Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach OWIŃSKA

Wieś nad Wartą, położona około 12 km na północny wschód od centrum Poznania, przy drodze do Wągrowca. Klasztor ufundowali w połowie XIII w. książ pw. św.

Informacje o parafii
Kościół parafialny:

Pierwotnie kościołem parafialnym był kościół pw. św. Mikołaja, a od 1849 r. jest nim kościół poklasztorny pw. św. Jana Chrzciciela. Data erekcji parafii nie jest znana (prawdopodobnie XIV w.). Dawny kościół parafialny pw. św. Mikołaja (obecnie cmentarny) pochodzi sprzed 1574 roku. Konsekracja miała miejsce w dniu św. Floriana (4 maja), roku niestety nie zn

amy. Kościół został nieco przebudowany na przełomie XVII i XVIII w. (prace rozpoczęto w 1686 r.), z tego okresu pochodzi barokowy szczyt wschodni. Był kościołem parafialnym do roku 1849, kiedy to użytkowany od 1835 r. przez parafię kościół pocysterski stał się ostatecznie własnością parafii. Obecnie jest nazywany kościołem cmentarnym ponieważ przy nim znajduje się najstarszy cmentarz parafialny w Owińskach. Kościół klasztorny pw. św. Krzyża w Owińskach powstał w poł. XIII w., ufundowany wraz z klasztorem w latach 1248 - 1252 przez Przemysława I i jego brata Bolesława Pobożnego dla Cysterek przybyłych z Trzebnicy. Prowadziły one zapewne przy klasztorze szkołą dla kandydatek do zakonu i dla dziewcząt z domów ziemiańskich. W r. 1720 pożar zniszczył kościół i klasztor. Odbudowę skończono w r. 1730. Biskup chełmiński Tomasz Franciszek Czapski konsekrował kościół 2.IX.1731 r. Po zamknięciu klasztoru w r. 1835 przez rząd pruski, kościół klasztorny przeszedł na własność parafii i stał się kościołem parafialnym. Kościół jest murowany, w stylu barokowym, otynkowany, zbudowany na planie kwadratu, zwieńczony kopułą z latarnią. Kopułę zdobią freski Adama Swacha, franciszkanina z Poznania (1728-1730). Wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi z XVIII w., przede wszystkim główny ołtarz, stalle z postaciami świętych i konfesjonały. Są również inne zabytki - zwłaszcza obrazy - także z XVIII w. Liczba parafian:

W dokumencie z 1878 - 1500 osób, w dokumencie z 1930 - 2210 osób, w roku 2007 - 3450 osób. Odpusty:

Podwyższenia Krzyża św., Narodzenia św. Jana Chrzciciela, Dni Maryjne od 13 maja do 13 października ku czci MB Fatimskiej. Terytorium:

Annowo (3,5 km), Bolechowo Osiedle - część (3-4 km). Bolechówko (2 km), Miękowo (2-3 km), Owińska, Potasze (3-5km). Wieczysta adoracja:

11 marca. Ostatnia wizytacja, biskup wizytator:

2006, Bp Grzegorz Balcerek. Cmentarz:

Cmentarz parafialny w Owińskach przy ul. Kolejowej i przy ul. Poznańskiej. Kaplice:

Kościół cmentarny pw. św. Mikołaja, kaplica pogrzebowa przy ul. Dworcowej. Szkoły i przedszkole:

Szkoła Podstawowa im. Józefa Wybickiego, ul. Poprzeczna 10, 62-005 Owińska, tel.: 61/8126511;

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku, pl. Przemysława 9, 62-005 Owińska, tel.: 61/8120486;

Gminne Przedszkole w Owińskach, ul. Poprzeczna 5, 62-005 Owińska, tel.: 61/8126969.

01/11/2023
12/09/2021

Wielu egzorcystów potwierdza, że szatan wyjątkowo boi się Matki Bożej, a modlitwa różańcowa jest niezwykle silną bronią przed działaniem złego. Demony zmuszo...

12/09/2021

Codziennie o 20.30 spotykamy się na modlitwie na żywo na fanpejdżu www.fb.com/teobankologia i na tym kanale Teobańkologia...

28/08/2021

Już po operacji, bardzo dziękuję za tak dużą liczbę śłów wsparcia, POMOGLO

2020-10-13103. rocznica zakończenia objawień w FatimieDziś w sanktuarium w Fatimie odbyły się obchody 103. rocznicy obja...
13/10/2020

2020-10-13

103. rocznica zakończenia objawień w Fatimie

Dziś w sanktuarium w Fatimie odbyły się obchody 103. rocznicy objawień maryjnych. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej bp José Ornelas zwrócił uwagę na rolę Maryi i innych kobiet towarzyszących Jezusowi w życiu.

13 maja 1917 roku – gdy toczyła się pierwsza wojna światowa, rządy w Portugalii sprawował antykościelny reżim, a w Rosji zaczynała szaleć rewolucja – na obrzeżach miasteczka Fatima, Matka Boża zaczęła się ukazywać trojgu wiejskim dzieciom nie umiejącym jeszcze czytać. Przekazała im też orędzie dotyczące całego świata. 13 maja, a potem 13 każdego następnego miesiąca aż do października troje młodych pastuszków w Cova da Iria przeżywało objawienia maryjne. „Jasna pani”, która ukazywała się im przy rosnącym tam dębie, przekazała im trzy „tajemnice”, z których trzecia została ujawniona dopiero w 2000 roku.

