Gróf Majláth Gusztáv Károly

Gróf Majláth Gusztáv Károly Gróf Majláth Gusztáv Károly, Katolikus templom, Bakóca, Baranya elérhetőségei, térképes helyadatai és útbaigazítási információi, kapcsolatfelvételi űrlapja, nyitvatartási ideje, szolgáltatásai, értékelései, fényképei, videói és közleményei.

Jézus Szentséges Szívének főünnepe van ma ❤️✅️Jézus Szíve az a forrás, amelyből az isteni szeretet kiárad a világra. A k...
12/06/2026

Jézus Szentséges Szívének főünnepe van ma ❤️
✅️Jézus Szíve az a forrás, amelyből az isteni szeretet kiárad a világra. A kereszten megnyitott Szívből vér és víz fakadt, az Egyház és a szentségek életadó forrásai. Jézus Szíve ma is nyitva áll minden ember előtt: a fáradtak, a keresők, a bűnbánók és a reménykedők előtt.
✅️Különösen is időszerű felidéznünk gróf Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök jelmondatát:
„In Corde Jesu salus!”„Jézus Szívében az üdvösség.”
✅️Ebben a rövid mondatban benne van keresztény hitünk egyik legmélyebb igazsága: az üdvösséget nem saját erőnkből érjük el, hanem Krisztus szerető Szívében találjuk meg. Ott van a bocsánat, az irgalom, a vigasztalás és az örök élet reménye.
Ezen az ünnepen kérjük, hogy Jézus Szíve alakítsa a mi szívünket is: tegye szeretőbbé, irgalmasabbá és hűségesebbé, hogy életünkkel mi is az Ő szeretetéről tegyünk tanúságot.
♥️Jézus Szentséges Szíve, bízunk Benned!♥️

Az első kép a barátúri templomban készült.

🙏 Úrnapja: az oltáriszentség ünnepe ✔️ Pünkösd ünnepe után a tizedik napon ami csütörtökre esik a katolikus egyház az Úr...
04/06/2026

🙏 Úrnapja: az oltáriszentség ünnepe

✔️ Pünkösd ünnepe után a tizedik napon ami csütörtökre esik a katolikus egyház az Úrnapját ünnepli. Ezen a napon „Krisztus titokzatos testét” (Corpus Christi Mysticum) az oltáriszentséget ünnepli az egyház.

https://szekelyvalasz.ro/urnapja-az-oltariszentseg-unnepe/

✔️ Ünneppé 1264-ben IV. Orbán pápa t***e földije, Lüttichi Szent Júlianna hatására, aki egy látomásában a teliholdat látta, melyből egy darabka hiányzott. Júlianna a látomását úgy értelmezte, hogy a Hold az egyházi évet jelképezi, amelyből valami hiányzik, mégpedig az oltáriszentség ünnepe.

✔️ Az ünneppé nyilvánítás közvetlen előzménye a híres, Raffaello által is megfestett bolsenai csoda volt. A pápa épp Orvietóban időzött, amikor hírül vitték néki, hogy a közeli Bolsenában az ostya a pap kezében úrfelmutatáskor vérezni kezdett.

✔️ Az ünnep fő eseménye a körmenet, amelyen körül-hordozzák az oltáriszentséget. A körmenet útvonala mentén négy oltárt állítanak fel az ott tartandó rövid szertartás evangélium-éneklés és áldás céljára.

02/06/2026

🙏 Közös imádságos összefogás indul Magyarországért és minden magyarért! 🇭🇺

Június 1. és december 31. között Fábry Kornél atya támogatásával arra hívunk mindenkit, hogy együtt ajánljunk fel 15 millió Üdvözlégy Máriát hazánkért, nemzetünkért és a világon élő magyarokért. 🌍✨

Az elmondott imákat a Zarándok.ma ima applikációban lehet rögzíteni, ahol a közös számláló is követhető. 📱

Kapcsolódj be te is az imahálózatba! 🙌
Imádkozzunk együtt Magyarországért! ❤️

88 esztendeje, 1938. május 25-én délután 5 órakor Budapest katolikus templomaiban egyszerre zúgott fel az összes harang,...
25/05/2026

88 esztendeje, 1938. május 25-én délután 5 órakor Budapest katolikus templomaiban egyszerre zúgott fel az összes harang, hírül adva országnak-világnak, hogy a Hősök terén tartott szentmisével kezdetét vette a ###IV. Eucharisztikus Világkongresszus. Az eucharisztia magyarul oltáriszentséget jelent, a kongresszusi mozgalom ennek jegyében Krisztus társadalmilag elismerhető és érvényesíthető hatalmát, a világban való valóságos jelenlétét hirdeti. Ennek az eszmének a tiszteletére szervezi meg a katolikus egyház 1881 óta a nemzetközi eucharisztikus kongresszusokat.

