Biserica Ortodoxă Română “ Sfântul Apostol Toma" , Melbourne, Australia

Biserica Ortodoxă Română “ Sfântul Apostol Toma" , Melbourne, Australia Biserica Ortodoxă Română “ Sfântul Apostol Toma" , Melbourne, Australia

🙏🙏🙏
15/06/2026

🙏🙏🙏

🌿 Un eveniment deosebit, păstrat în memoria părinților de la Mănăstirea Agathonos, este legat de racla Sfântului Cuvios Vissarion, al cărui trup se păstrează neputrezit ca mărturie a sfințeniei vieții sale. Fericitul stareț Chiril povestea cu multă emoție o întâmplare petrecută chiar înaintea raclei sfântului, în prezența mai multor monahi și pelerini.

🙏 Dorind să sărute mâna Cuviosului, care ținea strâns Sfânta Evanghelie la piept, starețul nu putea ajunge din cauza înălțimii raclei. Atunci, cu simplitatea și credința unui copil, s-a rugat în taină: „Sfinte Vissarion, dă-mi și mie mâna ta să o sărut.” Nu a cerut un semn, nu a căutat o minune, ci doar binecuvântarea sfântului.

✨ Spre uimirea tuturor celor de față, mâna Cuviosului s-a deschis încet, lăsând pentru câteva clipe Sfânta Evanghelie. Starețul Chiril a luat cu evlavie mâna sfântului, a sărutat-o și a așezat-o la loc. După aceea, mâna s-a închis din nou peste Evanghelie, pe care o ține până astăzi.

🕯️ Această întâmplare a rămas adânc întipărită în sufletele martorilor și a fost consemnată ulterior și în tradiția liturgică locală. Ea amintește că Dumnezeu își preaslăvește sfinții și că iubirea lor pentru oameni continuă să lucreze dincolo de hotarele acestei lumi, întărind credința celor care se apropie de ei cu smerenie și nădejde.

🙏🙏🙏
15/06/2026

🙏🙏🙏

Noi minuni ale tămăduitorului fără de arginți din Crimeea
O altă cutremurătoare minune se referă la vindecarea unei persoane care a făcut o hemipareză în urma unei sarcini cu gemeni. Adus de familie la Sfântul Luca, sugarul de cinci luni s-a prins cu ambele mâini de Moaștele Sfântului. Același prunc, la vârsta de cinci ani, s-a aflat într-o stare critică la terapie intensivă în Spitalul din Creta, unde locuia tatăl său originar din Serres. În timp ce toți se așteptau la ce e mai rău, dimineață copilul și-a revenit, spunându-i mamei sale: „Mamă, spune-i bătrânului acela care a stat pe scaun toată noaptea să plece, să nu se mai obosească și mai mult”. Mama lui...

🙏🙏🙏
14/06/2026

🙏🙏🙏

# Icoana Maicii Domnului cu Pruncul de la Mănăstirea Pissiota, chipul care pare să te privească oriunde te-ai afla

În județul Prahova, într-un loc mai puțin cunoscut decât marile centre de pelerinaj ale României, Mănăstirea Pissiota păstrează o icoană cu totul aparte. Este Icoana Maicii Domnului cu Pruncul, zugrăvită pe lemn de stejar, o imagine care îi impresionează pe credincioși nu doar prin frumusețe, ci și prin senzația tainică pe care o lasă celor care se roagă în fața ei: privirea Maicii Domnului pare să te urmărească blând, indiferent din ce parte o privești.

Această icoană nu este una obișnuită nici prin poveste, nici prin felul în care a fost pictată. Ea a fost realizată în prima jumătate a secolului trecut de Eustațiu Stoenescu, un cunoscut portretist român. Tocmai de aceea, icoana nu urmează întru totul stilul clasic bizantin, pe care îl întâlnim în multe biserici ortodoxe. Are o expresivitate aparte, apropiată de sensibilitatea portretului, iar chipul Maicii Domnului transmite o prezență caldă, vie și profundă.

