Otac Radenko Todorovic

Otac Radenko Todorovic Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Otac Radenko Todorovic, Doboj.

„Васкрсење Христово је побједа живота над смрћу, свјетлости над тамом и радости над тугом. Ко вјерује у Васкрслога, већ ...
12/04/2026

„Васкрсење Христово је побједа живота над смрћу, свјетлости над тамом и радости над тугом. Ко вјерује у Васкрслога, већ је побиједио смрт.“

Ево дана који створи Господ, радујмо се и веселимо се браћо и сестре. И заиста je оваj дан, дан велике радости  благодар...
17/08/2025

Ево дана који створи Господ, радујмо се и веселимо се
браћо и сестре. И заиста je оваj дан, дан велике радости благодарности, јер се испунила, не само промисао Божија, него и жеља једног младог дјечака који је рођен и растао у једном малом Озренском селу и који је још као дијете од десетак година желио да свештеник буде. И још прије 40 година услиши Господ његову дјечију жељу и обуче
га у свештеничку благодат и одежду, и даде му власт и моћ да Духа силом Светога крштава и преображава, разрешава и задржава, да напаса и напаја, да гради и подиже, да тјеши и за исцељење моли, да својим животом проповиједа и свједочи Бога и свето јеванђеље његово.
Зато данас, послије 40. година, тај дјечак остарјели са љубављу и радошћу у срцу своме, благодари Богу, што га је удостојило те највеће части и достојанства које се један човјек на земљи може да удостоји, а то је служба свештеника Христовога која је и виша од анђелске.
Благосиљам и благодарим Богу и за све друге дарове које сам од њега примио кроз живот свој, дајући ми многе
благодати и дарове и небеске и земаљске, а изнад свега предивну и честиту породицу, који су знали да разумеју, трпе, праштају и подржавају док им је отац њихов служио и Богу и Цркви и повјереном му народу. Благосиљам и благодарим мојим родитељима, који су васпитавали ме у
духу наше вјере, а посебно мајци од којем сам се и научио вољети и ићи у цркву свету.
Благосиљам и благодарим свим мојим парохијским свештеницима који су учествовали у мојој духовној
изградњи још од дјетињства мога, а посебно оцу Драгану Терзић, који је препознао моју вјеру и љубав према и Богу и цркви и као дјечака са 15.година ме поставио за црквеног одборника, а потом ме послао у богословску школу.
Благосиљам и Благодарим Епископу Василију који ми је дао благослов за упис на богословски факултет, као и на рукоположењу и свим чиновима и достојанству које ми је кроз моју свештеничку службу додијелио. Благосиљам и благодарим мојој породици: супрузи и дјеци мојој, на њиховој подржци, и разумијевању, јер сам, често пута умјесто с њима своје вријеме проводио са другима, да би им помогао у разрешењу њихових неких великих искушења или проблема, да би разговарао или исповиједао или молитву за њихово здравље читао. Јер сам желио да помогнем свакоме у невољи његовој.
Благосиљам и Благодарим вама браћо и сестре, и свима другима који су долазили у овај св. Храм вама вјерном народу Божијем и цркве Христове, на љубави и подршци,
на вашем доласку и учествовању у литургијским сабрањима као и свим другим богослужењима и на свим вашим даровима којим сте ми даривали у разниим приликама.
Хвала вам што сте сво вријеме и своју цркву подржавали и својим прилозима допринијели да подигнемо ово све што данас имамо у дворишту нашег светог храма.
Благосиљам и благодарим свим црквеним одборницима на њиховој подршци и сарадњи од оних први још из Раковца Доњег, па и ових овдје с киме смо подизали ову цркву, па и свим другима до ових који cу данас што су увијек били ту да помогну своју цркву и никада нису били неки бунтовници, него су сложно са својим свештеником радили и доприносили на грађевинском пољу наше црквене општине. А у вријеме моје активне свештеничке службе са свим одборницима и вјерним народом подигнуто je: парохијски дом у Доњем Раковцу, Црква до вјенчанице у Горњем Раковцу, Црква у Руданци заједно са
оцем Милидрагом, Црква у Грабовици покривена, Светосавски дом до вјенчанице у Буковици, обновљена стара црквена кућа на Буковици, најљепши споменик за погуинуле борце на Буковици, филијални храм у Которском и овдје у Лужанима све од почетка. Земља пет дулума, црква, Светосавски дом са станом за свештеника, Продавница, и недовршена капела за паљење свијећа. Заиста је доста учињено.
Благосиљам и благодарим мојим ђацима и свим појцима нашег светог храма, који су долазили и својим прелијепим гласовима, у нашим литургијским сабрањима славили Бога и украшавали наша света богослужења својим анђелским натпјевима и тако нам дочарали љепоту царства Божијег. А посебно би да се сјетимо нашег дугогодишњег појца, брата Горана Петровића који у овај свети храм, са великом љубављу, долази више од 15.година на сваку литургију и никад није закаснио. У свему другом помагао је своме свештенику. Благосиљам и благодарим свим женама које су радиле као раднице у нашој цркви као и онима које су помагале у разним приликама, посебно оне које су нам кувале кафу и служиле нас недељом после литургије.
Благосиљам и благодарим групи духовни сродници који
су били велика духовна снага, у многим тренуцима ме кријепили и снажили. Благосиљам и благодарим мојим намјсницима архијерејским и на њиховом разумјевању.
Благосиљам и благодарим нашем митрополиту Фотију на свој љубави његовој и разумијевању његовом у разним искушењима у којима ме знао разумјети и помоћи ми.