Az 1905-ös római világkongresszuson maga X. Piusz pápa, az Eucharisztia nagy tisztelője is részt vett, aki elhatározta, hogy ezután valamennyi világkongresszusra elküldi hivatalos követét. Fényes külsőségek között zajlott az 1912-es bécsi, szerényebb és inkább lelki megújulást hirdetve az 1913-as máltai és 1914-es lourdes-i, de sajnos az első világháború és az utána következő feszült nemzetközi helyzet miatt a következő kongresszust csak 1922-ben tartották meg, Rómában. 1926-ban Chicagóban rendezték meg az eucharisztikus világkongresszust.

Arra, hogy Budapest is rendezhessen eucharisztikus világkongresszust, az ötlet már Csernoch János és kísérete Chicagóból való hazatérte után felvetődött. Mintegy próbaként 1928-ban nemzeti eucharisztikus kongresszust tartottak Magyarországon, kétszázezer hívő részvételével, ennek sikerén felbuzdulva a püspöki kar a következő évi értekezletén hivatalosan is kezdett tárgyalni arról, hogy Magyarországon is tarthassanak eucharisztikus világkongresszust. Az 1929. március 13-án tartott püspökkari értekezleten az új esztergomi érsek, Serédi Jusztinián szorgalmazta budapesti helyszínnel, erre ki is jelölte az időpontot, mégpedig 1938-at, Szent István halálának 900. évfordulóját. A hercegprímás alkalmasnak látta a magyar katolicizmust arra, hogy az egész világ előtt szerepeljen egy ilyen rendezvény keretei között.

(Wikipédia, Bibl.u-szeged.hu)

Képek:
- 1938. Budapest, Széchenyi Lánchíd, díszkivilágítás az Eucharisztikus Világkongresszus alkalmával. / Adományozó: Major György
- 1938. Budapest XIV. Hősök tere, háttérben a Szépművészeti Múzeum. A ###IV. Eucharisztikus Világkongresszus megnyitásakor középen kezét üdvözlésre emelve Eugénio Pacelli, aki XI. Pius pápát képviselte. Később Ő lett XII. Pius pápa. / Adományozó: Új Ember hetilap
- Budapest V., Budapest I. Vigadó téri hajóállomás, szemben a kivilágított Citadella az Eucharisztikus Világkongresszus idején. / Adományozó: Új Ember hetilap
- Budapest XIV. Hősök tere, Eucharisztikus Világkongresszus. / Adományozó: Új Ember hetilap

Valamennyi fotó a Fortepanról származik.

🚶‍♂️🙏 „Minden lépés közelebb visz!”Szeret***el hívunk mindenkit az Abaligetről induló gyalogos zarándoklatra a bakócai S...
25/05/2026

🚶‍♂️🙏 „Minden lépés közelebb visz!”

Szeret***el hívunk mindenkit az Abaligetről induló gyalogos zarándoklatra a bakócai Szent Anna-búcsúra, július 25-én, szombaton!

A közös út során nemcsak Bakócához kerülünk közelebb, hanem egymáshoz, önmagunkhoz és Istenhez is. A zarándoklat különleges alkalom arra, hogy imádságban, beszélgetésben és csendben együtt járjuk végig ezt az utat.

📍 Indulás: Abaligetről
🥾 Rövidebb távon is lehet csatlakozni: a Hollófészek-kilátótól Bakócáig
⛪ Cél: a bakócai Szent Anna-búcsú

Várunk mindenkit szeret***el – fiatalokat, családokat, idősebbeket is!

„Minden lépés közelebb visz!”

🗓1917-ben Csernoch János püspökké szentelte Rott Nándort, és a szertartásnál segédkező püspökök (társszentelők) egyike v...
25/05/2026

🗓1917-ben Csernoch János püspökké szentelte Rott Nándort, és a szertartásnál segédkező püspökök (társszentelők) egyike volt Majláth Gusztáv Károly is.

