Parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela we Włostowie

Parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela we Włostowie Parafia p.w. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela we Włostowie
ul. Kościelna 100, 27-545 Włostów Parafia Włostów należy do najstarszych w regionie.

Uznaje się, że powstała przed 1153 r. Według niepewnych informacji ks. Jana Wiśniewskiego pierwszy kościół we Włostowie wybudował Piotr Dunin Włast herbu Łabędź, sławny możnowładca śląski, fundator aż 72 świątyń. W tymże włostowskim kościele był ochrzczony Wincenty Kadłubek, urodzony w pobliskim Karwowie. Zachowany do dzisiaj kościół włostowski – mimo późniejszej rozbudowy – zawiera średniowieczny

trzon. Zapewne wybudowany został w drugiej połowie XIII w., co można wnioskować po późnoromańskim (lub wczesnogotyckim) stylu, a właściwie to przejściowym, od romańskiego do gotyckiego. Widać to wyraźnie w prezbiterium, w jego jednoprzęsłowym sklepieniu krzyżowym, a także w oknach północnej ściany nawy. Pierwszą rozbudowę kościół przeszedł w XIV wieku . Wtedy też mógł otrzymać wieżę. W pierwszych dwóch dziesiątkach lat XVI w. świątynia została przekształcona, zaś w tym samym stuleciu, w 1586r. dobudowana została kaplica. Ufundowali ją: ówczesny właściciel dóbr włostowskich Wojciech Wielicki i jego żona z Duninów. Dalsze zmiany w architekturze tego zabytku nastąpiły w XVIII w., a także w następnym, już w czasach Karskich. Włostowski kościół został silnie zniszczony w czasie działań wojennych w II połowie 1944r. (spalony przez Niemców 6 sierpnia) i w styczniu 1945r., kiedy to rejon ten znalazł się w ogniu ciężkich walk radziecko-niemieckich. W pierwszych powojennych latach nie nadawał się do użytku. Nabożeństwa odbywały się wtedy w kaplicy grobowej Karskich na cmentarzu. Kościół odbudowany został w latach 1945-1947 staraniem księdza proboszcza Tadeusza Garbacza. Do parafii należą: Włostów, Gojców (2 km), Grocholice (2 km), Karwów (3 km – tu urodził się W. Kadłubek), Krzyże (4 km), Pensławice (3 km), Swojków (2 km), Tudorów (2 km).

24/05/2026
1. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Duch Świ...
23/05/2026

1. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy. Duch Święty umacnia to, co słabe, prostuje to, co błędne, rozgrzewa oziębłe i przynosi błogosławieństwo pokoju. Nie lękajmy się – On wszystkiego nas nauczy. Otwórzmy się na Jego światło i pamiętajmy, że każda Eucharystia jest wciąż dokonującą się Pięćdziesiątnicą.

2. Jutro, w poniedziałek, 25 maja, tradycyjnie obchodzony jako drugi dzień Zielonych Świąt, przypada święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Msze Święte w naszym kościele będą sprawowane o godz. 8.00, 11.00 i 17.00. Nabożeństwo Majowe o 16.30.

3. Tradycyjnie w naszej parafii, podczas Zielonych Świąt – uroczystości odpustowych, trwa adoracja Najświętszego Sakramentu pomiędzy Mszami Świętymi. Zachęcamy wszystkich parafian oraz gości do chwili osobistej modlitwy i zatrzymania się przed Jezusem obecnym w Eucharystii.

4. We wtorek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach – zarówno tych żyjących, jak i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie.

5. W czwartek, 28 maja, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech będzie to dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa – o ich świętość i wytrwałość w kapłańskiej posłudze. Modlitewną pamięcią obejmiemy także diakonów i kleryków naszej diecezji, przygotowujących się do kapłaństwa.

6. W czwartek przypada również 45. rocznica śmierci bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Właśnie dzień 28 maja został wyznaczony w kalendarzu liturgicznym jako wspomnienie tego polskiego Błogosławionego.

