22/05/2026
СПАСОВДАН У ДЕРВЕНТИ
Године 1992. минирана је Стара Црква у Дервенти 04.јуна на Спасовдан.
Ове године Празник Вазнесења Господњег у Дервенти дочекан је и прослављен на најљепши начин.
Славље смо отпочели Празничним вечерњим богослужењем и гледањем филма о Св. Нектарију Егинском.
На сам Празник одслужили смо Свету Литургију, којом је началствовао Архијерејски намјесник дервентски, протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић.
Након Свете Литургије, послужили смо се скромном трпезом.
Другу годину заредом организовали смо литију кроз наш град, заједно са градоначелником Игором Жунићем.
У литији су учествовале 3 наше школе, "Никола Тесла", "19. април" и завод "Будућност".
Празничне литије и иконе понијело је преко 400 дјеце и наших суграђана, литија се кретала од Градске управе до Саборног храма "Успења Пресвете Богородице", а затим сви заједно до "Благовјештењског храма" - Старе цркве у Дервенти.
У порти Старе Цркве организована је рафионица и игре за више од 500 најмлађих.
Цртали су, шарали, тражили скривена изненађења, такмичили у надвлачењу коношца, играли леденог чиче, ношење Васкршњих јаја, свирали и пјевали.
Након вечерњег богослужења упричичен је културно-умјетнички програм дервентских фолклорних друштава "КУДМ Босиљак", "СКУД "Дервента" и "КУД Ђурђевак".
У игри и народној ношњи учествовало је преко 150 фолклораша.
Посебно се захваљујемо породици Јове Микеревића, који су за сву дјецу пекли мини крофнице.
Кумови овогодишњег Празника били су Зоран, Дорис, Лазар и Јована Калоперовић којима се овим путем срдачно захваљујемо на љубави пруженој свима нама.
Спасовдан у Дервенти је Празник који нас окупља и сабире и учи све нас и нашу дјецу, да Господ и кад руши зида, како у својој бесједи рече прота Радојица.
Хвала свима за све.