14/06/2026
МОЛИТВА НА ГРОБЉУ ГРАБИЋ, МЕСТОВЦИ КОД ВИСОКОГ, 14.06.2026.Г.
У другу недељу по Духовима, на дан успомене на Светог Јустина Мученика и Философа и Светог Аву Јустина Ћелијског, на српском православном гробљу Грабић у мјесту Мествоци код Високог одржана је традиционална молитва и мали помен за упокојене.
На територији града Високо, на Голобрдској парохији, од некада великог, богатог и развијеног села нема трагова. На прошлост подсјећа једино крајолик и ово гробље. Захваљујући искључиво љубави предратних парохијана према својим коријенима, сви споменици и крстови који су током деведесетих година прошлог вијека били оборени, сада су подигнути и усправљени, изузев оних који су потпуно поломљени и трајно оштећени. Нажалост, од некадашње гробљанске капеле, која је потпуно девастирана, није остало ништа.
Ипак, простор који је донедавно био зарастао у шикару и дивљину данас изгледа попут уређеног парка. Захваљујући редовном одржавању и трима годишњим кошењима, стање на гробљу је веома добро. Тренутно је у току акција прикупљања новчаних средстава за изградњу љетниковца на двије воде, који ће бити израђен од јелове грађе. Овај објекат ће се градити на мјесту гдје се некада налазила капела, а служиће за потребе одржавања молитве, као и за све парохијане који су у пролазу кроз родни крај да имају гдје свратити и одморити.
У прошлости, прије више од тридесет година, на Грабићу, као ни на неколико других околних гробаља, није практикован овакав вид молитвених сабора. Међутим, у времену у којем данас живимо – када већина предратних становника борави далеко од свог завичаја – јавила се искрена потреба да се парохијани окупе, заједно посјете гробове предака барем једном у години, те да се поново виде и друже.
Нека да Господ да се још много година у здрављу окупљамо, једни друге поштујемо, а своје претке и родни завичај никада не заборавимо!
У Какњу, 14.06.2026. године
протојереј Драгиша Цвјетковић
фотографије Невен Крајишник
https://www.facebook.com/share/g/1L1SagXXWm/