој обали Неретве, у Старом граду и изнад њега, на потезу између Старог моста и храма на Бјелушинама. На овој замишљеној линији налазе се неки од најзначајнијих објеката православне заједнице у Мостару: Стара црква, Саборни храм, школа и гробља на Пашиновцу и Бјелушинама, Владичански двор и стамбени комплекс Конак у Старом граду.

Парастосом у Саборној цркви Свете Тројице, која је запаљена на данашњи дан 1992. године, почело обиљежавање страдања и е...
15/06/2026

Парастосом у Саборној цркви Свете Тројице, која је запаљена на данашњи дан 1992. године, почело обиљежавање страдања и егзодуса Срба из Мостара и долине Неретве у јуну 1992. године.

"Данас је дан када су срца у Мостару била сломљена. Са овим порушеним и запаљеним храмом није порушена само једна грађевина, него је био покушај да се поруши све оно што су генерације стицале, радиле и градиле. Порушене су успомене на бројна крштења, вјенчања, сахране, опијела и опроштаје од наших најмилијих који су били у овом храму."
"Овај храм се обнавља, али се обнавља и оно што чини овај храм, а то су људи. Обнавља се заједница. Баш зато свако обиљежавање тешких тренутака кроз нашу историју почиње у храму, молитвом, јер знамо да оно што је било и што се дешава сада није коначна ријеч. Kоначну ријеч даје наш Господ Исус Христос, васкрсли кроз обнову живота и својим васкрсењем, а примјер подношења страдања управо нам је дао Он, који је као једини без гријеха поднио сва страдања и муке, баш онако како је наш народ прошао овђе у Мостару и у читавој долини ријеке Неретве."
Данас имамо право на тугу, сјећање и бол, али никако немамо право на мржњу. То немамо право ниједан дан у години зато што ми јесмо хришћани и зато што је наш народ небески народ. Зато што смо спремни да се из сваке ватре и сваког бола уздигнемо са вјером у Бога, да опростимо, да се помиримо и да градимо."
"Да нам наш Господ свима да снаге да и ми будемо бољи и да изградимо још боље односе, још боље заједнице, још веће храмове и већа дјела која ћемо оставити нашој дјеци, те да се кроз сјећање на наше претке, који су све ово изградили, опомињемо какви треба да будемо, а треба да будемо људи. Бићемо људи само када будемо без мржње. Зато данас тугујемо, боли нас, али не мрзимо, него опраштамо и у свом срцу налазимо простора и за овај град и за Неретву. Налазимо у свом срцу простора и за Буну и за то мјесто страдања. Да се помолимо за наше пострадале, али и за нас да будемо бољи“, поручио је јереј Душко Којић.

Извор: Топ Портал

08/06/2026

Direktor Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Vladimir Kokanović boravio je u posjeti Srbima u Mostaru, gdje je ostvario brojne susrete sa predstavnicima Srpske pravoslavne crkve i…

Прослављена слава мостарског Саборног храма На празник Силаска Светог Духа на апостоле – Педесетницу, Високопреосвећени ...
01/06/2026

Прослављена слава мостарског Саборног храма

На празник Силаска Светог Духа на апостоле – Педесетницу, Високопреосвећени Митрополит Захумско-Херцеговачки и Стонско-Приморски Димитрије служио је Свету Литургију у Саборном храму Свете Тројице у Мостару. Високопреосвећеном Митрополиту саслуживало је свештенство Епархије Захумско-Херцеговачке и Приморске.

Глад за живим Богом, осјећај недостатка Бога, тј. да је Он једини који недостаје човјеку.

У јеванђељској бесједи Владика Димитрије нагласио је да се сви човјекови недостаци и жудње своде на то да Бог недостаје. То је библијско осјећање, проживљено и доживљено кроз све свете људе. О томе говори и Господ Исус Христос изговарајући блаженства на гори, а у данас прочитаном зачалу говори да ће из оног који приђе Исусу Христу и напије се воде живе, из утробе његове потећи воде Духа Светога – живе воде које ће облагодати биће људско, срце, савјест и вољу. Све ће у човјеку саставити, а онда ће се излити и на ближње, јер је таква благодат Духа Светога, љубав Бога Оца и такав је Спаситељ Господ Исус Христос.
Владика је појаснио да је на данашњи дан Свети Дух сишао на Цркву своју, као што је некада силазио на изабране своје, пророке и старозавјетне праведнике. Црква Божија је Христос продужен у вијекове. Дух Свети сишао је на Сина, на оне који су се посинили у Њему, на оне који су се назвали хришћани, јер су повјеровали у Христа и живе Његовом благодаћу – вјечним миром.

Након Причешћа извршено је освећење славског колача и жита, док је уочи празника служено свечано вечерње богослужење са петохљебницом, којем је предстојао Високопреосвећени Митрополит Димитрије.

Празнично вечерње Богослужење у Саборном храму Свете Тројице у МостаруВечерњим Богослужењем началствовао је Његово Висок...
30/05/2026

Празнично вечерње Богослужење у Саборном храму Свете Тројице у Мостару

Вечерњим Богослужењем началствовао је Његово Високопреосвештенство Митрополит захумско-херцеговачки и стонско-приморски Г. Димитрије уз саслужење јереја Дејана Грчића, јереја Александра Грчића, ђакона Милоша Бјелице и ђакона Милоша Јањића.

30/05/2026
Поетско-ликовно вече Весне Оборине: "На олтару љубави" и сјећање на Мостар кога више нема У Владичанском двору у Мостару...
15/05/2026

Поетско-ликовно вече Весне Оборине: "На олтару љубави" и сјећање на Мостар кога више нема

У Владичанском двору у Мостару одржано је поетско-ликовно вече др Весне Оборине под називом „На олтару љубави“, које је окупило бројне љубитеље поезије, умјетности и културе. Публика је имала прилику да ужива у стиховима и изложби слика посвећених Мостару, љубави, успоменама и трајању.

Ово ауторско вече названо је по истоименој књизи поезије др Весне Оборине, која је у свој родни Мостар, из Подгорице гдје живи од рата, донијела дјела дубоко прожета емоцијама и сјећањима на град и вријеме које је оставило неизбрисив траг.

У програму су учествовали предсједница СПKД „Просвјета“ Градски одбор Мостар Сања Бјелица Шаговновић, новинарка Маја Бурић и академски сликар Салко Пезо. Модератор вечери била је кустос Музеја Саборске цркве Босиљка Грчић, док је стихове говорила Марија Милошевић. Посебну емоцију донијело је извођење Шантићеве пјесме „Што те нема“ у интерпретацији Селме Репеше, која је публику увела у атмосферу вечери.

Позивамо вас на 44. самосталну изложбу слика Весне Оборине, која ће бити одржана 14. маја 2026. године у Владичанском дв...
11/05/2026

Позивамо вас на 44. самосталну изложбу слика Весне Оборине, која ће бити одржана 14. маја 2026. године у Владичанском двору у Мостару.

Добро дошли!

Address

Konak 7
Mostar
88000

Telephone

+38736554121

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when САБОРНА ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ - СПЦО Мостар posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Place Of Worship

Send a message to САБОРНА ЦРКВА СВЕТЕ ТРОЈИЦЕ - СПЦО Мостар:

Share

Category