7. W przyszłą niedzielę, 31 maja, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Pamiętajmy, że uroczystość ta kończy okres wielkanocnej Komunii Świętej.

8. Spotkanie Rady Parafialnej odbędzie się w poniedziałek o godz. 19.30 na cmentarzu. Tematem spotkania będzie omówienie bieżących spraw cmentarnych.

9. Próby liturgiczne przed uroczystością Pierwszej Komunii Świętej odbędą się:
• w poniedziałek o godz. 18.00,
• we wtorek o godz. 19.00,
• w czwartek o godz. 19.00.
10. Spowiedź przed Pierwszą Komunią Świętą odbędzie się w piątek o godz. 19.00.
11. W przyszłą niedzielę, 31 maja, w naszej parafii będziemy przeżywać uroczystość Pierwszej Komunii Świętej podczas Mszy Świętej o godz. 11.00. W miarę możliwości prosimy parafian o wybranie innych godzin Mszy Świętych, pozostawiając miejsce dla dzieci i ich rodzin. Pamiętajmy w modlitwie o dzieciach, które po raz pierwszy przystąpią do Stołu Pańskiego.

12. Rozpoczynamy przygotowania do uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Bożego Ciała. Serdecznie zapraszamy wszystkich parafian do wspólnej modlitwy i licznego udziału w procesji eucharystycznej, podczas której publicznie wyznamy naszą wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Jednocześnie zwracamy się z prośbą o pomoc w przygotowaniu ołtarzy na trasie procesji:
1. Pierwszy ołtarz przy bramie cmentarnej – odpowiedzialni mieszkańcy ul. Cmentarnej oraz domów za cmentarzem.
2. Drugi ołtarz w połowie ul. Ogrodowej – odpowiedzialni mieszkańcy ul. Ogrodowej, Polnej i Partyzantów.
3. Trzeci ołtarz przy ul. Kościelnej – odpowiedzialni rodzice młodzieży bierzmowanej.
4. Czwarty ołtarz na placu plebanii – odpowiedzialni rodzice dzieci pierwszokomunijnych oraz rocznicowych.
Już teraz składamy serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym za pomoc, życzliwość i wspólną troskę o piękny przebieg tej uroczystości.

13. Akcja Katolicka organizuje pielgrzymkę parafialną do Przemyśla i Kalwarii Pacławskiej połączoną z wyjazdem w Bieszczady. Pielgrzymka odbędzie się w dniach
30 czerwca – 1 lipca. Zapisy prowadzi Pani Barbara Brzeska. Serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

14. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w minionym czasie podejmowali prace na rzecz naszej parafii. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do rodziców dzieci pierwszokomunijnych za posprzątanie terenu wokół kościoła i plebanii.

15. Kancelaria parafialna w tym tygodniu:
Poniedziałek: nieczynna
Wtorek: 16.00–16.30
Środa: 16.00–16.30
Czwartek: 16.00–16.30
Piątek: 16.00–16.30
W sprawach pilnych proszę o kontakt telefoniczny.

16. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę dobrej, spokojnej i błogosławionej niedzieli.
ks. Grzegorz Wasąg
Administrator Parafii

Dziś obchodzimy 106. rocznicę urodzin Jan Paweł II. Z wdzięcznością wspominamy dzień, w którym nasza parafia gościła rel...
18/05/2026

Dziś obchodzimy 106. rocznicę urodzin Jan Paweł II. Z wdzięcznością wspominamy dzień, w którym nasza parafia gościła relikwie Świętego Jana Pawła II podczas uroczystego nabożeństwa. W czasie modlitwy polecaliśmy jego wstawiennictwu nasze osobiste intencje oraz potrzeby całej wspólnoty parafialnej. Święty Janie Pawle II, otaczaj nas swoją opieką i wypraszaj potrzebne łaski dla naszych rodzin i parafii.

1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. 2. W naszym kościele nabożeństwa majowe są celebrowane w tygo...
16/05/2026

1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

2. W naszym kościele nabożeństwa majowe są celebrowane w tygodniu
o godz. 18.00, a w niedzielę i uroczystości o 15.30. Zachęcam również do modlitwy przy krzyżach i kapliczkach.

3. Trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W naszym kościele odmawiana jest po nabożeństwie majowym.

4. W poniedziałek, 18 maja, będziemy wspominać 106. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego pontyfikatu oraz za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, który nam pozostawił. Z tej okazji w naszej parafii będziemy gościć relikwie Świętego Jana Pawła II. O godz. 17.00 rozpoczniemy modlitewne czuwanie przy figurze Papieża, a następnie uroczyście wprowadzimy relikwie do świątyni, gdzie będziemy modlić się za jego wstawiennictwem.

5. W poniedziałek o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie dzieci oraz rodziców dotyczące uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

6. W środę o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie dzieci i rodziców odnośnie rocznicy Pierwszej Komunii Świętej.

7. W przyszłą niedzielę, 24 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.

8. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w minionym czasie pracowali na rzecz naszej parafii — na cmentarzu, w kościele oraz jego otoczeniu. Jeszcze raz składam podziękowania rodzicom młodzieży bierzmowanej za przygotowanie uroczystości bierzmowania. Szczególne podziękowania kieruję do osób, które w minionym tygodniu pracowały na cmentarzu. Zostały wykonane wszystkie prace przygotowujące boks pod wykonanie wylewki. Pozostało już tylko jej wykonanie, co nastąpi w najbliższym czasie. Zgodnie
zaleceniem konserwatora zostało również wykonane właściwe podparcie kaplicy cmentarnej. W najbliższym czasie zostanie usunięty pas ziemi bezpośrednio przylegający do uszkodzonej ściany. Bóg zapłać za wszelką pomoc, wsparcie oraz składane na ten cel ofiary, dzięki którym te prace mogą być prowadzone.

9. Kancelaria parafialna w tym tygodniu:
Poniedziałek: 16.00–17.00
Wtorek: 16.00–17.00
Środa: 16.00–17.00
Czwartek: nieczynna
Piątek: 16.00–17.00
W sprawach pilnych proszę o kontakt telefoniczny.

10. Akcja Katolicka organizuje pielgrzymkę parafialną do Przemyśla i Kalwarii Pacławskiej połączoną z wyjazdem w Bieszczady. Pielgrzymka odbędzie się w dniach
30 czerwca – 1 lipca. Zapisy prowadzi Pani Barbara Brzeska. Serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

11. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę dobrej, spokojnej i błogosławionej niedzieli.

ks. Grzegorz Wasąg
Administrator Parafii

Dzisiejszy Dzień Fatimski połączony był z zakończeniem Dni Krzyżowych – czasu modlitwy o urodzaje i Boże błogosławieństw...
13/05/2026

Dzisiejszy Dzień Fatimski połączony był z zakończeniem Dni Krzyżowych – czasu modlitwy o urodzaje i Boże błogosławieństwo dla pracy rolników. Wszystkim rolnikom składamy serdeczne życzenia zdrowia, sił i obfitych plonów oraz opieki Matki Bożej Fatimskiej.
Dziękujemy za wspólną modlitwę różańcową i udział w procesji fatimskiej. Już dziś zapraszamy na kolejne nabożeństwo fatimskie.

Dziś młodzież naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania. Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i przygotowanie d...
10/05/2026

Dziś młodzież naszej parafii przyjęła sakrament bierzmowania. Dziękujemy wszystkim za wspólną modlitwę i przygotowanie do tego wyjątkowego dnia.
Nowo bierzmowanym życzymy światła i darów Ducha Świętego na każdy dzień. 🙏

Adres

Ulica Kościelna 100
Włostow
27-545

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 06:00 - 07:30
Wtorek 06:00 - 07:30
Środa 06:00 - 07:30
Czwartek 06:00 - 07:30
Piątek 06:00 - 07:30
Sobota 16:00 - 17:30
Niedziela 06:30 - 17:15

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela we Włostowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela we Włostowie:

Udostępnij