Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie

Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie Strona Rzymskokatolickiej Parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie na o

26/05/2026

25 maja 2026 r. Leon XIV opublikował swoją pierwszą encyklikę „Magnifica humanitas” (z łac. Wspaniałe człowieczeństwo) – o podtytule „O trosce o osobę ludzką w dobie sztucznej inteligencji”. Data nie jest przypadkowa, ponieważ encyklika została opublikowana w 135. rocznicę „Rerum novarum” Leona XIII.

Magnifica humanitas nawiązuje zatem do tradycji katolickiej nauki społecznej, zapoczątkowanej przez Rerum novarum, i podejmuje problem ochrony godności osoby ludzkiej w warunkach rozwoju sztucznej inteligencji (SI), cyfryzacji i robotyzacji. W warstwie symbolicznej dokument zestawia dwa biblijne obrazy: wieżę Babel oraz odbudowę murów Jerozolimy, przeciwstawiając logikę dominacji logice wspólnotowej odbudowy dobra wspólnego.

Podobnie jak Leon XIII zmierzył się z rewolucją przemysłową, tak papież Leon XIV uznaje sztuczną inteligencję za jedną z przełomowych rewolucji naszych czasów – siłę, która będzie kształtować sposób, w jaki ludzie pracują, myślą, nawiązują relacje, tworzą, uczą się i kształtują samych siebie. Encyklika nie odrzuca sztucznej inteligencji, lecz dostrzega zarówno rzeczywiste korzyści płynące z tej technologii, jak i poważne zagrożenia z nią związane.

Prawdziwym pytaniem jest to, jaka wizja człowieka kryje się za tą technologią. Papież Leon przedstawia przyszłość sztucznej inteligencji poprzez dwa biblijne obrazy: Wieżę Babel oraz odbudowę murów Jerozolimy. Wieża Babel symbolizuje ludzkość próbującą zbudować świat bez Boga – cywilizację naznaczoną pychą, samowystarczalnością i dążeniem do władzy oderwanej od prawdy. Jerozolima z kolei symbolizuje odbudowę w duchu pokory, wspólnej odpowiedzialności, różnorodności głosów i co najważniejsze – stawiając Boga w centrum. To jest wybór, przed którym stoimy. Nie chodzi o to, czy sztuczna inteligencja stanie się bardziej zaawansowana, ale czy w tym procesie staniemy się bardziej wierni, mądrzejsi i bardziej ludzcy.

Etyka nie zaczyna się dopiero w momencie wykorzystania technologii. Zaczyna się już na etapie jej projektowania. Papież Leon równie jasno określa, czym żadna maszyna nigdy nie będzie mogła się stać. Sztuczna inteligencja może naśladować inteligencję, ale nie potrafi kochać, poświęcać się, okazywać współczucia ani ponosić odpowiedzialności moralnej. W świecie coraz bardziej kształtowanym przez ekrany i sztuczne relacje papież Leon ostrzega, że jednym z największych zagrożeń jest stopniowy zanik prawdziwej ludzkiej obecności.

Tymczasem chrześcijaństwo opiera się na czymś zupełnie innym. Drogą do pełni życia nie jest ubóstwianie technologii i ludzkiego umysłu, lecz łaska dana nam za darmo przez Boga, z która człowiek powinien współpracować. Technologia może nam pomóc, ale nie może nas zbawić. Żadna maszyna i żadna technologia nie jest w stanie zaspokoić najgłębszych tęsknot ludzkiego serca. Może to zrobić tylko Jezus Chrystus: „Tym, co zbawia człowieka, jest miłość Boża” (Magnifica humanitas, p. 232).