Хвала свима за све!
16.08.2025

16/08/2025
Све што се изгуби ради Бога, сачувао си;све што си сачувао ради себе, изгубио си.Све што си дао у име Божије, дао си под...
15/08/2025

Све што се изгуби ради Бога, сачувао си;
све што си сачувао ради себе, изгубио си.
Све што си дао у име Божије, дао си под интерес;
све што си дао у име своје славе и сујете, бацио си у воду.
Све што си примио од људи као од Бога, донело ти је радост;
све што си примио од људи као од људи, донело ти је бригу.

Свети владика Николај Велимировић

Када са болом слушаш невоље другога,то је љубав.Љубав је и један једини саосећајни поглед и једна једина саосећајна реч ...
04/08/2025

Када са болом слушаш невоље другога,
то је љубав.
Љубав је и један једини саосећајни поглед и једна једина саосећајна реч упућена ономе ко је у невољи.
Љубав је кад са њим поделиш жалост,
када му пружиш мало спокојства у тешким тренуцима.
Љубав је када поднесеш тешку реч коју ће ти рећи.

СВЕТИ ПАЈСИЈЕ СВЕТОГОРАЦ

" Где је крај праштању? Ако желиш знати питај мајку она ће ти казати. Колико мајка прашта чеду своме, то нека буде мера ...
03/08/2025

" Где је крај праштању? Ако желиш знати питај мајку она ће ти казати. Колико мајка прашта чеду своме, то нека буде мера праштању твоме. "

Свети Владика Николај

"Свети Оци кажу: "Сеј љубав, па ћеш љубав жњети. Сеј мир, па ћеш мир жњети." Немогуће је да стекнемо мир ако смо пуни за...
20/05/2025

"Свети Оци кажу: "Сеј љубав, па ћеш љубав жњети. Сеј мир, па ћеш мир жњети." Немогуће је да стекнемо мир ако смо пуни зависти и злобе. Ако се не ослободимо од те паклене особине како ћемо у вечност? Једини је Господ који може да нас измени. Дух се везује мислима. Каква нам је карактерна особина овде - такви прелазимо у вечност."
Патријарх српски Павле

Христос Васкрсе из мртвих, смрћу смрт уништи и онима у гробовима живот дарова !!
20/04/2025

Христос Васкрсе из мртвих, смрћу смрт уништи и онима у гробовима живот дарова !!

