Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy

31 maja wspominamy rocznicę pogrzebu błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia. Uroczystości ...
29/05/2026

31 maja wspominamy rocznicę pogrzebu błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia. Uroczystości pogrzebowe w Warszawie w 1981 roku zgromadziły około miliona wiernych, którzy pragnęli pożegnać swojego Pasterza, duchowego przewodnika Narodu i niezłomnego świadka wiary.
Tamte dni naznaczone były szczególnym cierpieniem i niezwykłą duchową więzią dwóch wielkich Polaków: Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Papież dochodził do zdrowia po zamachu z 13 maja 1981 roku. W tym samym czasie w Warszawie gasło życie Prymasa Tysiąclecia.

25 maja 1981 roku doszło do ich ostatniej rozmowy telefonicznej. Jan Paweł II zadzwonił do ciężko chorego Prymasa, pragnąc jeszcze raz usłyszeć jego głos i pożegnać się z nim. Według relacji świadków papież powiedział wtedy:
„Całuję twoje ręce”, na co Stefan Kardynał Wyszyński odpowiedział:
„Całuję twoje stopy. Między nami jest Matka Najświętsza. Cała nadzieja jest w Niej”.

To krótkie pożegnanie stało się jednym z najbardziej poruszających świadectw ich wzajemnej miłości, szacunku i duchowej jedności. Prymas ofiarowywał swoje cierpienie za ocalenie życia papieża, powtarzając: „On musi żyć. Ja mogę odejść”.

Po śmierci Prymasa Wyszyńskiego Jan Paweł II napisał do Polaków słowa, które do dziś pozostają testamentem nadziei:
„Ból Wasz niech przemienia się w nadzieję”.

Dla Komańczy – miejsca szczególnie związanego z osobą Prymasa Tysiąclecia – rocznica ta ma wymiar wyjątkowy. To tutaj, w czasie internowania, dojrzewały ważne dzieła duchowe Stefana Kardynała Wyszyńskiego, tutaj umacniała się jego droga całkowitego zawierzenia Maryi i odpowiedzialności za Kościół oraz Ojczyznę.
Dziedzictwo Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego pozostaje nadal żywe i aktualne. Uczy odwagi, wierności sumieniu, troski o dobro wspólne oraz nadziei silniejszej niż lęk i cierpienie.

W rocznicę pogrzebu Prymasa Tysiąclecia zachęcamy do modlitwy, refleksji i ponownego sięgnięcia do jego nauczania.
„Soli Deo” – Samemu Bogu.

📷Instytut Prymasowski, IPN, Tygodnik Niedziela

45. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia28 maja 2026 roku przypada 45. rocznica śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego –...
27/05/2026

45. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia

28 maja 2026 roku przypada 45. rocznica śmierci Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Polski, męża stanu, niezłomnego świadka wiary oraz duchowego przewodnika Narodu.

Prymas Tysiąclecia odszedł do Domu Ojca 28 maja 1981 roku, pozostawiając po sobie wielkie dziedzictwo wiary, dpowiedzialności za człowieka oraz troski o duchowy kształt Polski. Jego życie i posługa przypadły na jeden z najtrudniejszych okresów w historii naszej Ojczyzny. Pomimo doświadczenia uwięzienia, presji władz komunistycznych i licznych przeciwności pozostał wierny Ewangelii, Kościołowi i Narodowi.

Stefan Kardynał Wyszyński uczył odwagi opartej na prawdzie, szacunku dla godności człowieka oraz odpowiedzialności za dobro wspólne. Wielka Nowenna przed Millennium Chrztu Polski, Jasnogórskie Śluby Narodu czy program duchowej odnowy społeczeństwa na trwałe wpisały się w historię Kościoła i Polski. Jego nauczanie pozostaje wciąż aktualne – szczególnie dziś, w czasach niepewności, kryzysu autorytetów i osłabienia więzi społecznych.

W sposób szczególny wspominamy dziś także związki Prymasa Tysiąclecia z Komańczą – miejscem jego internowania, ale zarazem miejscem modlitwy, duchowego dojrzewania i narodzin Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. To tutaj powstał jeden z najważniejszych tekstów duchowych XX wieku, będący programem moralnej odnowy Narodu.

Dla naszego Stowarzyszenia pamięć o bł. Stefanie Kardynale Wyszyńskim jest nie tylko obowiązkiem historycznym, ale również inspiracją do podejmowania działań służących zachowaniu i popularyzowaniu jego myśli oraz duchowego dziedzictwa.