Pentru cei care ajung la Mănăstirea Pissiota, întâlnirea cu această icoană este greu de uitat. Nu impresionează prin dimensiuni uriașe sau prin podoabe spectaculoase, ci prin forța privirii și prin liniștea pe care o așază în suflet. Mulți credincioși spun că, în fața ei, au sentimentul că nu privesc doar o pictură, ci sunt priviți cu blândețe și înțelegere.

Icoana o înfățișează pe Maica Domnului ținându-L în brațe pe Pruncul Iisus, imagine atât de iubită în tradiția creștină. Este una dintre cele mai apropiate reprezentări pentru credincioși, pentru că vorbește despre ocrotire, mamă, rugăciune și speranță. În brațele Maicii Domnului, Pruncul devine semnul iubirii dumnezeiești, iar chipul Fecioarei pare să adune durerile celor care vin să se roage.

De-a lungul timpului, icoana de la Pissiota a ajuns să fie privită de credincioși ca una cu har deosebit. Oamenii vin aici cu rugăciuni pentru sănătate, pentru familie, pentru copii, pentru liniște sufletească sau pentru ieșirea din încercări grele. Unii se opresc în tăcere, alții lasă pomelnice, aprind lumânări și își așază speranțele înaintea Maicii Domnului.

Ceea ce face icoana atât de specială este tocmai amestecul dintre artă și credință. Fiind pictată de un portretist, chipul Maicii Domnului are o profunzime rară. Ochii par vii, expresia este blândă, iar privirea creează acea senzație tulburătoare că te urmărește oriunde te-ai afla în biserică. Pentru unii, acest detaliu este doar măiestrie artistică; pentru credincioși, este un semn al prezenței și al ocrotirii.

Lemnul de stejar pe care a fost zugrăvită icoana îi dă o noblețe aparte. Stejarul, copac al rezistenței și al durabilității, pare potrivit pentru o icoană care a trecut prin timp și a rămas un reper pentru cei care caută sprijin duhovnicesc. În liniștea mănăstirii, imaginea Maicii Domnului cu Pruncul devine un loc de întâlnire între durerea omului și nădejdea credinței.

Mănăstirea Pissiota este ea însăși un loc de pace, așezat departe de agitația marilor orașe. Nu are forfota pelerinajelor uriașe, dar are o atmosferă discretă, caldă, potrivită pentru cei care caută rugăciune fără grabă. Aici, oamenii pot sta mai mult în fața icoanei, pot aprinde o lumânare și pot simți că liniștea locului îi ajută să-și adune gândurile.

Pentru mulți pelerini, icoana Maicii Domnului cu Pruncul de la Pissiota este importantă tocmai pentru această apropiere. Nu este doar un obiect de patrimoniu sau o lucrare valoroasă din punct de vedere artistic, ci un sprijin sufletesc. În fața ei, oamenii își rostesc durerile pe care nu le pot spune altora, cer ajutor, mulțumesc sau pur și simplu stau în tăcere.

Tradiția icoanelor făcătoare de minuni din România este legată, înainte de toate, de credința oamenilor. De-a lungul generațiilor, anumite icoane au devenit locuri de întâlnire între rugăciune și speranță, între neputința omului și încrederea că Dumnezeu lucrează tainic. Icoana de la Mănăstirea Pissiota face parte din această lume a locurilor încărcate de evlavie, unde oamenii vin nu pentru spectacol, ci pentru alinare.

Faptul că icoana nu este pictată în maniera bizantină clasică nu îi scade importanța, ci îi dă o identitate aparte. Ea rămâne o icoană ortodoxă iubită de credincioși, dar are o expresivitate care o face ușor de recunoscut. Privirea Maicii Domnului, blândă și pătrunzătoare, pare să fie centrul întregii lucrări.

Cei care trec pragul Mănăstirii Pissiota descoperă un loc unde credința nu se strigă, ci se trăiește în liniște. Icoana Maicii Domnului cu Pruncul îi așteaptă pe oameni fără grabă, așa cm se întâmplă în toate locurile care au adunat, în timp, rugăciuni, lacrimi și mulțumiri.