Ciekawostka:
W opublikowanej dzisiaj encyklice „Magnifica Humanitas” papież Leon XIV cytuje J.R.R. Tolkiena, aby pokazać, jak stawić czoła wyzwaniom związanym ze sztuczną inteligencją, nie ulegając pokusie, by chcieć wszystko kontrolować. W punkcie 213, papież dosłownie cytuje fragment z „Władca Pierścieni”: „Nie do nas należy panowanie nad wszystkimi falami przepływającymi przez ten świat; my mamy za zadanie zrobić, co w naszej mocy, dla tej epoki, w której żyjemy, wytrzebić chwasty ze znanego nam pola, aby przekazać następcom rolę czystą, gotową do uprawy”.

ks. Paweł Szlezinger SCJ

*Zdjęcie: Vatican Media ..........................................
🤝Wesprzyj nas w ewangelizacji:
👉 Link w komentarzu

26/05/2026

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO 24 maja 2025

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE





W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy.

W poniedziałek, 25 maja (tradycyjnie drugi dzień Zielonych Świąt), obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele.



W przyszłą sobotę w wigilię Uroczystości Przenajświętszej Trójcy podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 odbędzie się liturgiczny egzamin dyplomowy Pana Organisty, będący częścią egzaminów kończących studia z muzyki kościelnej. Serdecznie zapraszamy Parafian do wspólnej modlitwy, a szczególnie pragnących usłyszeć nieco więcej muzyki instrumentalnej wykonywanej podczas liturgii.



W przyszłą niedzielę, 31 maja, będziemy obchodzili Uroczystość Przenajświętszej Trójcy, która kończy w naszej diecezji czas wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej.



W czwartek 4 czerwca, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. W tym roku tradycyjnie po Mszy świętej o godz. 10.00 udamy się w procesji eucharystycznej ul. Szparagową i ul. Rybitwy. Zakończenie procesji przy Domu Kultury na Rybitwach. Bardzo proszę Parafian z Rybitw o mobilizację i włączenie się w przygotowanie ołtarzy na trasie procesji. O koordynację działań poprosiłem Panów Radosława Karasia i radnego Tomasza Palisia.

W oktawie Bożego Ciała będziemy modlili się podczas procesji eucharystycznych wokół kościoła.



Bardzo dziękuję Rodzicom Dzieci pierwszokomunijnych za: odnowienie cyborium/puszki na Najświętszy Sakrament, ufundowanie nowego mszału oraz złożoną ofiarę.



Chłopców z klas III zachęcam, aby zostali ministrantami.



Zachęcam do lektury prasy katolickiej – są nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego i Stasia dla młodszych dzieci.



Wszystkim Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia życzę błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, zdrowia, dobroci i miłości od ludzi.

18/05/2026

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE 17 maja 2025



OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE



W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w naszej parafii to dzień I Komunii. Dzieci z klas 3 po raz pierwszy w pełni będą uczestniczyć we Mszy świętej przyjmując Chrystusa w Eucharystii.

Dzieci komunijne, zgodnie ze starożytną chrześcijańską tradycją, będą przeżywać swój Biały Tydzień uczestnicząc z Rodzicami o godz. 18.00 w Nabożeństwie majowym i Mszy świętej.

Biały Tydzień zakończy sobotnia pielgrzymka do Opactwa
OO. Benedyktynów w Tyńcu. Podczas pielgrzymki rocznicę swojej I Komunii obchodzić będą także Dzieci z klas 4. Do tynieckiego opactwa przybywamy indywidualnie, spotykamy się przed wejściem głównym o godz. 08.45.
O godz. 9.00 Msza święta w kościele, a następnie zwiedzenie.

Okazja do spowiedzi dla Dzieci rocznicowych i Rodziców przez cały tydzień przed nabożeństwem majowym.



W przyszłą niedzielę, 24 maja, przypada Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielonymi Świątkami. Warto też pamiętać, że to ostatni moment, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię świętą. Wigilię tej uroczystości będziemy świętować już
w sobotę, 23 maja.



Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania także w sobotę 23 maja o godz. 16.30, obecność obowiązkowa!



W naszym kościele nabożeństwo majowe codziennie o godz. 18.00 a bezpośrednio po Msza święta. W niedziele i święta, po Mszy świętej o godz. 11.30. Zapraszam szczególnie Rodziców z Dziećmi przezywającymi Biały Tydzień i rocznicę I Komunii.