📌Emellett az első világháború és Trianon utáni időszakban mindketten a magyar katolikus közélet fontos alakjai voltak, és több országos egyházi ügyben azonos oldalon álltak:
✅️a magyar katolikus intézmények védelmében,
az elszakított területek magyarságának támogatásában,
✅️valamint legitimista, királypárti körökben is volt kapcsolódás köztük.

112 éve, azaz 1914. május 24-én Csernoch János érseket bíborossá nevezték ki.
Az előző évben, 1913. február 2-án foglalta el az esztergomi érseki széket.

A 112 éve történt eseményt előző nap így vezette fel az Esztergom és Vidéke:

Ünnepély a hercegprímás bíborossá avatása alkalmából.
Dr. Csernoch János hercegprímás, mint már megírtuk, a f. hó 25-én tartandó pápai konzisztóriumon lesz bíborossá, mely alkalomból Esztergomban nagyszabású ünnepséget terveztek az alábbi műsorral: Május 25-én a város lobogódiszt ölt.
Este 8 órakor általános kivilágítás utána fáklyásmenet.
A menetet Meszleny Pál főispán és dr. Perényi Kálmán alispán vezetik.
Este 3/4 8 órakor szerenád és üdvözlés a hercegprimási palota előtt.
Az üdvözlő beszédet dr. Perényi Kálmán alispán mondja.
A dalszámokat a főszékesegyházi, turista és a tanitóképezdei egyesült énekkar ifj. Buchner Antal karnagy vezetésével, a katonazenét pedig a 26. háziezred zenekara adja.
A fáklyásmenet után örömtűz gyűl ki a varos fölött emelkedő Előhegyen.
Május 28 án (csütörtökön) érkezvén a pápa kiküldöttje városunkba, ez alkalommal a programm a következő:
Reggel 7 órakor ébresztő zene a város utcáin. Mozsárlövések.
Délelőtt 9 órakor ünnepi szentmise „Te Deum“-mal a belvárosi plébánia-templomban.
Délelőtt 10 órakor díszközgyűlések a vármegyeház nagytermében.
Előbb Esztergom vármegye törvényhatósága, utána Esztergom sz. kir. város képviselőtestülete tartja díszközgyűlését.
Délelőtt 11 órakor hódoló tisztelgések a hercegprimási palotában.
Déli 12 órakor a hajóállomásra érkeznek meg Budapestről az országos intézmények és testületek diszküldöttségei.
A vármegye és város elöljárósága fogadja a magas vendégeket. Fölvonulás a hercegprimási palotába, hol Ő Eminenciája fogadja az érkeztteket és ezek jelenlétében a pápai követet.
(Esztergom és Vidéke 1914. május 24.)

Az Esztergom és Vidéke 1914. május 28.i száma piros betűs fejléccel az alábbiakat írta:

"HÓDOLATUNK

Akkor, amikor egy ország szeme csügg a Magyar Sionon; mikor a pápa nemes követének jelenlétében, mondhatni, az egész magyar nemzet rebeg üdvöt és áldást az ősi hitnek ősi színhelyén; mikor feldobog a katholikus hívek millióinak szive, mikor hő fohász kél Esztergom minden rendű s rangú lakosának ajkain: akkor — az öröm és üdvözlések zajában, önkéntelenül eszünkbe jutnak a költőnek ihletett szavai :
„Ki a tömjénnek mindenkor kitértél,
Most felszáll hozzád annak illata . . .
Forró lelkeddel gyújtottad te azt meg,
Sziveddel győzted meg a sziveket!“
Valóban bölcs rendelése a Gondviselésnek, hogy az igazi, szívből fakadt ünneplés nem azokat éri a földön, kik beteg vágyódással sóvárognak-küzdenek érte, hanem akik kitérnek- futnak előle :
„Aki magát megalázza, felmagasztaltatik.“
És az is rendesen úgy szokott történni, hogy a spontán, szívbeli ünneplést nem a fényes, ragyogó külső, hanem a meleg szív váltja ki az emberekből :
,,Szív győzi meg a sziveket.“
Akik dr. Csernoch Jánost jól ismerik, mint mi esztergomiak ismerjük, azok bizonyára készek tanúbizonyságot tenni róla, hogy senkinek lelke nem áll távolabb az ünnepeltetés, fény és p***a keresésétől, mint az övé ; s viszont senki sem érti úgy az emberek megnyerésének művészetét, mint az ő igénytelen külsejű, de melegszívű egyénisége:
"Vere homo ad hominem: igazán emberséges ember.“
Csoda-e tehát, hogy most, amikor az Ég kegyelméből elérte a legeslegmagasabbat, amit alacsony sorsban született halandó nálunk elérhet; mikor a biborosi fényes méltóságra feljutott : minden szerénysége, még egyenes akarata ellenére is hódolnak, örülnek, ujjonganak előtte azok, kik Istenadta képességeit, ragyogó erényeit közelebbről megismerhették, s akik nagy szivének melegét érezhették. Ilyenek pedig igen-igen sokan vannak!
Tanúskodik róla három nagy egyházmegye, tanúskodik az országháza, sőt tanúskodik immár egész Magyarország.
Legigazabb meggyőződéssel tanúskodunk pedig mi esztergomiak, kik őt kékreverendás kora óta sok-sok éven át s most már véglegesen, bíborban is teljesen magunkénak mondhatjuk.
Lehet az egyház és az ország hódolata iránta a bíbor átadásakor zajosabb, tündöklőbb, de mélyebb s igazabb a mienknél semmiesetre sem lehet, mert a mi szivünkhöz áll legközelebb: ő a mi lelkűnktől lelkezett fiunk, a mi édes testvérünk, szeretett polgártársunk, kegyes főpásztorunk, legnagyobb büszkeségünk!
Kérjük tehát, fogadja az esztergomiak szerényebb keretű, de igaz örömtől áthatott hódolatát legelsőnek, legközvetlenebbnek, legmaradandóbbnak! S engedje, hogy az „Esztergom és Vidéké“-nek mély hódolása is egy szikra lehessen a tűzből, mely Esztergom város és megye lakóinak szivében a bennünket is ért magas kitüntetéstől lángra gyulladott!
Igaz hódolatunkat azzal a hő fohásszal végezzük: legyen a jó Isten ünnepelt bíboros főpásztorunknak fényes, de nehéz pályáján továbbra is ereje és segítsége !
Adjon neki tiszta látást a helyes irányok megtalálásában és rugalmas lelket a megtalált igazságok alkalmazásában: hogy lehessen arany, hol a sziveket szeretetben kell összeforrasztani; s lehessen acél, hol a háborgó hullámok szilárd kormányrúdat kívánnak!
Lehelje beléje a Machabeusok lelkét, hol az egyháznak vagy hazának veszélyeztetett jogait és igazait kell megvédelmeznie; s áraszsza el a királyi lantos bölcsességével, hol a kötelességek öszszeütközésének nehéz eseteiben kell cselekednie!
Fény nevére, áldás életére!
Dr. Réthei Prikkel Marián."

Ő volt a történelmi Magyarország utolsó hercegprímása, az utolsó koronázó (1916.12.30.) esztergomi érsek.

Miután Vaszary Kolos bíboros-hercegprímás lemondott, 1913-ban X. Piusz pápa Csernoch János kalocsai érseket nevezte ki esztergomi érsekké, majd közvetlenül halála előtt bíborossá.
Az új bíboros egy évvel később részt vett az új pápa, XV. Benedek konklávéjában, majd később XI. Piusz konklávéjában is.
Csernoch János bíboros-hercegprímás a Magyar Országgyűlés felsőházi tagjaként mindenben messzemenően támogatta mind a Balkán felé irányuló hódításokat, mind az első világháborúban való részvételt.

Amikor 1919. március 21-én Magyarországon kikiáltották a Magyarországi Tanácsköztársaságot, Csernoch hercegprímás részt vett a Horthy Miklós vezette szegedi ellenforradalmi szervezkedésben.
Amikor a Tanácsköztársaságot az antant politikai és a román hadsereg katonai segítségével megdöntötték, Horthy Miklós tengernagyot a Magyar Királyság kormányzójává választották.
Ennek nyomán az országgyűlés kimondta a Habsburg–Lotaringiai-ház trónfosztását.
Magyarország, amely már 1918. október végén kikiáltotta függetlenségét, 1920-ban önálló királysággá vált, de király nélkül.
Az uralkodó feladatkörét Horthy kormányzó látta el.
Később Csernoch János hercegprímás a legitimisták egyik vezéregyénisége lett, akik megkísérelték visszaszerezni a királyi trónt a Habsburg–Lotaringiai-házból származó IV. Károly király részére.

Csernoch János hercegprímás 1927. július 25-én hunyt el Esztergomban.
A főszékesegyház kriptájában helyezték örök nyugalomra.

