06/03/2024
Pozivamo vas na mevlud u povodu završetka radova na adaptaciji džamije. ABd ovog ramazana klanjamo teravih namaz. Bujrum
Čiriška džamija
Prema narodnom predanju, ova džamija je izgrađena je kao mesdžid prije početka 18. stoljeća.
Već u 18. stoljeću među pet gračaničkih mahala u kojima su bile džamije, pominje se i mahala Čiriš. Kao ostale gračaničke džamije tog doba i Čiriška je bila malih dimen- zija, građena je od ćerpića "među japiju", imala je onisku drvenu munaru. Locirana je u sredini mahale Čiriš, na raskrsnici izmedu Donjeg i Gornjeg Čiriša. U njenoj blizini je i česma Čiriš na kojoj su džematlije uzimale abdest, a veći dio mahale snabdijevao se vodom za piće, djelimično i danas. .Po svoj prilici, staru džamiju sagradili su neki ugledni ljudi iz familije Šabić, krajem 18. stoljeća imam u ovoj džamiji bio je Omer eff. Šabo, a 1860. Mula Mustafa eff. Šabo. Poznati imami iz öve familije još su bili Mula Salih Šabić,Hafiz Mustafa Šabić, Hafiz Muhamed Šabić, Hadži Galib Šabić. Na imamskoj dužnosti bili su još i Husein i Ibrahim Šabić, sinovi Mula Galibovi. Najpoznatiji mujezini ove džamije bili su: Mustafa Ramaš, Osman Šabić i Selim Beganović. U nevelikom haremu ove džamije pokopavali su se ugledniji ljudi iz mahale, a i danas se mogu naći nišani na mezarlucima nekih starih Šabića i Beganovića. Osamdesetih godina, usljed dotrajalosti, stara džamija je porušena, a na njenom mjestu podignuta nova, nešto veća, ali istog oblika, od čvršćeg materijala, sa drvenom munarom. U ovoj džamiji klanja se i teravih-namaz .