Православље

Православље Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Православље, Religious organisation, Banja Luka.

05/09/2021
https://www.youtube.com/watch?v=eIn5xNvW6X0&t=100s
27/04/2020

https://www.youtube.com/watch?v=eIn5xNvW6X0&t=100s

НАША ВЕРА ПРАВОСЛАВНА - слова Святителя Николая Сербского. Хор духовенства Кафедрального собора Рождества Божией Матери. Солист - протд. Роман Мельник. Храм ...

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!(слика јутрос послије уранка усликана у цркви СВ.Петке-Куљани-Бања Лука)
19/04/2020

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
(слика јутрос послије уранка усликана у цркви СВ.Петке-Куљани-Бања Лука)

https://www.youtube.com/watch?v=g-UZmv5xU10
22/02/2019

https://www.youtube.com/watch?v=g-UZmv5xU10

Nije to bila služba na kakvu smo navikli, ali je bila otrežnjujuća i bolna. Taman kakva i treba da bude kako bi se zalutale ovčice vratile u svoje stado. Zaš...

Светитељи Василије Велики, Григорије Богослов и Јован Златоуст имају сваки посебно свој дан празновања у месецу јануару ...
12/02/2019

Светитељи Василије Велики, Григорије Богослов и Јован Златоуст имају сваки посебно свој дан празновања у месецу јануару и то: Василије Велики 1. јануар, Григорије Богослов 25. јануар и Јован Златоуст 27. јануар и 13. новембар. А овај заједнички празник установљен је у XI веку за време цара Алексија Комнена. Једном наста однекуда распра у народу око тога, ко је од ове тројице највећи. Једни уздизаху Василија због његове чистоте и храбрости; други уздизаху Григорија због његове недостижне дубине и висине ума у богословљу; трећи уздизаху Златоуста због његове чудесне красноречивости и јасноће излагања вере. И тако, једни се назваше василијани, други григоријани, а трећи јованити. Но промислом Божјим овај спор би решен на корист цркве и на још већу славу тројице светитеља.

Епископ евхаитски Јован (14. јуна) имаде једну визију у сну, наиме: најпре му се јавише сваки од ова три светитеља, напосе у великој слави и неисказаној красоти, а потом сва три заједно. Тада му рекоше: "Ми смо једно у Бога, као што видиш, и ништа нема у нама противречно... нити има међу нама првог ни другог". Још посаветоваше светитељи епископа Јована да им он напише једну заједничку службу и да им се одреди један заједнички дан празника. Поводом овога дивног виђења спор се реши на тај начин што се одреди 30. јан. као заједнички празник за сва три ова јерарха. Овај празник грчки народ сматра не само црквеним него и својим највећим националним и школским празником.

Истнита прича о догађају на КиМ, у време епископа рашко-призренског Павла-потоњег Патријарха СПЦТешки економски и животн...
23/01/2019

Истнита прича о догађају на КиМ, у време епископа рашко-призренског Павла-потоњег Патријарха СПЦ
Тешки економски и животни услови натерали су Српкињу из Пећи, мајку двоје деце, да се одлучи да треће, тек зачето, абортира. У чекаоници, обзиром да су врата ординације била одшкринута, а она одлично знала албански језик, чула је разговор лекара и жене која је била на гинеколошкој столици. Најпре је питао колико деце има, а затим зашто је дошла, одговорила је да их има већ шесторо, и ово, седмо, жели да абортира.
-Јеси ли ти полудела? Ово ћу испричати хоџи...Имаш да родиш још једног Скендербега, ми стварамо Велику Албанију! -викао је гинеколог.
Жена је без речи устала са столице и напустила ординацију.
А онда је ушла Српкиња..
Доктор се обратио сестри да припреми потребне инструменте за абортус.
-Докторе, зашто и мене не питате колико имам деце?
-То се мене не тиче-хладно јој одговори.
-А зашто мене не покушате убедити да од абортуса одустанем?
-Дошла си својом вољом. Дакле, немам ја са тим ништа.
У том тренутку, Богу хвала, жени се отвориле очи, и са пркосом се обрати лекару:
-Е, нећеш га убити!!! Ја ћу родити једног Милоша Обилића да спасемо Свето Српско Косово!!! -Са тим речима изађе из ординације.
За овај случај чуо је тадашњи епископ Павле, и замоли да му пронађу ту жену и доведу њему.
-Роди то дете, ја ћу га крстити. Ако буде мушко-зваће се Милош.
Тако и би...