Într-o lume în care oamenii caută tot mai des răspunsuri rapide, această icoană amintește de puterea răbdării și a rugăciunii. Nu promite miracole la comandă, dar pentru credincioși rămâne un izvor de nădejde. Iar poate cea mai mare taină a ei este tocmai aceasta: faptul că, atunci când o privești, ai sentimentul că Maica Domnului te privește înapoi, cu o blândețe care nu judecă, ci mângâie.

Icoana Maicii Domnului cu Pruncul de la Mănăstirea Pissiota este una dintre acele comori spirituale mai puțin cunoscute ale României. O icoană pictată pe lemn de stejar, cu o privire greu de uitat, într-un loc unde oamenii vin cu poveri și pleacă, adesea, cu sufletul mai ușor.

Iubiţi  credincioşi,Marţi  – 16 iunie 2026,  vom săvârşi în parohia noastră, taina sfântului maslu, începând cu orele 6....
14/06/2026

Iubiţi credincioşi,

Marţi – 16 iunie 2026, vom săvârşi în parohia noastră, taina sfântului maslu, începând cu orele 6.30 pm. Vă aşteptăm să ne rugăm împreună pentru sănătate trupească şi sufletească.
O săptămână binecuvântată.

Doamne ajută,
Pr.Marian Dincă.

🙏🙏🙏
08/06/2026

🙏🙏🙏

# Icoana Maicii Domnului de la Socola – minunea care a tulburat Iașul în anul 1854

În istoria vechilor locuri de pelerinaj din Moldova există o întâmplare care a rămas vie în memoria credincioșilor: lacrimile icoanei Maicii Domnului de la Mănăstirea Socola din Iași. Nu este vorba despre o legendă spusă din generație în generație fără martori, ci despre un episod consemnat de oameni ai vremii, printre care s-a aflat și episcopul Melchisedec Ștefănescu, profesor la Seminarul de la Socola și martor direct al celor petrecute.

Totul s-a întâmplat în iarna anului 1854, într-o perioadă tulbure pentru Moldova, când Principatele erau marcate de neliniști politice, militare și sociale. Mănăstirea Socola era atunci nu doar un loc de rugăciune, ci și sediul Seminarului Teologic, una dintre instituțiile importante pentru formarea clerului din Moldova.

# # Ziua în care icoana a început să plângă

Potrivit mărturiilor păstrate, minunea a început pe **1 februarie 1854**, în ziua Sfântului Trifon. După slujba din biserica Seminarului, paracliserul a observat ceva neobișnuit: din ochii Maicii Domnului, zugrăvită pe icoana împărătească din catapeteasmă, curgeau lacrimi.

La început, cei chemați să vadă icoana au crezut că ar putea fi vorba despre stropi de agheasmă. În acea zi se făcuse sfințirea apei, iar biserica fusese stropită după rânduială. Pentru a îndepărta orice îndoială, icoana a fost ștearsă cu grijă. Însă, după puțin timp, lacrimile au apărut din nou, pornind chiar din ochii Maicii Domnului și coborând în două șiroaie pe fața icoanei.

Vestea s-a răspândit rapid printre profesorii și elevii Seminarului. Oamenii au venit în biserică uimiți, iar ceea ce văzuseră nu mai putea fi trecut cu vederea ca o simplă întâmplare.

# # Cercetări, îndoieli și martori

Pentru a elimina orice bănuială, icoana a fost verificată atent. Egumenul și rectorul Seminarului, Filaret Scriban, a cercetat icoana pe toate părțile, a verificat biserica, cafasul și clopotnița, ca să se asigure că nu exista cineva ascuns care ar fi putut provoca fenomenul. Nu s-a găsit nimic suspect.

Lăcrimarea nu s-a produs o singură dată. Potrivit relatărilor, fenomenul s-a repetat timp de mai multe luni, din februarie până în aprilie. Uneori lacrimile apăreau la câteva zile, alteori mai des. Nu toți pelerinii prindeau momentul în care icoana lăcrima, dar mulți vedeau urmele uscate ale lacrimilor, coborâte pe chip până spre marginea de jos a icoanei.

