13/05/2026
Župni zbor sv. Stjepana na hodočašću Gospi Olovskoj
Svetište Gospe Olovske, najstarije marijansko svetište, tradicionalno okuplja hodočasnike na blagdan sv. Josipa Radnika, čime otpočinje svibanjska pobožnost. Ovogodišnje misno slavlje,
koje je predvodio nadbiskup vrhbosanski mons. Tomo Vukšić, pjesmom je uveličao naš župni zbor. Nakon misnog slavlja nastavilo se druženje uz pjesmu, razgovor i dobro poznati vojnički grah.
U pratnji našeg župnika fra Velimira Bagavca, uz molitvu i pjesmu, nastavili smo put stazama Bosne Srebrene, uživajući u ljepotama prirode, naših povijesnih izvora i gostoljubivosti naših
domaćina. Nakon Olova najprije smo posjetili srednjovjekovni kraljevski grad Bobovac čije se kameno zdanje uzdiže usred prekrasne prirode, a potom se zaputili u Sjemenište FKG Visoko, gdje su nam naši franjevci osigurali večeru i prenoćište. Ujutro smo se zaputili u Fojnicu posjetiti Franjevački samostan Duha Svetoga, u sklopu kojega se nalazi muzej na tri kata s iznimno vrijednim zbirkama knjiga, misnog ruha, numizmatike, arheologije, minerala, galerije umjetničkih slika i drugih dragocjenosti.
Sljedeće odredište bile su prekrasne Deževice i svetište sv. Jakova Markijskog, kojega posjećuju brojni hodočasnici. Ovo je mjesto poznato u narodu kao Voda sv. Jakova, nazvano tako po vodi koja se nalazi u spilji i liječi mnoge bolesti te pruža mir i utjehu potrebitima. Usred netaknute prirode, uz šum izvorske vode, slavili smo svetu misu te potom posjetili crkvu Gospe Snježne. Za tjelesnu okrjepu pobriuo se naš domaćin župnik don Damir Marić, ugostivši nas u hodočasničkom domu sv. Jakova Markijskoga.
Posljednje i možda najdojmljivije odredište bio je samostan Karmel na Stupu u Sarajevu, gdje smo posjetili sestre bosonoge karmelićanke s kojima smo, nakon njihovih svjedočanstava, izmolili večernji časoslov te zajedno zapjevali. Prepuni lijepih utisaka, zahvaljujemo najprije Bogu, a potom i našem župniku na organizaciji ovog hodočašća.