СЕДАМ РЕЧИ ХРИСТОВИХ СА КРСТАХтели сте знати значење оних седам речи, што их је Господ изрекао са Крста. Зар нису јасне?...
18/04/2025

СЕДАМ РЕЧИ ХРИСТОВИХ СА КРСТА
Хтели сте знати значење оних седам речи, што их је Господ изрекао са Крста. Зар нису јасне?

Прва реч: Оче, опрости им јер не знају шта чине.
Овим речима Господ је прво показао милост Своју према убицама Својим чија Га злоба није остављала ни у крсним мукама. А друго, прогласио је са врха Голготске стене једну доказану но никада утувљену истину, на име: да злотвори никад не знају шта чине. Убијајући праведника уствари себе убијају док праведника прослављају. Газећи Божји закон они не виде жрвањ, који се невидљиво спушта на њих да их самеље. Ругајући се Богу они не виде како се њихова лица претварају у скотске њушке. Опијени злом они никад не знају шта чине

Друга реч: Заиста ти кажем: данас ћеш бити са мном у Рају
Ова реч упућена је покајаном разбојнику на крсту. Милост је Божја неисказано велика. Господ врши своју мисију и на Крсту. До последњег даха Он спасава оне који покажу и најмање воље да се спасу.

Трећа реч: Жено, ето ти сина. Тако рече Господ
Својој Светој Матери, која стајаше под крстом душе распете. А Јовану апостолу рече: ето ти мајке. Ове речи показују синовску бригу, коју свако дугује родитељима. Гле, Онај који је дао људима заповест: Поштуј оца својега и матер своју, сам испуњава Своју заповест до последњег часа.

Четврта реч: Боже, Боже мој, зашто си ме оставио?
Ове речи исказују колико немоћ природе људске толико и видовитост. Јер човек страда. Но, има ту једна тајна испод бола човечјега. Гле, једино ове речи могле су да разбију јерес, која је у доцнијим временима потресала цркву, а која је неправилно учила, да је Божанство страдало на крсту. Међутим вечни Син Божји зато се и ваплотио као човек, да би као човек телом и душом могао у даном тренутку пострадати за људе и умрети за људе. Јер да је Божанство у Христу страдало, значи да је Божанство у Христу и умрло. А то се не да никако ни замислити. Удубите се што јаче у ове велике и страшне речи: Боже, Боже мој, зашто си ме оставио?

Пета реч: Жедан Сам.
Крв Му се излила. Отуда жеђ. Сунце са запада већ Га је ударало у лице, и удружено са другим мукама пекло Га страшно. Природно да је жедан. Но, о Господе, да ли си заиста жедан воде или љубави? Да ли си жедан као човек или као Бог,или и једно и друго? Ево легионар римски додаје Ти сунђер умочен у сирће. Једна капља милости, коју си осетио од људи за три сата висења на Крсту! То римски војник ублажава грех Пилатов - гpеx римскога царства - према Теби, ма и сирћетом. Зато ћеш ти разорити римско царство, али ћеш на његово место ново сазидати.

Шеста реч: Оче, у руке Твоје предајем дух Мој.
То Син предаје дух Свој у руке Оцу Своме. Да се зна, да је од Оца дошао а не самовласно, како су Га Јевреји оптуживали. Но још су ове речи изговорене и зато, да би чули и разумели будисти, питагорејци, окултисти и сви они философи који баснослове о сељењу душа умрлих људи у друге људе, или у животиње, или у биљке, или у звезде и минерале. Одбаците све ове фантазије па погледајте, куда одлази дух умрлог праведника: Оче, у руке Твоје предајем дух Мој!

Седма реч: Сврши се.
То не значи: сврши се живот. Не, него сврши се мисија искупљења и спасења рода људског. Сврши се, и запечати се крвљу и смрћу на земљи, божанско дело јединог истинитог Месије људи. Сврши се мука, а живот тек настаје. Сврши се трагедија, али не и драма. На реду је последњи, величанствени чин:

Победа смрти, Васкрс, Слава.

Амин.

Владика Николај Велимировић

Мисионарска писма

Address

Doboj
74213

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Otac Radenko Todorovic posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share