În scurt timp, la Socola au început să vină oameni din Iași și din împrejurimi. Unii veneau cu credință, alții din curiozitate, iar alții cu îndoială. Tocmai de aceea, mărturiile celor care au cercetat icoana sunt cu atât mai importante.

# # Colonelul care a văzut lacrimile cu ochii lui

Unul dintre martorii importanți a fost colonelul Costin, trimis să cerceteze întâmplarea de către generalul Paar, comandant al trupelor austriece aflate atunci în Moldova. Colonelul a venit la Socola, a privit icoana pe față și pe dos, a cerut să fie examinată cu lumânarea aprinsă și a urmărit totul cu atenție.

În timp ce privea ochii icoanei, a văzut cm apar două puncte strălucitoare, asemenea unor picături, care au crescut treptat și s-au transformat în șiroaie de lacrimi. Uimit, colonelul și-a făcut semnul crucii și a recunoscut că ceea ce văzuse era o mare minune.

După el, a venit și generalul Paar, împreună cu mai mulți ofițeri. Și acesta a cercetat icoana cu atenție, inclusiv partea din spate, iar în timpul privirii a văzut același fenomen. Mărturia atribuită lui a rămas puternică: „Este o minune”.

# # Nicolae Roznovanu și făgăduința făcută icoanei

Printre cei care au venit la Socola s-a aflat și marele boier **Nicolae Roznovanu**, împreună cu familia sa. Când a văzut icoana lăcrimând, a căzut în genunchi și s-a rugat cu emoție puternică. Se spune că întreaga familie a rămas în genunchi în timpul paraclisului, plângând și rugându-se Maicii Domnului.

Mișcat de cele văzute, Roznovanu a promis că va îmbrăca icoana în argint și o va polei cu aur, spre pomenirea acestei minuni. Făgăduința a fost împlinită în anul următor, 1855, când icoana a primit o îmbrăcăminte prețioasă, cu inscripție de pomenire pentru familia ctitorului.

# # Mărturia mitropolitului Iosif Gheorghian

O altă mărturie impresionantă este legată de viitorul mitropolit primat Iosif Gheorghian, care la acea vreme era arhidiacon al mitropolitului Sofronie Miclescu. Inițial, acesta nu credea că icoana ar fi putut lăcrima cu adevărat. A fost trimis să vadă ce se întâmplă, dar la prima vizită nu a prins momentul lăcrimării.

Mai târziu, în Postul Mare, a ajuns din nou la Socola împreună cu mitropolitul Sofronie. Când au intrat în biserică și au apropiat lumânarea de chipul icoanei, au văzut lacrimile. Icoana a fost ștearsă, iar apoi, sub ochii celor prezenți, lacrimile au început să se formeze din nou în ochii Maicii Domnului.

Mărturia lui Iosif Gheorghian este una dintre cele mai puternice, pentru că descrie nu doar fenomenul, ci și cutremurarea sufletească a celui care îl vede. El a mărturisit că a fost cuprins de o teamă sfântă și a plâns mult timp după aceea.

# # De ce a plâns Maica Domnului de la Socola?

Întrebarea care a rămas peste timp este aceasta: **de ce a plâns Maica Domnului din icoana de la Socola?**

Episcopul Melchisedec Ștefănescu a privit minunea ca pe un semn prevestitor. După aproape patru decenii, el a scris că lacrimile icoanei ar fi vestit decăderea Mănăstirii Socola și a Seminarului de acolo. În anii care au urmat, locul și-a pierdut treptat strălucirea de altădată, iar seminarul a trecut prin greutăți, mutări și perioade de instabilitate.

În tradiția ortodoxă, icoanele care lăcrimează sunt adesea privite ca semne de durere, chemare la rugăciune sau avertizare duhovnicească. Lacrimile Maicii Domnului nu sunt înțelese ca un simplu fenomen spectaculos, ci ca o chemare la trezire sufletească. Ele vorbesc despre durerea pentru lume, pentru necredință, pentru slăbirea vieții bisericești și pentru încercările care se apropie.