W 45. rocznicę śmierci Prymasa Tysiąclecia z wdzięcznością wspominamy jego życie, posługę i świadectwo. Niech pozostawione przez niego słowa: „Czas to miłość” pozostają dla nas zachętą do odpowiedzialnego przeżywania codzienności, służby drugiemu człowiekowi i troski o dobro wspólne.
---
Zarząd Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy

Dziś obchodzimy 80. rocznicę ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiejObjęcie diecezji przez przyszłego Pry...
26/05/2026

Dziś obchodzimy 80. rocznicę ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej

Objęcie diecezji przez przyszłego Prymasa Tysiąclecia było jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Kościoła lubelskiego. Nowego biskupa witano już od granic diecezji. W Gołębiu, Puławach, Kurowie, Markuszowie i Garbowie gromadziły się tłumy wiernych, młodzież szkolna, duchowieństwo i przedstawiciele lokalnych społeczności. Ingres odbył się w niedzielę, 26 maja 1946 r., i stał się wielką manifestacją wiary mieszkańców Lublina i całej diecezji.

80. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej
Objęcie diecezji przez przyszłego Prymasa Tysiąclecia było jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Kościoła lubelskiego. Nowego biskupa witano już od granic diecezji. W Gołębiu, Puławach, Kurowie, Markuszowie i Garbowie gromadziły się tłumy wiernych, młodzież szkolna, duchowieństwo i przedstawiciele lokalnych społeczności. Ingres odbył się w niedzielę, 26 maja 1946 r., i stał się wielką manifestacją wiary mieszkańców Lublina i całej diecezji.
Więcej w linku poniżej ⤵️

W sobotę, 23 maja 2026 roku, w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy, odbyło się Seminarium Naukowe pt.: „Wielka Nowe...
25/05/2026

W sobotę, 23 maja 2026 roku, w Klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy, odbyło się Seminarium Naukowe pt.:
„Wielka Nowenna 1957–1966. Znaczenie i wyzwanie dla teraźniejszości. Młodzież wierna Chrystusowi. Rozważania nad wezwaniem szóstego roku Wielkiej Nowenny (1962/1963, cz. I)",
zorganizowane przez Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.

Spotkanie zgromadziło osoby zainteresowane duchowym i społecznym dziedzictwem Prymasa Tysiąclecia oraz aktualnością jego nauczania wobec wyzwań współczesnego świata.

Tegoroczne obrady koncentrowały się wokół problematyki wychowania młodego pokolenia, odpowiedzialności za Kościół i Naród oraz roli młodzieży w budowaniu ładu opartego na wartościach chrześcijańskich.

Z powodu choroby Prezes Stowarzyszenia - Adam Pęzioł, nie mógł przewodniczyć obradom ani poprowadzić seminarium.
W jego zastępstwie spotkanie prowadziła dr hab. Aneta Gawkowska, prof. ucz. Uniwersytetu Warszawskiego, która dokonała również otwarcia wydarzenia, podkreślając znaczenie dziedzictwa kard. Stefana Wyszyńskiego dla współczesnej refleksji nad kulturą, wychowaniem i odpowiedzialnością społeczną.

W części naukowej uczestnicy wysłuchali trzech referatów.
➡️ Mgr Michał Maria Jaworowski przedstawił wystąpienie poświęcone wychowaniu młodzieży żeńskiej według Marii Okońskiej w świetle materiałów archiwalnych.

➡️ Ks. dr Łukasz Dziedzic podjął temat roli młodzieży w odnowie Narodu według programu Wielkiej Nowenny, ukazując aktualność myśli Prymasa Tysiąclecia wobec współczesnych przemian społecznych.

➡️ Ks. Mateusz Rutkowski mówił o miejscu młodych ludzi w życiu Kościoła i Ojczyzny, wskazując na potrzebę odpowiedzialnego i świadomego zaangażowania młodego pokolenia w życie wspólnoty.

Po zakończeniu referatów odbyła się dyskusja oraz podsumowanie seminarium.

Zamiast planowanej Drogi Krzyżowej uczestnicy zgromadzili się następnie na nabożeństwie majowym, które stało się duchowym zwieńczeniem całego wydarzenia i okazją do wspólnej modlitwy w miejscu szczególnie związanym z osobą Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Na zakończenie Seminarium uczestnicy spotkali się przy wspólnym obiedzie, który był okazją do dalszych rozmów, wymiany refleksji oraz integracji środowisk zainteresowanych dziedzictwem Prymasa Tysiąclecia.