Dzisiejsza składka przeznaczona jest na cele inwestycyjne. Bóg zapłać wszystkim Darczyńcom za ofiary składane na cele inwestycyjne i utrzymanie parafii zarówno na składkę, jak i na rachunek bankowy. Wszystkich, Dobroczyńców parafii polecamy w modlitwie przez wstawiennictwo Matki Bożej naszej patronki w każdą środę w czasie Mszy świętej nowennowej.

Bezpośrednio po Mszach świętych możliwość obejrzenia kolejnego odcinka filmu animowanego 3MC. Link do filmu jest także umieszczony na stronie internetowej parafii.



Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Bożej naszej patronki.



Zachęcam do lektury prasy religijnej. Są nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego.

03/05/2026

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem. Znacie drogę, dokąd Ja idę». Odezwał się do Niego Tomasz: «Panie, nie wiemy, dokąd idziesz. Jak więc możemy znać drogę?» Odpowiedział mu Jezus: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście». Rzekł do Niego Filip: «Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy». Odpowiedział mu Jezus: «Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie widzi, widzi także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: „Pokaż nam Ojca”? Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. To Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie – wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła! Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, a nawet większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca». - J 14, 1-12..................................................

Jako ludzie wierzący niejako przyzwyczailiśmy się do rzeczywistości Nieba. Nieraz być może sami niedowierzamy istnieniu tego miejsca; czasem myślimy o Niebie jako pewnym pocieszeniu: „Teraz jest ciężko, ale kiedyś pojawi się raj!”.
Jakiś czas temu na lekcji religii dzieci klasy pierwszej po raz pierwszy usłyszały o tym, czym jest Niebo. Gdy dowiedziały się, że tam nie ma śmierci; że wszyscy są tam młodzi, szczęśliwi; że nie ma tam chorób… to na ich twarzy pojawił się ogromy zachwyt i radość.
Czasem warto pomyśleć o tym miejscu i zachwycić się tym czym Niebo jest!

Wśród dzieci po odkryciu tej zdumiewającej rzeczywistości Nieba, pojawiło się pytanie, które interesuje każdego człowieka wierzącego - JAK TAM JEST?

Trzeba powiedzieć jasno - nie wiemy. Wiemy natomiast jedno - tam jest Bóg i to jest istotą Nieba; ten fakt czyni Niebo tak pięknym i szczęśliwym – TAM JEST BÓG!

W bogatej literaturze duchowej możemy spotkać się z próbami opisywania Nieba. Jednak są to słowa ziemskie, które z tego faktu ograniczają to, czym Niebo naprawdę jest. Jednak Pan Bóg daje nam te opisy, aby choć w minimalnym stopniu przybliżyć nam tę piękną rzeczywistość.

Jedną z świętych, której było dane w jakiś sposób dotknąć tej rzeczywistości była św. Faustyna. Zwróćmy uwagę na to, ile razy w jej opisie Nieba, pojawia się słowo „Bóg”.
„Widziałam jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam jak wielkie jest szczęście w Bogu, które rozlewa się na wszystkie stworzenia uszczęśliwiając je (…) i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego, którego nigdy nie pojmą ani zgłębią (…) Rozumiem teraz św. Pawła, który powiedział: ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, ani weszło w serce człowieka co Bóg nagotował tym, którzy Go miłują”.

Jeżeli istotą Nieba jest obecność Boga, to czym może być piekło? Oczywiście utratą Boga. Św. Faustyna tak opisała piekło:
„Jest to miejsce wielkiej kaźni, jakiż strasznie wielki jest jego obszar. Rodzaje mąk jakie widziałam, pierwszą męką, która stanowi piekło - jest utrata Boga; drugie - ustawiczny wyrzut sumienia, trzecie - że ten los już nigdy się nie zmieni…”.

