Parafia pw. Świętego Szczepana w Rożyńsku Wielkim

Parafia pw. Świętego Szczepana w Rożyńsku Wielkim Dekanat Biała Piska - św. Antoniego Padewskiego
Parafię erygował 15 sierpnia 1982 r. Ks. Biskup Erazmowi. Po prawej stronie znajdowała się ambona z datą 1687 r. A.

Pierwszy kościół w Rożyńsku Wielkim powstał najprawdopodobniej ok. 1500 r., jeszcze za czasów krzyżackich: drewniany, kryty strzechą, poświęcony został św. Widok od wschodu starego drewnianego kościoła w Rożyńsku Wielkim (wg Dethlefsena)Budowla składała się z korpusu o kwadratowym rzucie i wyodrębnionego, wielobocznie zamkniętego prezbiterium. Od zachodu wybudowano wieżę w rzucie prostokąta bądź k

wadratu, z jedną trzecią włączoną w obręb korpusu świątyni. Wyposażenie wnętrza nosiło cechy renesansu niderlandzkiego, modnego w Prusach od połowy lat trzydziestych XVI w. Ołtarz główny, utworzony w XVII w., obecnie znajduje się w Skansenie Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Centralną kwaterę ołtarza zajmował obraz przedstawiający Jezusa Ukrzyżowanego oraz Maryję, Marię Magdalenę i Jana Apostoła. Po stronach lewej i prawej ołtarza znajdowały się przedstawienia czterech ewangelistów w bogato rzeźbionych ramach. Górną i niską kondygnację ołtarza zajmowało malowidło „Wniebowstąpienie”, obramowane dwiema, również namalowanymi, kolumnami i belkowaniem. Namalowano na niej temperami czterech ewangelistów, anioła z palmą oraz postacie fundatorów ambony. Kościół ten został rozebrany w 1984 r. z powodu złego stanu technicznego. Obecnie na placu przykościelnym znajduje się kamień upamiętniający to miejsce, gdzie stał ołtarz starego kościołaWidok wnętrza drewnianego kościoła w kierunku prezbiterium (z Boettichera) z napisem: Hier stand der Altar der alten Kirche. Groβ Rosinsko. 1589–1892. Wraz z zakończeniem działań wojennych II wojny światowej i przybyciem na te tereny ludności polskiej, głównie wyznania rzymskokatolickiego, poczyniono starania o utworzenie w Rożyńsku Wielkim parafii. Z braku jednakże najpierw odpowiedniej liczby kapłanów w diecezji warmińskiej, a później także stosownego pozwolenia władz państwowych, decyzję tę odkładano. Dopiero w lutym 1958 r. bp T. Wilczyński zdecydował się utworzyć w Rożyńsku Wielkim samodzielny wikariat parafii w Drygałach, wyznaczając ks. Zdunka na duszpasterza Rożyńska Wielkiego z zamieszkaniem na miejscu. Parafię erygowano w sierpniu 1982 r. Dokonał tego bp J. Obłąk, pasterz Kościoła warmińskiego. Głównym miejscem kultu jest kościół pw. św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim. Został on zbudowany w latach 1889-1892 z czerwonej cegły w stylu neogotyckim, do wysokości 1 metra mur jest licowany kamieniem ciosanym. Dach świątyni pokryto dachówką, natomiast wieżę blachą miedzianą. Kościół ma w ścianach bocznych 8 okien dużych, z jasnymi witrażami, a pod nimi 16 mniejszych. W ścianie za prezbiterium nad ołtarzem znajdują się trzy piękne, zabytkowe witraże, przedstawiające kolejno od lewej: Narodzenie Pańskie, Śmierć na Krzyżu, Wniebowstąpienie, ufundowane przez trzech dziedziców, głównych fundatorów kościoła. Wnętrze kościoła pomalowano na biało. Z takim tłem kontrastują filary, przęsła sklepień i obwódki okien wykończone czerwoną cegłą. Kościół posiada nawy boczne o szerokości 1 m, sklepienie wspiera się na 10 filarach. Wewnątrz kościoła centralne miejsce zajmuje prezbiterium o długości 7 m, oddzielone od kościoła metalowymi balaskami, otwartymi w środku. Ołtarz główny, ustawiony na drewnianym podwyższeniu o wysokości dwóch stopni, wykonał z drewna dębowego w 1960 r. Stefan Zawistowski z Ełku. W jego centralnej części znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zasłaniany obrazem św. Szczepana z 1964 r. Wizerunek Maryi wisi na czerwonym tle, na którym umieszczone są także wota dziękczynne ofiarowane przez parafian. Lewą część ołtarza zdobi figura drewniana św. Piotra, a prawą figura św. Pawła, obie sprowadzone z Piekar Śląskich. W prezbiterium od strony północnej przy ścianie stoi kredensja dębowa i znajdują się schody prowadzące na ambonę tradycyjną (z roku 1892), ustawioną z lewej strony, 1 m przed prezbiterium. Na południowej ścianie znajduje się malowidło przedstawiające rybę i kosz z chlebem, na północnej obraz przebitego mieczem baranka, leżącego na księdze. Na pierwszym filarze od strony południowej kościoła umieszczono figurę Chrystusa Króla, po przeciwnej Maryi z Dzieciątkiem. Pod figurą znalazły się drewniana chrzcielnica i paschał. W prawej nawie umieszczono ołtarzyk z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Nad prezbiterium, na szczytowej ścianie, widnieje napis: KŁANIAM SIĘ TOBIE PRZEDWIECZNY BOŻE. W wieży kościoła wisi jeden duży, żeliwny dzwon. Drugi został wywieziony po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. do parafii Białoszewo. Świątynię otacza trawnik i ogrodzenie kamienno-ceglane. Po prawej stronie przed wejściem znajduje się krzyż misyjny z tabliczkami z lat 1975, 1981, 1987 i 2000. W głębi placu znajduje się pomnik kamienny, zwieńczony krzyżem żelaznym z 1977 r., z napisem: „Przez krzyż do nieba”, otoczony 27 grobami (z lat 1958-1980). Opiekę nad katolikami w ostatnim sześćdziesięcioleciu sprawowali następujący księża: Antoni Zdunek (1958-1962), Bronisław Magdziarz (1962-1964), Jan Magdziarz (1965-1968), Henryk Kurach (1968-1973), Czesław Drężek (1973-1979), Józef Świechowski (1979-1982), Edward Grabarek (1982-2005).

