01/03/2026
ОПРОШТАЈ ОД ОЦА МИРАНА – 18 ГОДИНА СЛУЖЕЊА И ЉУБАВИ КОЈА ОБАВЕЗУЈЕ
Благословом митрополита Фотија и по потреби службе, након скоро осамнаест година преданог пастирског рада у нашем храму, отац Миран
наставља своје служење у храму Светог великомученика Пантелејмона у Бијељини.
На Светој Литургији, у тишини испуњеној молитвом и сузама, осјетили смо колико је дубока веза која се годинама ткала између пастира и стада. Осамнаест година заједничког живота у Христу није само период — то је читаво духовно путовање које је оставило неизбрисив траг у свима нама.
У име Петропавловског свештеничког братства народу и оцу Мирану бираним и дирљивим ријечима се обратио отац Слободан. Говорио је о раскошном таленту оца Мирана и његовој снази воље да Петропавловски храм учини оваквим мјестом какав је наш храм данас и позвао нас да из љубави и поштовања према раду оца Мирана и даље останемо загрљени снагом те заједнице коју је он годинама упорно стварао и чувао!
Емотиван, али у вјери у Господа дубоко укоријењен био је говор сестре Наде Милешић, наше предсједнице КСС која је подсјетивши се на тренутак њеног призвања у црквену заједницу, од тада младог свештеника Мирана, до данас и она и цијела наша црквена заједница осјећала само благословени напредак у сваком смислу.
Посебно дирљив био је тренутак када се отац Миран, видно ганут, захваљивао свом братству. Било је лијепо слушати ту искрену, братску благодарност — без задршке, без формалности, са срцем отвореним пред свима. Говорио је о заједничком служењу, о годинама труда, о међусобном повјерењу и љубави. У његовим ријечима осјетила се радост што је био дио братства које је живјело као једно, које је дисало као једна душа.
Али оно што је тог дана најснажније одјекнуло у нашим срцима била је његова очинска порука: да останемо окупљени око Христа и Петропавловског храма!
Подсјетио нас је да све што смо градили има смисла само ако је утемељено у Христу. Да храм нису само зидови, него људи сабрани у љубави. Да сачувамо слогу, да чувамо једни друге, да не дозволимо да се угаси пламен заједништва који је годинама паљен молитвом, жртвом и вјером.
Позвао нас је да наставимо да градимо храм љубави — храм који није видљив само очима, него срцем. Заједницу која ће бити примјер другима, мјесто гдје ће сваки човјек осјетити да је вољен, прихваћен и загрљен Христовом љубављу.
Осамнаест година нас је учио управо томе:
да нам небеско буде прече од земаљског,
да нам молитва буде темељ,
а љубав мјера свега.
Зато овај растанак није прекид, него наставак — јер оно што је изграђено у Христу остаје заувијек. Љубав коју је отац Миран посијао међу нама остаје као залог и обавеза да будемо достојни те љубави.
Нека га Господ укрепи у новом служењу у храму Светог великомученика Пантелејмона, подари му здравље, снагу и мир, а ми ћемо га помињати у молитвама, трудећи се да останемо оно што нас је учио да будемо — истинска Црква Божија.
Са сузама, али и са надом, кажемо:
Хвала Вам, оче Миране.
За осамнаест година служења.
За дивни, сада већ велики Петропавловски храм!
За братство које сте градили.
За љубав која нас обавезује да останемо сабрани око Христа и да наставимо да будемо храм који свијетли другима.