Tam gdzie jest Bóg, tam jest Niebo. Czy kiedy Bóg jest w naszym sercu, to nie doświadczamy jakiegoś ułamka rzeczywistości Nieba? Ks. Dolindo nauczał: Niebo może być w naszej duszy. Tą atmosferą nieba - obecnością Bożą w naszym sercu, naszym pokojem, miłością - możemy innych zarażać. A grunt jest podatny, ponieważ każdy pragnie Nieba, tylko nie każdy pragnie zerwać z grzechem...

Nieraz w rozmowach ktoś mówi: Chcę Boga, ale na ten moment nie mogę się z Nim pojednać! Bo partner, bo antykoncepcja, bo grzech…

Julian Tuwin w wierszu „Chrystusie” pisał:
„Jeszcze do Ciebie powrócę, Chrystusie...
Jeszcze tak strasznie zapłaczę,
Że przez łzy Ciebie zobaczę,
Chrystusie...
I taką wielką żałobą
Będę się żalił przed Tobą,
Chrystusie,
Że duch mój przed Tobą klęknie
I wtedy - serce mi pęknie,
Chrystusie...”

„Jeszcze powrócę…”. A czy powrócił? Wiemy, że zmarł nagle na atak serca 27 grudnia 1953 roku. Jego śmierć była zaskoczeniem i nastąpiła bardzo szybko. I wiemy, że tego samego dnia, czyli w ostatnim dniu swego życia, na kawiarnianej serwetce zapisał ironiczne zdanie: „Ze względów oszczędnościowych polecam zgasić światłość wiekuistą…”. Brzmi jak ostateczne powiedzenie Bogu: NIE!

Nie można mówić: Jeszcze kiedyś do Ciebie powrócę, Chrystusie!
A skąd wiemy, czy będzie nam dana ta łaska? Póki Pan nas wzywa, trzeba odpowiadać na Jego wezwanie.
Celem życia każdego człowieka jest dojść do Nieba. Każdy dzień jest łaską dzięki której możemy wzrastać w miłości i przygotowywać się na spotkanie z Bogiem. Jeśli jednak odkładamy to na później, to marnujemy czas na przygotowanie do spotkania z Bogiem i marnujemy łaski dane od Boga, aby nauczyć się miłości; nauczyć się być dobrym. Czy w ostatniej godzinie życia będziemy z tego dumni?

Pan Jezus powiedział do jezuity o. Aernoudt SJ: „Jak różnie ludzie zachowują się przed śmiercią! Jednych przeraża myśl o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Drudzy się cieszą. Jednych dręczy sumienie, inni są spokojni. Ale wszyscy wtedy woleliby, żeby ich życie było dobre”.

Żyjmy dobrze każdego dnia.

Ks. Karol Szlezinger SCJ

03/05/2026

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCNA 3 maja 2026



OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE





W poniedziałek 4 maja obchodzimy święto św. Floriana patrona naszego miasta oraz patrona strażaków. W tym dniu pamiętajmy w modlitwie
o Druhach z OSP Kraków-Przewóz.



W środę, 6 maja, obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba.



W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. Będziemy również prosić Boga o pokój na świecie, ponieważ tego dnia przypada 81. rocznica zakończenia II wojny światowej.



W naszym kościele nabożeństwo majowe codziennie o godz. 18.00 a bezpośrednio po Msza święta. W niedziele i święta, po Mszy świętej o godz. 11.30. Zapraszam szczególnie Rodziców z Dziećmi przygotowującymi się do I Komunii świętej oraz kandydatów do bierzmowania.



Spotkania dla dzieci przygotowujących się do I Komunii świętej odbędą się 6, 8, 13 i 15 maja po Mszy świętej wieczornej. W tych dniach kancelaria parafialne będzie nieczynna. W sprawach pilnych proszę o kontakt telefoniczny.

Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania w sobotę 23 maja o godz. 16.30, obecność obowiązkowa!

Bardzo dziękuję Panu Radosławowi Karasiowi za ufundowanie tablic z planami na wypadek ewakuacji oraz oznaczeń miejsc zbiórki.