Ünnepély a hercegprímás bíborossá avatása alkalmából.
Dr. Csernoch János hercegprímás, mint már megírtuk, a f. hó 25-én tartandó pápai konzisztóriumon lesz bíborossá, mely alkalomból Esztergomban nagyszabású ünnepséget terveztek az alábbi műsorral: Május 25-én a város lobogódiszt ölt.
Este 8 órakor általános kivilágítás utána fáklyásmenet.
A menetet Meszleny Pál főispán és dr. Perényi Kálmán alispán vezetik. Este 3/4 8 órakor szerenád és üdvözlés a hercegprimási palota előtt.
Az üdvözlő beszédet dr. Perényi Kálmán alispán mondja.
A dalszámokat a főszékesegyházi, turista és a tanitóképezdei egyesült énekkar ifj. Buchner Antal karnagy vezetésével, a katonazenét pedig a 26. háziezred zenekara adja.
A fáklyásmenet után örömtűz gyűl ki a varos fölött emelkedő Előhegyen. Május 28 án (csütörtökön) érkezvén a pápa kiküldöttje városunkba, ez alkalommal a programm a következő:
Reggel 7 órakor ébresztő zene a város utcáin. Mozsárlövések.
Délelőtt 9 órakor ünnepi szentmise „Te Deum“-mal a belvárosi plébánia-templomban.
Délelőtt 10 órakor díszközgyűlések a vármegyeház nagytermében.
Előbb Esztergom vármegye törvényhatósága, utána Esztergom sz. kir. város képviselőtestülete tartja díszközgyűlését.
Délelőtt 11 órakor hódoló tisztelgések a hercegprimási palotában.
Déli 12 órakor a hajóállomásra érkeznek meg Budapestről az országos intézmények és testületek diszküldöttségei.
A vármegye és város elöljárósága fogadja a magas vendégeket. Fölvonulás a hercegprimási palotába, hol Ő Eminenciája fogadja az érkeztteket és ezek jelenlétében a pápai követet.
(Esztergom és Vidéke 1914. május 24.)

Fotó: Csernoch János, az új esztergomi érsek / fényképész Erdélyi Mór
fénykép, újságrészlet
Vasárnapi Ujság
Csernoch János az utolsó magyar koronázáskor (fotó, metszet)

Több mint három hónap után ismét a hívek között.Pünkösdvasárnap az esztergomi bazilikában mutatkozott először nyilvánosa...
24/05/2026

Több mint három hónap után ismét a hívek között.

Pünkösdvasárnap az esztergomi bazilikában mutatkozott először nyilvánosan betegsége óta Erdő Péter bíboros, prímás. A főpásztor jelenlétét a hívek hosszan tartó tapssal fogadták az ünnepi szentmisén, amelyen nyolcvanegy fiatal részesült a bérmálás szentségében.

Megható és reményt adó pillanat volt ez az egész közösség számára.

🔥 Pünkösd ünnepén különösen is időszerű feltennünk a kérdést:ki tud rendet teremteni a mai világ zűrzavarában, megosztot...
24/05/2026

🔥 Pünkösd ünnepén különösen is időszerű feltennünk a kérdést:
ki tud rendet teremteni a mai világ zűrzavarában, megosztottságában és reményvesztettségében?
Az első pünkösd válasza világos:
ahol a Szentlélek megjelenik, ott megszűnik a nyelvzavar, ott újra megszületik az egység, a béke és a remény.
Mai ünnepi prédikációmban erről elmélkedem:
✨ Bábel és Pünkösd drámai ellentétéről,
✨ a modern ember lelki, erkölcsi és társadalmi káoszáról,
✨ valamint arról, hogy a Szentlélek ma is képes „tüzes embereket” formálni — olyanokat, mint Assisi Szent Ferenc, akinek mennyei születésének 800. évfordulóját ünnepeljük.
🙏 „Jöjj, Szentlélek, és újítsd meg a föld színét!”

Szentírási olvasmányok: ApCsel 2,1–11 – „Mindnyájan megteltek Szentlélekkel.” 1Kor 12,3b–7.12–13 – „Valamennyien egy Lélek...

23/05/2026

Csíksomlyó 1949: amikor a jelenlét önmagában üzenet volt. 🇭🇺🙏



MrOriginality/Csabika

Cím

Bakóca
Baranya

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Gróf Majláth Gusztáv Károly új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

Megosztás

Kategória