17/08/2025
Ево дана који створи Господ, радујмо се и веселимо се
браћо и сестре. И заиста je оваj дан, дан велике радости благодарности, јер се испунила, не само промисао Божија, него и жеља једног младог дјечака који је рођен и растао у једном малом Озренском селу и који је још као дијете од десетак година желио да свештеник буде. И још прије 40 година услиши Господ његову дјечију жељу и обуче
га у свештеничку благодат и одежду, и даде му власт и моћ да Духа силом Светога крштава и преображава, разрешава и задржава, да напаса и напаја, да гради и подиже, да тјеши и за исцељење моли, да својим животом проповиједа и свједочи Бога и свето јеванђеље његово.
Зато данас, послије 40. година, тај дјечак остарјели са љубављу и радошћу у срцу своме, благодари Богу, што га је удостојило те највеће части и достојанства које се један човјек на земљи може да удостоји, а то је служба свештеника Христовога која је и виша од анђелске.
Благосиљам и благодарим Богу и за све друге дарове које сам од њега примио кроз живот свој, дајући ми многе
благодати и дарове и небеске и земаљске, а изнад свега предивну и честиту породицу, који су знали да разумеју, трпе, праштају и подржавају док им је отац њихов служио и Богу и Цркви и повјереном му народу. Благосиљам и благодарим мојим родитељима, који су васпитавали ме у
духу наше вјере, а посебно мајци од којем сам се и научио вољети и ићи у цркву свету.
Благосиљам и благодарим свим мојим парохијским свештеницима који су учествовали у мојој духовној
изградњи још од дјетињства мога, а посебно оцу Драгану Терзић, који је препознао моју вјеру и љубав према и Богу и цркви и као дјечака са 15.година ме поставио за црквеног одборника, а потом ме послао у богословску школу.
Благосиљам и Благодарим Епископу Василију који ми је дао благослов за упис на богословски факултет, као и на рукоположењу и свим чиновима и достојанству које ми је кроз моју свештеничку службу додијелио. Благосиљам и благодарим мојој породици: супрузи и дјеци мојој, на њиховој подржци, и разумијевању, јер сам, често пута умјесто с њима своје вријеме проводио са другима, да би им помогао у разрешењу њихових неких великих искушења или проблема, да би разговарао или исповиједао или молитву за њихово здравље читао. Јер сам желио да помогнем свакоме у невољи његовој.
Благосиљам и Благодарим вама браћо и сестре, и свима другима који су долазили у овај св. Храм вама вјерном народу Божијем и цркве Христове, на љубави и подршци,
на вашем доласку и учествовању у литургијским сабрањима као и свим другим богослужењима и на свим вашим даровима којим сте ми даривали у разниим приликама.
Хвала вам што сте сво вријеме и своју цркву подржавали и својим прилозима допринијели да подигнемо ово све што данас имамо у дворишту нашег светог храма.
Благосиљам и благодарим свим црквеним одборницима на њиховој подршци и сарадњи од оних први још из Раковца Доњег, па и ових овдје с киме смо подизали ову цркву, па и свим другима до ових који cу данас што су увијек били ту да помогну своју цркву и никада нису били неки бунтовници, него су сложно са својим свештеником радили и доприносили на грађевинском пољу наше црквене општине. А у вријеме моје активне свештеничке службе са свим одборницима и вјерним народом подигнуто je: парохијски дом у Доњем Раковцу, Црква до вјенчанице у Горњем Раковцу, Црква у Руданци заједно са
оцем Милидрагом, Црква у Грабовици покривена, Светосавски дом до вјенчанице у Буковици, обновљена стара црквена кућа на Буковици, најљепши споменик за погуинуле борце на Буковици, филијални храм у Которском и овдје у Лужанима све од почетка. Земља пет дулума, црква, Светосавски дом са станом за свештеника, Продавница, и недовршена капела за паљење свијећа. Заиста је доста учињено.
Благосиљам и благодарим мојим ђацима и свим појцима нашег светог храма, који су долазили и својим прелијепим гласовима, у нашим литургијским сабрањима славили Бога и украшавали наша света богослужења својим анђелским натпјевима и тако нам дочарали љепоту царства Божијег. А посебно би да се сјетимо нашег дугогодишњег појца, брата Горана Петровића који у овај свети храм, са великом љубављу, долази више од 15.година на сваку литургију и никад није закаснио. У свему другом помагао је своме свештенику. Благосиљам и благодарим свим женама које су радиле као раднице у нашој цркви као и онима које су помагале у разним приликама, посебно оне које су нам кувале кафу и служиле нас недељом после литургије.
Благосиљам и благодарим групи духовни сродници који
су били велика духовна снага, у многим тренуцима ме кријепили и снажили. Благосиљам и благодарим мојим намјсницима архијерејским и на њиховом разумјевању.
Благосиљам и благодарим нашем митрополиту Фотију на свој љубави његовој и разумијевању његовом у разним искушењима у којима ме знао разумјети и помоћи ми.
Хвала свима за све!
16.08.2025