La Socola, oamenii vremii au simțit această minune ca pe un mesaj. Unii au venit cu evlavie, alții cu îndoială, dar cei care au văzut lacrimile au rămas profund marcați.

# # Unde se află astăzi icoana

După mutarea Seminarului de la Socola, icoana a fost dusă la Iași și așezată la loc de cinste. Tradiția spune că această icoană a ajuns în cele din urmă în Catedrala Mitropolitană din Iași, unde continuă să fie cinstită de credincioși.

Pentru mulți pelerini, icoana Maicii Domnului de la Socola rămâne una dintre cele mai tulburătoare icoane făcătoare de minuni din Moldova. Povestea ei nu impresionează doar prin lacrimile apărute pe chip, ci și prin faptul că oameni importanți ai vremii au cercetat-o, au văzut-o și au lăsat mărturii.

# # O icoană care a făcut Iașul să se oprească din loc

Minunea de la Socola nu a fost doar un episod local. Timp de luni întregi, Iașul a vorbit despre icoana care plângea. Oameni simpli, profesori, elevi, boieri, militari și ierarhi au trecut pragul bisericii pentru a vedea cu ochii lor ceea ce se petrecea.

Pentru credincioși, lacrimile Maicii Domnului au fost un semn de mare durere, dar și de apropiere. În fața icoanei, oamenii nu au văzut doar o imagine zugrăvită pe lemn, ci prezența tainică a celei pe care o numesc ocrotitoarea creștinilor.

Icoana Maicii Domnului de la Socola rămâne, până astăzi, una dintre cele mai emoționante povești ale Moldovei: o icoană care, potrivit mărturiilor vremii, a plâns luni la rând și a făcut un întreg oraș să se întrebe ce durere tainică voia să vestească.