Bezpośrednio po Mszach świętych możliwość obejrzenia kolejnego odcinka filmu animowanego 3MC. Link do filmu jest także umieszczony na stronie internetowej parafii.



Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Bożej naszej patronki.



Zachęcam do lektury prasy religijnej. Są nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego



W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Marianna Kapusta, którą polecamy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie…

29/04/2026

CZWARTA NIEDZIELA WIELKANOCNA 26 kwietnia 2026

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Prosimy Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, o dobre i liczne powołania do służby w Kościele, o ludzi gotowych podjąć trudne zadanie głoszenia Słowa Bożego i udzielania sakramentów we współczesnym świecie.

Podczas tego tygodnia w czasie nabożeństw majowych przez przyczynę Maryi będziemy szczególnie prosić o powołania z naszej wspólnoty parafialnej, oraz o szafarzy Komunii świętej dla naszej parafii.

W najbliższy piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. Codziennie będziemy gromadzić się na nabożeństwie majowym i na Eucharystii. Zapraszam szczególnie Rodziców z Dziećmi przygotowującymi się do I Komunii świętej, oraz kandydatów do bierzmowania. W naszym kościele nabożeństwo majowe codziennie o godz. 18.00 a bezpośrednio po Msza święta. W niedzielę po Mszy świętej o godz. 11.30. Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach.

We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosili o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym.

W pierwszą sobotę, 2 maja, z racji okresu wielkanocnego będziemy obchodzić Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. W szczególny sposób uczcimy Ją jako Królową Polski ponawiając Akt oddania Polski pod opiekę Maryi i oddamy cześć Jej Niepokalanemu Sercu podczas nabożeństwa majowego i Mszy świętej o godz. 18.00.

W tym dniu przypada także doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Niech wyrazem naszego patriotyzmu będzie wywieszenie flag.

W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

W piątek od godz. 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.

Okazja do spowiedzi przez cały tydzień przed Mszą świętą, oraz podczas piątkowej adoracji.

Odwiedziny chorych z Komunią świętą w sobotę od godz. 9.00.

Bezpośrednio po Mszach świętych możliwość obejrzenia kolejnego odcinka filmu animowanego 3MC. Link do filmu jest także umieszczony na stronie internetowej parafii.

Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Bożej naszej patronki.

Zachęcam do lektury prasy religijnej. Są nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego dla młodszych dzieci.

22/04/2026

W Kafarnaum lud powiedział do Jezusa: «Jaki więc Ty uczynisz znak, abyśmy go zobaczyli i Tobie uwierzyli? Cóż zdziałasz? Ojcowie nasi jedli mannę na pustyni, jak napisano: „Dał im do jedzenia chleb z nieba”». Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Nie Mojżesz dał wam chleb z nieba, ale dopiero Ojciec mój daje wam prawdziwy chleb z nieba. Albowiem chlebem Bożym jest Ten, który z nieba zstępuje i życie daje światu». Rzekli więc do Niego: «Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!». Odpowiedział im Jezus: «Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie». - J 6, 30-35
………………………………………………….
Kiedyś o. Teodor Knapczyk OFM podczas homilii wygłoszonej w ramach prowadzenia spotkania z modlitwą o uwolnienie i uzdrowienie, powiedział: „Nie najważniejsze jest uzdrowienie fizyczne. Uzdrowienie fizyczne pamiętajcie jest czasowe. Każdy z nas prędzej czy później musi umrzeć. Najważniejsze jest uzdrowienie duchowe z niewoli grzechu i zła”.

Dlaczego o tym mówię? Ponieważ jako ludzie wierzący, powinniśmy wiedzieć, że dla Jezusa najważniejsze jest nasze zbawienie, a nie zaspokajanie naszych pragnień ziemskich.

Zobaczmy, że w dzisiejszej Ewangelii Jezus wypowiada się myśląc o życiu duchowym, a ludzie wszystko rozumieją myśląc o życiu ziemskim, o doczesności. Mówią, że ich ojcowie jedli mannę i pytają jaki znak On uczyni, aby uwierzyli. A Jezus mówi, że dopiero Ojciec daje im prawdziwy chleb z nieba. Chodzi o Jezusa, chodzi o Eucharystię – o karmienie się Tym chlebem dającym życie wieczne!
A co na to uczniowie? Znowu myślą po ziemsku i mówią: „Panie, dawaj nam zawsze ten chleb!”. Więc Jezu dalej tłumaczy: „Ja jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie”.

Ktoś powie: „Jak to nie będzie łaknął i pragnął? Przecież trzeba coś jeść i pić!”. Drodzy, w życiu żadne dobra materialne i nic co pochodzi z tego świata nie jest w stanie zaspokoić pragnienia naszego serca. A najgłębszym pragnieniem każdego człowieka jest żyć wiecznie, być doskonale kochanym i kochać. I problem jest w tym, że tego pragnienia nie da się w pełni zaspokoić w życiu ziemskim lecz w życiu wiecznym w Niebie.

Dlatego najważniejsze jest uzdrowienie duchowe z niewoli grzechu i zła – bo tylko zło może zamknąć nam drogę do Nieba.

Ks. Karol Szlezinger SCJ
..........................................
🤝Wesprzyj nas w ewangelizacji:
👉 Link w komentarzu

22/04/2026

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCNA 19 kwietnia 2026



OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE





Trzecia niedziela Wielkanocna nazywana Niedzielą Biblijna, rozpoczyna Tydzień Biblijny w Kościele. Zwraca naszą uwagę na rolę Pisma Świętego jako źródła Objawienia. Zachęcam do indywidualnej lektury i medytacji Słowa Bożego zawartego na kartach Biblii.

W ubiegłą Niedzielę Miłosierdzia na rzecz Hospicjum św. Łazarza zebraliśmy do puszek 1563,- zł. Bóg zapłać za złożone ofiary.



Dzisiejsza składka przeznaczona jest na cele inwestycyjne. Bóg zapłać wszystkim Darczyńcom za ofiary składane na cele inwestycyjne i utrzymanie parafii zarówno na składkę jak i na rachunek bankowy. Wszystkich, którzy w sposób wspierają parafię polecamy w modlitwie przez wstawiennictwo Matki Bożej naszej patronki w środę w czasie Mszy nowennowej.



Bardzo serdecznie dziękuję Parafianom, którzy w sobotę podjęli trud prac gospodarczych wokół zieleni przykościelnej; Paniom Sotwin i Wylezień oraz Panom: Mesełek, Kapusta i Szewczyk.

Dziękuję Pani Wiesławie Wilamowskiej za ufundowanie 38 krzewów forsycji i cisów oraz poświęcony w środę czas na nasadzenia, których musieliśmy dokonać w zamian za możliwość wycięcia chorych i obumarłych drzew na cmentarzu.

Dziękuję Panu Adamowi Rybakowi za naprawę ubytku w schodach przed kościołem oraz ufundowanie profesjonalnego środka do czyszczenia posadzki w kościele.



Proszę o zgłoszenie się osoby, która na niedzielę 13 września br. zamówiła intencje mszy świętej o godz. 11.30 za śp. Bronisława Dziura, żonę Matyldę i rodziców.

Bezpośrednio po Mszach świętych możliwość obejrzenia kolejnego odcinka filmu animowanego 3MC. Link do filmu jest także umieszczony na stronie internetowej parafii.



Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Bożej naszej patronki.



Zachęcam do lektury prasy religijnej. Są nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego i Stasia dla młodszych dzieci.

15/04/2026

W innym miejscu Jezus wyznał św. Faustynie: "Najwięksi grzesznicy dochodziliby do wielkiej świętości, gdyby tylko zaufali Mojemu miłosierdziu" (Dz 1784).

Źródło Miłosierdzia bije w sakramencie pokuty i pojednania. Konfesjonał, jak mamy o tym napisane w „Dzienniczku”, jest nazywany „trybunałem Miłosierdzia” i „źródłem Miłosierdzia”. Św. siostra Faustyna usłyszała od Jezusa takie wezwanie: Módl się za te dusze, aby się nie lękały zbliżyć do trybunału Miłosierdzia mojego.

