Kovács Lajos páter Bánk atya emlékoldala

Kovács Lajos páter Bánk atya emlékoldala Kovács Bánk atya ferences pap és szerzetes életét, munkásságát, gondolatait bemutató oldal.

Pünkösdről Bánk atya szavaival 🕊️❤️‍🔥(„Itt van az Úr, benne reménykedtünk:vigadjunk és örüljünk című könyvéből)
20/05/2026

Pünkösdről Bánk atya szavaival 🕊️❤️‍🔥

(„Itt van az Úr, benne reménykedtünk:
vigadjunk és örüljünk című könyvéből)

Egy nagyon szép gondolat a szentmiséről Bánk atya tollából (A kegyelem szerepe Assisi Szent Ferenc életében című írásábó...
01/05/2026

Egy nagyon szép gondolat a szentmiséről Bánk atya tollából
(A kegyelem szerepe Assisi Szent Ferenc életében című írásából)

A szentmise Jézus keresztáldozatának jelenvalóvá tétele, amit
Jézus így parancsolt nekünk: „Ezt cselekedjétek az én emlékezetemre!” (Lk 12,29) a mindenkor áradó bűn egyetlen igazán hatékony ellenszere ez: „Amikor azonban elhatalmasodott a bűn, túláradt a kegyelem Jézus Krisztus által”.(Róm 5,20-21)
Óriási a felelőssége minden katolikusnak: nekünk van papunk, van szentmisénk, a keresztáldozat jelenvalóvá tehető, és aki ott van, kéri a kegyelmek túlárasztását korunk rengeteg bűne ellen, a gyökeres javulást biztosítani tudja. Aki nem jár szentmisére, a bajok igazi orvoslásában nem segít, mert a kegyelmeket kérni kell. Ott kell kérni, ahol Jézus biztosan adja. És ezért kell becsülni a katolikus papokat elsősorban. Milyen jól látta meg ezt Szent Ferenc!
„És legyünk mindannyian szentül meggyőződve arról, hogy senki sem üdvözülhet, csak a mi Urunk Jézus Krisztus szent igéi és vére által. Ezeket pedig a klerikusok ejtik ki, hirdetik, illetve szolgáltatják ki.

Pünkösdre várva 🔥Gondolatok Bánk atyától Itt van az Úr, benne reménykedtünk: Vigadjunk és örüljünk című kötetéből
01/05/2026

Pünkösdre várva 🔥
Gondolatok Bánk atyától Itt van az Úr,
benne reménykedtünk: Vigadjunk és örüljünk című kötetéből

Ünnepeltünk...✨A tegnapi napon szeretettel ült össze kis csoportunk hogy megemlékezzünk Bánk atyánkról és oszlopos tagun...
16/11/2025

Ünnepeltünk...✨
A tegnapi napon szeretettel ült össze kis csoportunk hogy megemlékezzünk Bánk atyánkról és oszlopos tagunkról, Olescher Tamásról.

Értesítem Bánk atya minden kedves követőjét hogy ez az oldal jelenleg új anyagok gyűjtése és szerkesztés miatt áll de te...
07/11/2025

Értesítem Bánk atya minden kedves követőjét hogy ez az oldal jelenleg új anyagok gyűjtése és szerkesztés miatt áll de természetesen Bánk atyánkról nem feledkeztünk meg:

Szeretettel hirdetjük hogy 2025. november 15-én a Pesti ferences templom Greccio termében 17 órától 19 óráig Bánk atya tiszteletére idén is megemlékezést tart kicsiny csoportunk. Mindenkit szeretettel várunk ismeretlenül is kis baráti beszélgetésre, agapéra és közös imádságra.

Páter Bánk Emlékkör

Részlet Bánk atya "Itt van az Úr, benne reménykedtünk, vígadjunk és örüljünk" című írásából. Halál és feltámadás 🤍🌱🕊
21/04/2025

Részlet Bánk atya "Itt van az Úr, benne reménykedtünk, vígadjunk és örüljünk" című írásából.