ZOBACZ: 103 lata temu w Fatimie ukazała się Matka Boża

Ostatnie spotkanie pastuszków z Maryją miało miejsce 13 października. Na pamiątkę tego wydarzenia dziś w Fatimie odbyły się obchody rocznicowe. We dzisiejszej homilii, podobnie jak i w czasie Mszy św. sprawowanej w poniedziałek wieczorem, bp Ornelas wskazał na nadmiar “populistycznych i manipulanckich” postaw wśród wielu polityków w dobie epidemii. Wezwał też katolików, aby podejmowali działania służące łagodzeniu kryzysu materialnego i ubóstwa nasilającego się wskutek COVID-19.

Z powodu restrykcji epidemicznych w obchodach wzięło udział najmniej pielgrzymów w historii tych obchodów – zaledwie 4500. W przemówieniu do pielgrzymów na zakończenie uroczystości ordynariusz diecezji Leiria-Fatima kard. Antonio Marto wyjaśnił, że niska liczba wiernych jest efektem trwającej epidemii koronawirusa, a władze kościelne były zmuszone do wprowadzenia limitu liczby pielgrzymów z obawy o możliwość masowych zakażeń pomiędzy pielgrzymami.

SPRAWDŹ: Wierni masowo odwołują pielgrzymki do portugalskiego sanktuarium

Kardynał przypomniał, że po całkowitym zamknięciu fatimskiego sanktuarium z powodu COVID-19 pomiędzy marcem a majem, w kolejnych miesiącach nie pojawiła się tam duża liczba pielgrzymów. Wyjątek stanowiły uroczystości zorganizowane 12 i 13 września, kiedy do Fatimy dotarło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W obawie przed ryzykiem masowych zakażeń rektorat tego miejsca pielgrzymkowe podjął w trakcie uroczystości decyzję o zamknięciu wejść na teren sanktuarium.

Na zakończenie obchodów 103. rocznicy ostatniego objawienia maryjnego w Fatimie portugalskie media przypominają, że rok 2020 stoi w sanktuarium nie tylko pod znakiem restrykcji z powodu epidemii koronawirusa, ale również dwóch jubileuszy: setnej rocznicy śmierci św. Hiacynty Marto, jednej z trzech uczestniczek objawień, a także setnej rocznicy wykonania figurki Matki Bożej Fatimskiej.

Jak powiedział o Fatimie św. Jan Paweł II, stąd “rozpowszechnia się na cały świat orędzie nawrócenia i nadziei, które zgodnie z chrześcijańskim objawieniem jest głęboko wpisane w dzieje”. – Odwołując się do życiowych doświadczeń, wzywa ono wierzących, aby modlili się usilnie o pokój na świecie i aby przez pokutę otwierali serca na nawrócenie wskazał papież P***k.

Orędzie z Fatimy jest w swej istocie wezwaniem do nawrócenia i pokuty, tak jak Ewangelia. Wydaje się, że orędzie Najświętszej Maryi Panny należy odczytywać w świetle “znaków czasu”, znaków naszych czasów. Wezwanie do pokuty jest wezwaniem matczynym, a jednocześnie mocnym i jednoznacznym. Miłość, która “współweseli się z prawdą”, potrafi być wymagająca i zdecydowana. Wezwanie do pokuty łączy się, jak zawsze, z wezwaniem do modlitwy. Zgodnie z tradycją wielu wieków Matka Boża Fatimska wskazuje na różaniec, który słusznie określa się mianem “modlitwy Maryi”, modlitwy, w której czuje się Ona z nami w szczególny sposób zjednoczona. Ona sama modli się z nami. Modlitwa różańcowa obejmuje problemy Kościoła, Stolicy św. Piotra, problemy całego świata.

PRZECZYTAJ: Rozmowy z Janem Pawłem II. Fatima

os, KAI/Stacja7

Dziś w sanktuarium w Fatimie odbyły się obchody 103. rocznicy objawień maryjnych. W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej bp José Ornelas zwrócił uwagę na rolę Maryi i innych kobiet towarzyszących Jezusowi w życiu.

Polska jest matką szczególną. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego ma prawo do miłości ...
11/10/2020

Polska jest matką szczególną. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego ma prawo do miłości szczególnej - św. Jan Paweł II

[ ](https://t.co/jEuCBNFHBN?amp=1)

Dlaczego Bóg pozwala chrześcijanom cierpieć ...???Wielu chrześcijan jest zdezorientowanych: Bóg jest miłością i jest wsz...
12/07/2020

Dlaczego Bóg pozwala chrześcijanom cierpieć ...???

Wielu chrześcijan jest zdezorientowanych: Bóg jest miłością i jest wszechmogący, więc dlaczego pozwala nam cierpieć? Czy to możliwe, że nas opuścił? To pytanie zawsze mnie zastanawiało, jednak ostatnio, poprzez modlitwę i poszukiwanie, zyskałam trochę oświecenia i światła. To zmieniło moje błędne rozumienie Boga i odkryłam, że cierpienie nie oznacza, że Bóg nas ignoruje, ale jest bardzo starannie zaplanowane przez Boga w celu naszego oczyszczenia i zbawienia. Te próby i oczyszczenie są dla nas największą łaską Boga!

Adres

Przemysława
Owinska
62-005

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Owińskach:

Udostępnij