Seminarium przebiegło w atmosferze skupienia, życzliwości i odpowiedzialnej refleksji nad dziedzictwem Wielkiej Nowenny oraz jego znaczeniem dla współczesnego Kościoła i życia społecznego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom, uczestnikom oraz osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia za obecność i wspólnie tworzoną przestrzeń dialogu, pamięci i troski o zachowanie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia 🕊😇🌿

23/05/2026
70. ROCZNICA JASNOGÓRSKICH ŚLUBÓW NARODU POLSKIEGO16 maja 2026 roku przypada 70. rocznica napisania Jasnogórskich Ślubów...
17/05/2026

70. ROCZNICA JASNOGÓRSKICH ŚLUBÓW NARODU POLSKIEGO

16 maja 2026 roku przypada 70. rocznica napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego – jednego z najważniejszych duchowych i społecznych przesłań powojennej Polski.

Tekst Ślubów został napisany 16 maja 1956 roku przez internowanego w Komańczy Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w czasie komunistycznych represji wobec Kościoła i Narodu. Był on nie tylko aktem zawierzenia Matce Bożej, ale również programem moralnej odnowy społeczeństwa.

Prymas Stefan Kardynał Wyszyński zawarł w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego wezwanie do wierności wierze chrześcijańskiej, obrony życia, trwałości małżeństwa i rodziny, poszanowania godności człowieka oraz wychowania młodego pokolenia w duchu prawdy, odpowiedzialności i miłości Ojczyzny.

W Ślubach znalazły się także przyrzeczenia walki z wadami narodowymi – egoizmem, pijaństwem, niesprawiedliwością i brakiem wzajemnego szacunku – a także zobowiązanie do troski o ubogich, słabych i pokrzywdzonych. Było to wezwanie do duchowej jedności Narodu oraz budowania życia społecznego opartego na wartościach chrześcijańskich i odpowiedzialności za przyszłość Polski.

26 sierpnia 1956 roku tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego został uroczyście odczytany na Jasnej Górze wobec około miliona wiernych zgromadzonych na uroczystościach maryjnych. Po kolejnych wezwaniach zawartych w tekście Ślubów wierni odpowiadali słowem: „Przyrzekamy”, przyjmując je jako duchowe zobowiązanie Narodu. Uwięziony Prymas nie mógł być obecny osobiście, jednak Jego słowa stały się symbolem nadziei, duchowej wolności oraz moralnego oporu wobec systemu komunistycznego.

W rocznicę tego wyjątkowego wydarzenia Zarząd Stowarzyszenia zachęca do refleksji nad aktualnością przesłania Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. W świecie pełnym podziałów i niepewności pozostają one przypomnieniem, że siła wspólnoty budowana jest na wartościach, wzajemnym szacunku, odpowiedzialności oraz trosce o dobro Ojczyzny i drugiego człowieka.

3 maja 2026 – w duchu dziedzictwa Prymasa TysiącleciaW uroczystość Narodowego Święta Trzeciego Maja, w roku szczególnym ...
02/05/2026

3 maja 2026 – w duchu dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia

W uroczystość Narodowego Święta Trzeciego Maja, w roku szczególnym – w 70. rocznicę złożenia Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego – zatrzymujemy się, aby na nowo odczytać przesłanie, które pozostawił nam kardynał Stefan Wyszyński.

Śluby Jasnogórskie z 1956 roku były nie tylko aktem religijnym, ale również głębokim wyrazem troski o moralny i duchowy kształt naszej Ojczyzny. Prymas Wyszyński, prowadząc Naród w trudnym czasie, wskazał drogę odpowiedzialności, wierności wartościom i zawierzenia Maryi – Matce Kościoła i Królowej Polski.
Dziś, po 70 latach, ich treść pozostaje aktualna. Wzywa nas do troski o życie, rodzinę, prawdę i wolność sumienia. Przypomina, że siła Narodu nie rodzi się jedynie z historii, ale z codziennych wyborów jego obywateli.

Obchodząc rocznicę Konstytucji 3 Maja – symbolu dążeń do wolności i sprawiedliwości – oraz jubileusz Ślubów Jasnogórskich, chcemy ponownie podjąć zobowiązanie do budowania wspólnoty opartej na odpowiedzialności, solidarności i wierze.
Niech dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia będzie dla nas inspiracją, aby – tak jak on – z odwagą i nadzieją patrzeć w przyszłość, pamiętając o korzeniach, które nas ukształtowały 🇵🇱🕊

W rocznicę 1060-lecia Chrztu Polski, wspólnota Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kom...
14/04/2026

W rocznicę 1060-lecia Chrztu Polski, wspólnota Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy pragnie w sposób szczególny odczytać znaczenie tego przełomowego wydarzenia dla dziejów naszej Ojczyzny i chrześcijańskiej tożsamości narodu.

Pamiętając o nauczaniu Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II, z wdzięcznością pochylamy się nad duchowym dziedzictwem, które rozpoczęło się wraz z przyjęciem chrztu przez Mieszka I i trwa nieprzerwanie w życiu kolejnych pokoleń Polaków.

Jak przypominał Kardynał Wyszyński:

„Jedno było źródło, z którego wszyscy wzięliśmy. Jedno było źródło na Kalwarii, które z woli Chrystusa spłynęło w chrzcie na wszystkie narody. Jedno też było źródło przed tysiącem lat na polskiej ziemi, które się tak wspaniale rozszerzyło, iż użyźnia całą ojczystą ziemię po dziś dzień. Przed tysiącem lat pochylił swą głowę pod wodami chrztu Mieszko I…”

Św. Jan Paweł II podkreślał natomiast:

„Mówiąc bowiem o chrzcie, nie mamy na myśli tylko sakramentu chrześcijańskiej inicjacji przyjętego przez pierwszego historycznego władcę Polski, ale też wydarzenie, które było decydujące dla powstania narodu i dla ukształtowania się jego chrześcijańskiej tożsamości…”

Chrzest Polski sprzed 1060 lat pozostaje wydarzeniem nie tylko historycznym, ale przede wszystkim duchowym fundamentem narodu, który ukształtował jego kulturę, wiarę i tożsamość oraz nadal pozostaje żywym źródłem odniesienia dla współczesności.
---
Zarząd Stowarzyszenia
Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia–podsumowanie działalności za 2025 rok7 marca 2026 r. w Katolickim Centrum Kultury...
09/03/2026

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia–podsumowanie działalności za 2025 rok

7 marca 2026 r. w Katolickim Centrum Kultury przy parafii pw. NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy.
Podczas spotkania przedstawiono sprawozdanie finansowe oraz merytoryczne z działalności Stowarzyszenia za rok 2025. Miniony rok był czasem intensywnej aktywności organizacyjnej, naukowej i kulturalnej. Wśród najważniejszych inicjatyw znalazły się m.in. debata dotycząca gospodarki leśnej w Bieszczadach, cykl seminariów naukowych poświęconych programowi Wielkiej Nowenny Prymasa Stefana Wyszyńskiego, koncert muzyki religijnej „Święty Michał Archanioł – Strażnik Bieszczadów” z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej, spotkanie z ks. Marcello Stanzione oraz wydarzenia upamiętniające postać Prymasa Tysiąclecia.
Szczególnym wydarzeniem w działalności Stowarzyszenia była uroczystość odsłonięcia i poświęcenia monumentu św. Michała Archanioła –Strażnika Bieszczadów przy Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych – Jasieniu.
Walne Zebranie jednogłośnie zatwierdziło sprawozdania za rok 2025 oraz udzieliło Zarządowi absolutorium. Podczas spotkania przedstawiono również plan działalności na rok 2026, obejmujący kolejne seminaria naukowe, wydarzenia rocznicowe związane z 70. rocznicą Ślubów Jasnogórskich oraz inicjatywy inspirowane nauczaniem bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Na zakończenie uczestnicy zebrania wyrazili wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w Stowarzyszenie oraz podziękowali Zarządowi – a w szczególności Prezesowi Adamowi Pęziołowi – za zaangażowanie, determinację i konsekwencję w realizacji podejmowanych inicjatyw.
Podkreślono, że dzięki wspólnej pracy możliwe jest podejmowanie ważnych przedsięwzięć służących zachowaniu i pogłębianiu dziedzictwa duchowego oraz społecznego Prymasa Tysiąclecia.
Podkreślono również możliwość wspierania działalności Stowarzyszenia poprzez przekazanie 1,5% podatku dochodowego na realizację jego celów statutowych. Wystarczy w rocznej deklaracji podatkowej wpisać numer KRS Stowarzyszenia – KRS: 0000735019.

Adres

Ustrzyki Dolne

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Stowarzyszenie Ośrodek Myśli Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego:

Udostępnij