Halál és feltámadás 🤍🌱🕊

Adventre Bánk atya, Isten báránya cmű könyvének egy adventi részlete "Ne félj magadhoz venni Máriát"József, Dávid fia, –...
17/12/2024

Adventre

Bánk atya, Isten báránya cmű könyvének egy adventi részlete

"Ne félj magadhoz venni Máriát"

József, Dávid fia, – mondta neki álmában az Úr angyala –, ne félj magadhoz venni feleségedet, Máriát, mert ami őbenne fogantatott, a Szentlélektől van. Fiút fog szülni, és a Jézus nevet adod neki, mert ő szabadítja meg a népet bűneitől. Mindez pedig azért történt, hogy beteljesedjék az Úr szava, amit a próféta által mondott: Íme, a szűz méhében fogan és fiút szül, és a nevét Emmánuelnek fogják hívni. Ez azt jelenti: Velünk az Isten.” (Iz 7,14; Mt 1,20-22)
Mária és József, nem kaptak mindenre utasítást. Soha nem hallották, hogy a Megváltónak Betlehemben kell születnie. Nem készültek oda menni. Isten a római császárral összeírást rendeltetett épp erre az időre. Mária örökös volt, szülei vagyonát örökölte, személyesen kellett összeírásra, vagyona bevallásra. Ezért kellett törvény szerint
férjhez mennie, hogy a családi vagyon ne kerüljön idegen kézbe. Betlehemben tolongtak az elszármazottak, a szállás tele volt, ezért a városvégi üres barlangistállóba kellett menniük. A kis Jézus így jelezte, hogy nem kér, nem fogad el az emberektől semmit. Ő viszont egész mennyországot hagyott el, és akar megnyitni az emberiség előtt.
„Amikor ott voltak, eljött az ideje, hogy szüljön, és megszülte elsőszülött fiát. Pólyába takarta és já-szolba fektette”. (Lk 2,6-7) Nem hiszem, hogy kis mécsesnél egyebük lett volna világítani. Jézus a fényt is a mennyben hagyta. Az emberek békében aludtak otthonaikban. Csak a pusztában nyájukra vigyázó pásztorok voltak talpon. „Egyszer csak ott termett mellettük az Úr angyala, és az
Isten fényessége körülragyogta őket. Félni kezdtek nagy félelemmel. Az angyal ezt mondta nekik: Ne féljetek! Íme, nagy öröme hirdetek nektek, melyben része lesz az egész népnek. Ma született nektek az Üdvöztő, az Úr Krisztus, Dávid városában. Ez lesz a jel számotokra: találni fogtok egy kisdedet pólyába takarva és jászolba fektetve. Ekkor azonnal mennyei sereg
sokasága vette körül az angyalt és dicsérte Istent:
Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség a jóakaratú embereknek.
És történt, hogy amikor az angyalok visszatértek tőlük a mennybe, a pásztorok így szóltak egymáshoz: Menjünk át Betlehembe, és lássuk azt a dolgot, ami történt, s amelyet az Úr hírül adott nekünk. Elmentek tehát sietve, és megtalál￾ták Máriát és Józsefet, és a jászolban fekvőn kisdedet. Amikor meglátták őket, elbeszélték nekik, amit a gyermek felől hallottak. És mindnyájan, akik hallották, csodálkoztak azon, amit a pásztorok beszéltek nekik. Mária pedig megjegyezte mindezeket a dolgokat, és el-elgondolkodott rajtuk szívében.
A pásztorok pedig visszatértek, magasztalták és dicsérték Istent mindazokért a dolgokért, amiket hallottak és láttak, úgy, ahogy megmondták nekik”.
Amint most és minden karácsonykor elmondták őseinknek is, lélekben a legkisebb részletig átélte népünk. Tegyük ezt mi is mindenütt: a családi karácsonyfa alatt, a templomban, dúdolgassuk jártunkban-keltünkben azokat a gyönyörű énekeket, amelyekben az örök és
mindig új karácsonyt népünk évezreden át újraélte:

"Mennyből az angyal lejött hozzátok, pásztorok, pásztorok, hogy Betlehembe sietve, menvén, lássátok, lássátok. Istennek Fia, aki született jászolban, jászolban, Ő leszen néktek Üdvözítőtök valóban, valóban."