🙏🙏🙏
07/06/2026

🙏🙏🙏

Icoana Maicii Domnului „Anufiana” de la Mănăstirea Dălhăuți — una dintre marile mângâieri ale Moldovei de sud
Sunt locuri în România unde omul nu ajunge întâmplător. Sunt locuri în care pașii par chemați, în care liniștea nu este doar tăcere, ci rugăciune, iar aerul poartă ceva greu de explicat în cuvinte. Un astfel de loc este Mănăstirea Dălhăuți, din județul Vrancea, aproape de Focșani, unde credincioșii vin de ani și ani pentru a se ruga în fața uneia dintre cele mai cinstite icoane ale Maicii Domnului: Icoana „Anufiana”.
Pentru unii, este doar o icoană veche. Pentru cei care au ajuns acolo cu sufletul frânt, cu lacrimi în ochi sau cu o durere pe care nu o mai puteau duce singuri, este mult mai mult. Este locul în care au îngenuncheat și au simțit că nu sunt părăsiți. Este chipul Maicii Domnului în fața căruia mulți și-au spus necazurile fără să se teamă că vor fi judecați.
Mănăstirea Dălhăuți nu este doar o destinație de pelerinaj. Este un loc de întoarcere. De întoarcere la credință, la nădejde, la liniștea pe care lumea de astăzi o pierde atât de ușor. Acolo, printre ziduri de mănăstire, lumânări aprinse și rugăciuni șoptite, oamenii vin cu povești grele: boli, pierderi, încercări, griji pentru copii, suferințe ascunse, dorințe nerostite.
Iar în fața icoanei Maicii Domnului „Anufiana”, mulți simt nevoia să lase jos povara. Nu toți cer minuni mari. Unii cer doar putere să mai ducă o zi. Alții cer vindecare. Alții cer împăcare în familie, lumină în minte, liniște în inimă sau ajutor într-un moment în care toate drumurile par închise.
Poate tocmai de aceea această icoană este atât de iubită. Pentru că Maica Domnului nu este privită de credincioși ca o prezență îndepărtată, ci ca o mamă. O mamă care ascultă. O mamă care primește lacrimile celor care nu mai au cui să le spună. O mamă care stă aproape de cei bolnavi, de cei singuri, de cei obosiți și de cei care și-au pierdut curajul.
În tradiția credincioșilor, Icoana Maicii Domnului „Anufiana” de la Dălhăuți este cinstită pentru ajutor și vindecare. De-a lungul timpului, oamenii au dus mai departe mărturii, amintiri și povești despre rugăciuni ascultate. Fiecare pelerin pleacă de acolo cu ceva: un gând mai limpede, o inimă mai ușoară, o speranță renăscută sau sentimentul că suferința lui a fost văzută.
Și poate că aici se află una dintre cele mai mari taine ale pelerinajului. Nu mergi doar ca să vezi un loc. Mergi ca să te vezi pe tine, așa cm ești: cu frici, cu răni, cu întrebări, cu doruri și cu nevoia adâncă de a fi ajutat. În fața unei icoane cinstite, omul nu mai trebuie să pară puternic. Poate să fie sincer. Poate să plângă. Poate să tacă.
La Mănăstirea Dălhăuți, oamenii aprind lumânări și se roagă cu aceeași simplitate cu care s-au rugat generații întregi înaintea lor. Nu vin doar bătrâni. Vin și tineri. Vin părinți cu copii. Vin oameni care au încercat de toate și totuși simt că le lipsește ceva. Vin cei care nu mai caută explicații, ci mângâiere.
Într-o lume în care totul se măsoară, se grăbește și se explică, astfel de locuri rămân ca niște insule de suflet. Aici, timpul curge altfel. Aici, omul nu este întrebat cât are, ce funcție ocupă sau ce a reușit în viață. Aici, omul vine simplu, cu capul plecat și cu inima deschisă.
Icoana Maicii Domnului „Anufiana” nu este doar parte din patrimoniul spiritual al Moldovei de sud. Este parte din memoria vie a celor care cred că ajutorul nu vine întotdeauna zgomotos. Uneori vine în tăcere. Într-o lacrimă. Într-o rugăciune. Într-un drum făcut până la mănăstire. Într-o pace pe care nu o poți cumpăra și nu o poți forța.
Cei care au fost la Dălhăuți știu că nu pleci de acolo chiar la fel cm ai venit. Poate necazul nu dispare pe loc. Poate boala nu se vindecă într-o clipă. Poate răspunsul nu vine imediat. Dar, de multe ori, omul pleacă mai întărit. Și uneori, asta este prima minune: să poți merge mai departe când credeai că nu mai poți.
Pentru credincioși, Maica Domnului rămâne sprijinul celor aflați în suferință, ocrotitoarea familiilor, nădejdea celor bolnavi și mângâierea celor care nu mai găsesc pace. Iar la Mănăstirea Dălhăuți, această credință se simte în fiecare lumânare aprinsă, în fiecare metanie, în fiecare privire ridicată spre icoană.
România are multe locuri sfinte, multe icoane cinstite și multe povești de credință care au trecut din generație în generație. Dar Icoana Maicii Domnului „Anufiana” de la Dălhăuți rămâne una dintre acele comori duhovnicești despre care merită să se vorbească mai des.
Pentru că sunt oameni care poate chiar astăzi au nevoie să audă că există un loc unde se pot ruga. Un loc unde pot merge cu durerea lor. Un loc unde pot aprinde o lumânare și pot spune, simplu: „Maica Domnului, ajută-mă.”
Iar uneori, când omul nu mai are putere să strige, rugăciunea spusă în șoaptă ajunge cel mai sus.
📍 Mănăstirea Dălhăuți se află în județul Vrancea, aproape de Focșani, și este cunoscută ca loc de pelerinaj pentru Icoana Maicii Domnului „Anufiana”.
🙏 Dacă ai fost vreodată acolo, scrie în comentarii ce ai simțit.
💙 Distribuie această poveste mai departe — poate ajunge la cineva care are nevoie de nădejde.

🙏🙏🙏
05/06/2026

🙏🙏🙏

Address

57 Fox Road
Narre Warren North, VIC
3804

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Biserica Ortodoxă Română “ Sfântul Apostol Toma" , Melbourne, Australia posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share