04/06/2026
Dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.​Wspólnie wyszliś...
04/06/2026

Dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
​Wspólnie wyszliśmy na ulice naszej parafii, aby zaprosić Jezusa Eucharystycznego do naszej codzienności. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tegorocznej procesji: budowniczym czterech pięknych ołtarzy, asyście procesyjnej, ministrantom,scholi, strażakom za dbanie o bezpieczeństwo oraz wszystkim parafianom i gościom za wspólną modlitwę.
​Ten dzień był podwójnym świętem dla naszej parafii! Dzieci świętowały Rocznicę Pierwszej Komunii Świętej. Rok temu po raz pierwszy przyjęły Jezusa do swoich serc, a dziś, ubrane w odświętne stroje, sypały kwiatki i dumnie maszerowały w procesji, dając nam wszystkim świadectwo czystej, dziecięcej wiary.
​📸 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszych uroczystości!

Dziś w naszej parafii odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej To wyjątkowy dzień dla dzieci, które po raz pierw...
24/05/2026

Dziś w naszej parafii odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej
To wyjątkowy dzień dla dzieci, które po raz pierwszy w pełni uczestniczyły w Eucharystii, przyjmując do swoich serc Pana Jezusa.
Niech spotkanie z Chrystusem umacnia je każdego dnia, prowadzi drogą wiary, miłości i dobroci.

Wczoraj w naszej parafii uroczyście zakończyliśmy Kongres Eucharystyczny. Przed Mszą Świętą wysłuchaliśmy poruszającego ...
11/05/2026

Wczoraj w naszej parafii uroczyście zakończyliśmy Kongres Eucharystyczny. Przed Mszą Świętą wysłuchaliśmy poruszającego słowa, które wygłosił do nas ks. Marek Gutowski. Dziękujemy za przybliżenie nam tajemnicy Eucharystii. Centralnym punktem była uroczysta Msza Święta, po której ruszyliśmy w procesji eucharystycznej. Wspólnie odśpiewaliśmy uroczysty hymn dziękczynny, wielbiąc Boga za wszelkie łaski tego Kongresu. Zwieńczeniem świętowania było radosne spotkanie przy stole. Składamy ogromne podziękowania wszystkim parafianom, którzy upiekli i przynieśli pyszne ciasta! Wasz dar serca osłodził to wspólne świętowanie.Dziękujemy każdemu z osobna za obecność i za to, że wspólnie tworzymy żywy Kościół. Niech owoce tego Kongresu trwają w naszych sercach i domach!Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia! 👇📸

Wdniu 9 maja nasi parafianie wzięli udział w Statio Kongresowym, które odbyły się przy parafii Najświętszego Serca Pana ...
09/05/2026

Wdniu 9 maja nasi parafianie wzięli udział w Statio Kongresowym, które odbyły się przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piszu.
Wspólnie uczestniczyliśmy w modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu, konferencji ewangelizacyjnej oraz uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Arcybiskupa Zbigniewa Stankiewicza. Ważnym momentem spotkania była również procesja eucharystyczna, która zgromadziła licznie przybyłych wiernych.
Dziękujemy wszystkim parafianom za obecność. Udział w tym wydarzeniu był pięknym doświadczeniem wspólnoty oraz duchowego umocnienia.

05/04/2026
06/07/2025

Parafialny Zespół Caritas zaprasza po odbiór żywności.

Osoby korzystające ze wsparcia Parafialnego Zespołu Caritas zapraszamy po odbiór żywności w poniedziałek, 7 lipca 2025 r., w godzinach 16:30–18:00.

Wydawanie będzie odbywać się w świetlicy parafialnej.
Zapraszamy!

Adres

19/335
Prostki
19-335

Godziny Otwarcia

Wtorek 08:00 - 10:00
Środa 08:00 - 10:00
Czwartek 08:30 - 10:00
Piątek 08:30 - 10:00
Sobota 09:30 - 10:00

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia pw. Świętego Szczepana w Rożyńsku Wielkim umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia pw. Świętego Szczepana w Rożyńsku Wielkim:

Udostępnij