"Dicsőség mennyben az Istennek! Dicsőség mennyben az Istennek! Az angyali seregek vígan így énekelnek: Dicsőség, dicsőség Istennek! Békesség földön az embernek! Békesség földön az embernek! Kit az igaz szeretet a kis Jézushoz vezet, Békesség, békesség embernek.”

"Pásztorok, pásztorok örvendezve, sietnek Jézushoz Betlehembe. Köszöntést mondanak a kisdednek, ki váltságot hozott az embernek. "

Nemrégiben kicsiny közösségünk idén is emléknapot tartott.
17/12/2024

Nemrégiben kicsiny közösségünk idén is emléknapot tartott.

Szent Ferenc atyánk tranzitusára készülve Assisi Szent Ferenc életében hűséges követője volt Jézusnak, halála után csodá...
28/09/2024

Szent Ferenc atyánk tranzitusára készülve

Assisi Szent Ferenc életében hűséges
követője volt Jézusnak, halála után csodálatos, közkedvelt szent.
Mi, ferencesek, boldogan ünnepeljük rendalapítónkat.
Ez az elmélkedés-sorozat része szeretne
lenni, ünneplésünknek, amely bemutatja
Isten természetfeletti ajándékainak, a kegyelmeknek szerepét az ő életében. Isten öröktől fogva minden ember részére
pontos élettervet készített. A szülőpárnak
nincs fogalma arról, mikor történik
a foganás, milyen gének kerülnek át testükből gyermekük testébe. Isten Ádámtól, Évától gondosan irányította azt a folyamatot, hogy az új ember el tudja érni a Gondviselés által meghatározott célt. Az fogantatás pillanatában Isten a semmiből teremti minden magzat számára a szellemi lelket. Ez a lélek a testtel együtt alkotja az ember lényegét, amelyet természetnek és állagnak is nevezünk. A szülőktől örökölt testet ez a lélek formálja. A léleknek két képessége van: az értelem, a szellemi megismerő képesség
és az akarat, a szellemi vágyó képesség. Ezek minden embernél különböző. Isten ezeket olyan erőkkel látja el, hogy a megfogamzott egyén céljának a lehető legjobban megfeleljenek. Ezt a jól előkészített új emberi természetet a Teremtő odaajándékozza egy ugyanakkor létrehozott szemé­
lyiségnek, aki birtokolni fogja a természetet, irányítja, hogy a kijelölt célját biztonságosan el tudja érni. Ezeket az erőket természetes adottságoknak mondjuk, mert hozzá tartoznak az ember természetéhez. Nem szoktuk ajándéknak mondani, bár maga az új ember ajándéknak is nevezhető, hiszen Istent senki és semmi nem kötelezheti, hogy milyen embert indítson el útjára. Helyettem és minden megvalósult ember helyett bárki mást
is választhatott volna az Úr. De ha már engem választott, ezeket a testi és lelki képességeket Istennek adnia kellett, mert ezekből áll az emberi természet. Vannak azonban az egyéneknek olyan feladatai is, amelyeket vagy egyáltalán nem, vagy csak nehezen tudna teljesíteni a már megkapott
természetes képességekkel. Ilyen maga az üdvösség és minden eszköze. Ezek nem tartozékai az emberi életnek, de Isten erre a végcélra hívott meg minden embert. Ezt a természetünket felülmúló célt felismerni, elnyeréséért munkálkodni és célba érni, ehhez szükségünk van természetes
adottságainkon felül természetünket felülmúló, tehát természetfeletti ajándékokra. Ezeket nevezzük kegyelmeknek. A kegyelem tehát Isten természetfeletti ajándéka. Ajándék, nem fizetés, ezért kiérdemelni nem lehet.
A kegyelmeket két csoportra osztjuk: a megszentelő kegyelemre és a tettre adott kegyelmekre. A megszentelő kegyelem egyedül képezi csoportját. A tettre adott kegyelmek viszont gazdag változatosságot mutatnak. Vannak felemelő, indító, követő és befejezést segítő kegyelmek. A felemelő
kegyelem az az isteni ajándék, amely az egyszerű természetes cselekedetet természetfeletti értékké változtatja. Az indító kegyelem üdvös cselekedetre ösztökéli az emberi akaratot.
A segítő kegyelem az üdvös cselekedet folyamatát támogatja.
A kegyelemtanban tanult alapigazságokat
a következőkben Assisi Szent Ferenc életében mutatjuk be. Így nyomon követhetjük lelki fejlődését. Mi magunk is biztatást nyerhetünk az üdvösség útjára. Loyolai Ignác katona korában erősen kötődött a földi élethez, kevesebbet foglalkozott az üdvösség dolgaival. Egy várostromban eltörött
a lába. Ez a csapás ágyhoz kötötte. Nem volt más könyv a keze ügyében, mint a Szentírás és Assisi Szent Ferencről írt mű. Kelletlenül fogta kezébe, de az indító, majd követő segítő kegyelem megragadta lelkét: Így szólt: Ha Assisi Szent Ferencnek sikerült szentté lennie, nekem miért ne sikerülhetne?