Niedzielą Miłosierdzia Bożego, 12 kwietnia, rozpoczęliśmy obchodzony w tym roku już po raz 82. Tydzień Miłosierdzia, którego celem jest budzenie wrażliwości na potrzeby bliźnich. Tegoroczne hasło tego czasu: „Uczniowie – Misjonarze Miłosierdzia”, nawiązuje do tematu trwającego roku duszpasterskiego.

„Jesteśmy wezwani do urzeczywistniania wyobraźni miłosierdzia i do stawania się prawdziwymi uczniami – misjonarzami Miłosierdzia” – napisał bp Krzysztof Chudzio. Biskup podkreślił znaczenie miłosierdzia w życiu chrześcijańskim oraz wskazał na konkretne formy jego realizacji, zwłaszcza poprzez działalność Caritas Polska.

Organizacja ta prowadzi w Polsce m.in. ponad 1600 placówek pomocowych, obejmując wsparciem m.in. seniorów, osoby bezdomne, chore, dzieci, migrantów i osoby z niepełnosprawnościami. Realizuje programy i projekty również za granicą, a w swoje działania angażuje ok. 20 tys. pracowników i 60 tys. wolontariuszy.

Tydzień Miłosierdzia został zainicjowany w 1937 r. przez Caritas Polska, aby budzić wrażliwość na potrzeby chorych, samotnych, bezrobotnych, bezdomnych i prześladowanych. Obchody tego czasu są okazją do głębszej refleksji na temat czynów miłosierdzia w codziennym życiu oraz do przybliżenia pracy, jaką różne organizacje charytatywne wykonują na polu pomocy potrzebującym. Są również zachętą do aktywnego włączania się w dzieła miłosierdzia.
............................................
🤝Wesprzyj nas w ewangelizacji:
👉Zostań naszym patronem: https://patronite.pl/Otoide
👉 Bądź wesprzyj jednorazowo, bez logowania: https://suppi.pl/otoide

15/04/2026

DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCNA, 12 kwietnia 2026

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO



OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE



Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. O ten tytuł prosił sam Pan Jezus za pośrednictwem św. siostry Faustyny. Od ponad 10 lat rozpoczyna ona
w Kościele Tydzień Miłosierdzia. Chcemy uwielbiać nieskończone Boże Miłosierdzie, które w sposób szczególny objawiło się w śmierci
i zmartwychwstaniu Chrystusa i podjąć refleksję na ile sami jesteśmy miłosierni. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach:



„Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia.
W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski
i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”.



Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Wychodząc z kościoła możemy złożyć swój dar miłosierdzia na rzecz Hospicjum św. Łazarza w Krakowie.



W najbliższy wtorek, 14 kwietnia, przypada państwowe święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, które ma nam przypominać o chrześcijańskich korzeniach naszego narodu.



Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna i rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.



W przyszłą niedzielę składka przeznaczona jest na cele inwestycyjne parafii. Bóg zapłać wszystkim dobroczyńcom za ofiary na inwestycje oraz utrzymanie parafii, składane na tacę i na rachunek bankowy.



Jeśli będzie sprzyjająca pogoda w przyszłą sobotę od godz. 9.00 bardzo proszę o pomoc w wiosennym uporządkowaniu zieleni przykościelnej.



Bezpośrednio po Mszach świętych możliwość obejrzenia kolejnego odcinka filmu animowanego 3MC. Link do filmu jest także umieszczony na stronie internetowej parafii.



Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę obfitości Bożych darów w codziennym życiu oraz opieki Matki Bożej naszej patronki



Zachęcam do lektury prasy religijnej. Są nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego.



W tym tygodniu z naszej wspólnoty odeszła do wieczności śp. Helena Okoń, którą polecamy miłosierdziu Bożemu: Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie…

Adres

Ulica Półłanki 100
Kraków
30-740

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Parafia pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Krakowie:

Udostępnij