Chrześcijańskie Forum Pracowników Nauki jest międzywyznaniowym stowarzyszeniem, zrzeszającym wierzących ludzi nauki różnych specjalności z różnych ośrodków akademickich. Istnieje jako nieformalna inicjatywa od 2001 roku, zaś od 2007 - jako formalne stowarzyszenie. Forum jest przede wszystkim miejscem spotkania, wymiany myśli, wzajemnej inspiracji - dla pogłębiania wiary, budowania spójnego światop
oglądu uwzględniającego poznanie na drodze nauki i wiary, zachęty do rozwoju zawodowego. Chcemy lepiej poznawać Boga - przez Jego słowo, Jego dzieło stworzenia. Chcemy wspólnie szukać odpowiedzi na pytania, wynikające z harmonii i napięć między nauką i wiarą. Chcemy z perspektywy wiary odnosić się do problemów środowiska akademickiego, pracy zawodowej, życia społecznego i osobistego. Tymi miejscami spotkań są organizowane co dwa lata konferencje cyklu Nauka-Etyka-Wiara. Dotyczyły one ostatnio takich tematów jak: „Nauka i wiara - wyzwania przyszłości” (2015), „Nauka - możliwości i ograniczenia” (2013), „Godność człowieka” (2011). Kolejna planowana jest na czerwiec 2017 i będzie dotyczyć niebezpieczeństw ideologizacji nauki. Dostępne są książkowe publikacje z każdej z tych konferencji. Co roku spotykamy się też na letnich konferencjach „Bryza”, organizowanych w różnych rejonach Polski - łączących aktywny wypoczynek z refleksją dotyczącą integracji nauki i wiary, Pisma świętego, modlitwy, rozwoju zawodowego. Na najbliższą zapraszamy do Tylicza koło Krynicy, 11-21 sierpnia 2016. Spotkania w ciągu roku zależą od aktywności Forum w danym mieście czy ośrodku akademickim. Najczęściej mają one formę wykładów, spotkań dyskusyjnych, spotkań nieformalnych. Do włączenia się w działania Forum zachęcamy również przyszłych naukowców - doktorantów. Nawiązujemy też współpracę międzynarodową z inicjatywami o podobnych do naszych celach.