09/02/2024
НАШ ПАВЛЕ ИЗ КАИЋА, ПЈЕШКЕ ИЗ БЕОГРАДА ДО ГАЗИМЕСТАНА
Наш мали град препун је драгоцјених људи, од умјетника и доктора, до писаца, спортиста и научника, и других јавних радника које често не успјевамо и набројати. Плодна дринска долина тако је одувијек рађала, и данас их рађа, бројне истакнуте личности у свим браншама друштвене дјелатности.
Сви они заслужују посебно мјесто како у историји нашег града, тако у историји свих оних градова и земаља широм свијета, куда су расијани, али одакле свједоче о своме поријеклу, своме селу, и својој Отаџбини. О својој ријеци Дрини. Сви они одреда заслужују и више записаних редака, због мало дуговјечнијег сјећања и историјског трајања.
Па ево сјетимо се само јучерашњег успјеха наших младих матемаричара и србиста, наших спортиста Дуње Вуксић и непревазиђене Саре Ћирковић, нашег Борише Симанића и Николе Гајића, похода на Острог нашег брата Синише Лопатића! А ово су све догађаји из претходних неколико мјесеци. Колико их тек има кроз читаву историју нашег малог града!
Данас желим да вам скренем пажњу на подвиг нашег брата о којем можда и нисте имали прилике да чујете до сада. Наиме, брат Павле Момчиловић који је родом из Оправдића, а који тренутно живи у Београду (радни вијек је провео у београдском ГСП-у), ево већ трећу годину заредом иде на једно посебно ходочашће. Ово ходочашће, заједно са својим пријатељима и колегама са посла, прелази пјешке, и то од Београда до Газиместана. Мислено га посвећује нашим прецима који су толико пострадали на светој српској земљи. Павле каже да жели барем нешто мало од себе да учини, а њима у спомен и вјечну славу. Почевши од 2021. године, на пут полазе четрнаест дана прије Видовдана, да би дневно прелазећи по тридесет, некад тридесет пет километара, успјели да на свети српски дан буду на Газиместану. Полазак је испред храма Светог Саве на Врачару, а по благослову свештенства Српске православне цркве.
Уз пут, који прелазе са заставама и црквеним барјацима, заустављају их људи, поздрављају сиренама, износе им јело и пиће. Најчешће ноћевају у црквама или школама. Свако јутро присуствују на Светој Литургији и након ње, надахнути и духовно оснажени, настављају своје ходочашће.
- Овај пут треба доживјети, јер он човјека преобрази, мијења га из коријена, каже Павле, и ми после сваког обиласка неке светиње или манастира осјећамо велико олакшање, као да смо са сваким кораком све одморнији, а не супротно. Добија се нова снага и отварају се нови видици и увијек се сазнаје нешто ново. Човјек се не обазире на болове, нити помишља на одустајање, као да га нешто вуче до циља. На крају, Павле мудро поручује, ако Косово жели да те прими, за тебе нема препрека, ти ћеш доћи на Косово.
Мисија и подвиг достојни највећих људи. Такав је и наш Павле из Каића. Нека га Бог чува, и подари му добро здравље, а да буде на понос и примјер како својој породици и својим унуцима, тако и ширим нараштајима.
- свештеник Дејан Ђуричић
#парохијакравичка #хришћанскеприче #кравица #каићи #братунац #дрина