14/01/2019

Храм Спаса на Крови в Санкт-Петербург

Прича почиње са мојим рођењем. Рођен сам као син јединац у веома сиромашној породици. Сиромашној до те мере да нисмо има...
03/11/2017

Прича почиње са мојим рођењем. Рођен сам као син јединац у веома сиромашној породици. Сиромашној до те мере да нисмо имали довољно хране, а камоли нешто више. У ретким приликама задесило би се да имамо мало кромпира у кући. Мајка би припремила скромни оброк и увек би истресала свој дeо на мој тањир говорећи: ”Једи, сине, ја нисам гладна.”
То је била њена прва лаж

Када сам мало одрастао, моја мајка би, по завршетку кућних послова, отишла до реке која се налазила испод куће, надајући се да ће уловити рибу како бих ја јео здраву храну и развијао се као свако друго дете. Једном приликом, успела је уловити чак две рибе. Пожурила је у кућу и спремила обе рибе и ставила их пред мене. Ја сам мало-помало јео рибу, а моја је мајка јела оно што је остајало иза мене на костима. Видевши то, моје је срце затреперило и ону другу рибу ставио сам пред мајку, а она ју је вратила рекавши:
“Сине, поједи и ову другу, јер знаш да ја не волим рибу.”
Ово је била њена друга лаж.

Време је пролазило и дошао је дан мог поласка у школу. Како нисмо имали довољно иметка да се школујем, мајка је отишла у једну трговину одеће и договорила се са власником да продаје одећу по кућама угледних и богатих људи. Једне хладне и кишовите ноћи, мајка се дуже задржала на послу. Чекајући је код куће, забринуо сам се и изашао да је потражим. Угледао сам је како носи торбу са одећом и куца на врата туђих кућа. Зовнуо сам је:
”Мамааааа, хајде дођи. Идемо кући, касно је и хладно. Можеш наставити сутра ујутру!”
Она се насмијала и рекла: ”Сине мој, ја нисам уморна.”
Ово је била њена трећа лаж.

Дошао је дан полагања школских испита. Иако је било веома вруће, мајка је желела да пође са мном у школу. Сунце је пржило земљу, а површина песка титрала је од топлоте. Ушао сам у школу, а она је остала да чека у школском дворишту. Када су се испити завршили, изашао сам из школе, а она ме дочека у топли мајчински загрљај, испуњен љубављу и милошћу. У руци је држала хладан и свеж сок који је купила ради мене. Када сам га почео пити, окренуо сам се ипогледао у њу: низ њено чело сливале су се капљице зноја. Пружио сам јој чашу и рекао: ”Мајко, пиј”, а она рече: ”Сине, само ти пиј. Ја нисам жедна.”
Ово је била њена четврта лаж.

Након смрти мог оца, мајка је живела тешким удовичким животом. Преузела је сву одговорност за вођење куће, једноставно – морала се бринути о свему. Живот је постао тежи, а ми смо често гладовали. Поред наше куће живио је мој ујак, иначе веома добар човек. Он нам је често слао храну да утолимо глад. Када су комшије виделе да је наше стање постало несношљиво, саветовали су мајку, која је још увек била млада, да се уда за човека који би нам помагао. Међутим, моја је мајка одбила овај савјет ријечима: ”Ја немам потребе за љубављу.”
Ово је била њена пета лаж.

По завршетку факултета, добио сам добро плаћен посао у једној фирми и одлучио сам да преузмем бригу о кући. Како је мајчино здравље ослабило, није више могла продавати одећу по кућама, тако да је почела продавати поврће на пијацама. Када је одбила да престане радити, издвојио сам ео своје плате и дао јој, а она је одбила примити рекавши: ”Чувај, сине, своје паре, ја имам довољно за себе.”
Ово је била њена шеста лаж.

Без обзира што сам добио посао, наставио сам школовање и убрзо сам магистрирао. Постигао сам успех и повећали су се моји приходи. Једна фирма понудила ми је добар посао у свом седишту у Немачкој. Збиља сам се обрадовао и тако почео и сањати о новом срећном животу. Након што сам отпутовао и средио своје стање, назвао сам мајку и позвао је да живи код мене. Она није хтела да ме омета и рекла ми је: ”Сине, ја нисам научила да живим лагодно.”
Ово је била њена седма лаж.

Како је вријеме пролазило, мајка је све више старила и убрзо је обољела од злоћудног карцинома. У тим тешким тренуцима неко јој је морао помагати. Шта сам могао да урадим када су између мене и моје вољене мајке биле многе државе? Оставио сам све и вратио се кући. Мајку сам затекао у постељи. Када ме је угледала, покушала је насмијати се. Срце ми се цепало јер је била исцрпљена и слаба. Није то више била она мајка коју сам познавао…. Сузе су се почеле сливати низ моје образе, али она ме и тада покушала утешити рекавши:
”Сине, не плачи, ја не осећам бол.”
Ово је била њена осма лаж.

Након што је то изустила, затворила је очи и више их није отворила. Свакоме ко ужива благодат живих родитеља, поручујем:
Чувај ову благодат прије него што будеш туговао за њеним губитком.
Свакоме ко је изгубио своју вољену мајку, поручујем:
Увек се присети…

15/03/2016

Молим све чланове странице да подржите још једну нашу нову страницу и да ширимо нашу православну вјеру,ма гдје били!

Community

Address

Banja Luka

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Православље posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share