(Részlet Bánk atya Kegyelem szerepe Assisi Szent Ferenc életében c. művéből)

Köszönjük hogy ennyi látogatója és követője van Bánk atya oldalának! 🤎

ElégiaMagyányos vándor gyöngyvirágot leltÁradt az illat kelyhei felettS a megtört vándor mellé térdepelt.Te nem is sejte...
21/07/2024

Elégia

Magyányos vándor gyöngyvirágot lelt
Áradt az illat kelyhei felett
S a megtört vándor mellé térdepelt.

Te nem is sejted pici gyöngyvirág
A nap mint éget! Árnyad enyhet ád.

Én izzó fényben járom az utat
Fekete felhő árnyékba vont. Majd

felszállt a pára, napom újra ég
Mennem kellett, mert sorsom lett az ég.

A szívem sajog, majális teng ott
Hol az öreg tölgy vetett egy foltot.

S az izzó fénytől kiaszott lélek
Mohón kap most az erdő gyöngyéhez.

Hótiszta vágy, te: illat harangja
Leszel lelkem drága varázsa?

Keblemte tűzlek s merre lépdelek
Játékká válnak a kűzdőterek

Harmatos csengőd csilingel: "igen
Megyek tevéled vágyadhoz híven

Hisz az álmom vagy; reád vártam én
Az élet - fának hűvös rejtekén."

Az illatár már örvénylik alant
Zöld zuhatagban kart terjeszt a hant.

Enyém, enyém vagy! Jaj! Letép kezem
Testté lett álom, hogy ver a szívem!

Már tisztán látom, tépnem nem szabad
Mert szűzi lényed enyhet addig ad,
amíg magányban él a tölgy alatt.

(Zeg. 1958. máj. 19. 22:23)

A gyengék esti zsoltáraMár levetkőzni sincs erőmcsak végignyúlok heverőnaz ágyam végén, s csak vagyok.Facsart citrom, ro...
06/05/2024

A gyengék esti zsoltára

Már levetkőzni sincs erőm
csak végignyúlok heverőn
az ágyam végén, s csak vagyok.
Facsart citrom, rongy - lét burok.

Lám - azt dobogja a szívem -
csak csend való nékem, a csend
Súlytalan álom, tágas rét,
melyen nem nyílik margarét.

Legfeljebb egy szál gyöngyvirág
és bársonyos kis ibolyák,
melyeknek kelyhén illat ül,
mégis a szív nem részegül.

Csitt! Csitt! Legyen rend itt belül!
Hiszen nem küzdök egyedül.
Legyen bár nyűg a munka, zaj:
Akarom, amit az Úr akar.

(Zeg. 1959. máj. 18 - 20)

Cím

Segesd

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Kovács Lajos páter Bánk atya emlékoldala új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás