02/02/2026
دعاء ليلة النصف من شعبان:
بسم اللهَ الرحمن الرحيم
اللهم صلِّ على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه وسلم
اللَّهُمَّ يَا ذَا الْمَنِّ وَلَا يُمَنُّ عَلَيْهِ، يَا ذَا الْجَلَالِ وَالإِكْرَامِ، يَا ذَا الطَّوْلِ وَالإِنْعَامِ. لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ ظَهْرَ اللَّاجِئينَ، وَجَارَ الْمُسْتَجِيرِينَ، وَأَمَانَ الْخَائِفِينَ.
اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ كَتَبْتَنِى عِنْدَكَ فِى أُمِّ الْكِتَابِ شَقِيًّا أَوْ مَحْرُومًا أَوْ مَطْرُودًا أَوْ مُقَتَّرًا عَلَى فِى الرِّزْقِ، فَامْحُ اللَّهُمَّ بِفَضْلِكَ شَقَاوَتِى وَحِرْمَانِى وَطَرْدِى وَإِقْتَارَ رِزْقِى، وَأَثْبِتْنِى عِنْدَكَ فِى أُمِّ الْكِتَابِ سَعِيدًا مَرْزُوقًا مُوَفَّقًا لِلْخَيْرَاتِ، فَإِنَّكَ قُلْتَ وَقَوْلُكَ الْحَقُّ فِى كِتَابِكَ الْمُنَزَّلِ عَلَى لِسَانِ نَبِيِّكَ الْمُرْسَلِ: {يَمْحُو اللهُ مَا يَشَاءُ وَيُثْبِتُ وَعِنْدَهُ أُمُّ الْكِتَاب}.
إِلهِى بِالتَّجَلِّى الْأَعْظَمِ فِى لَيْلَةِ النِّصْفِ مِنْ شَهْرِ شَعْبَانَ الْمُكَرَّمِ، الَّتِى يُفْرَقُ فِيهَا كُلُّ أَمْرٍ حَكِيمٍ وَيُبْرَمُ، أَنْ تَكْشِفَ عَنَّا مِنَ الْبَلَاءِ مَا نَعْلَمُ وَمَا لَا نَعْلَمُ وَمَا أَنْتَ بِهِ أَعْلَمُ، إِنَّكَ أَنْتَ الْأَعَزُّ الْأَكْرَمُ. وَصَلَّى اللهُ عَلَى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ النَّبِى الأُمِّى وَعَلَى آلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمَ
DOVA U NOĆI POLOVINE ŠA'BANA
“Allahu moj, Ti koji daruješ a ne tražiš da Ti se uzvrati, Ti Veličanstva i Plemenitosti, Ti obilne dobrote i blagodati. Nema boga osim Tebe, Ti si utočište onih koji traže zaštitu, zaštitnik onih koji se sklanjaju i sigurnost onih koji se boje.
Allahu moj, ako si me u Majci Knjige upisao kao nesretnog, uskraćenog, odbačenog ili onoga kome je opskrba tijesna, izbriši Svojom dobrotom moju nesreću, uskraćenost, odbačenost i oskudnu opskrbu, i upiši me kod Sebe u Majci Knjige kao sretnog, opskrbljenog i uspješnog u dobru.
Ti si rekao – a Tvoja je riječ istina – u Svojoj Objavljenoj Knjizi, preko Svoga Poslanika:
‘Allah briše šta hoće i potvrđuje, a kod Njega je Majka Knjige.’
Moj Bože, u ovom najvećem očitovanju u noći polovine časnog mjeseca Ša'bana, u kojoj se razlučuje svaka mudra odredba i konačno određuje, molim Te da od nas otkloniš nevolje koje poznajemo i koje ne poznajemo, a Ti ih najbolje znaš. Ti si, uistinu, Najmoćniji i Najplemenitiji.
Neka su salavat i selam na našeg prvaka Muhammeda, En-Nebijj El-Umijj, Vjerovjesnika, koji nije znao ni čitati ni pisati, na njegovu porodicu i ashabe.”