30/08/2024
Prioriteti: ti, tvoj bračni drug, djeca, familija, komšije i ostali
Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je:
«إِذَا أَعْطَى اللَّهُ أَحَدَكُمْ خَيْرًا، فَلْيَبْدَأْ بِنَفْسِهِ وَأَهْلِ بَيْتِهِ»
"Kada Allah nekome od vas da dobro, neka počne (da ga troši) na sebe i svoju porodicu."(Muslim)
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naređuje u ovom hadisu onome kome je Allah dao dobro - tj. imetak - da počne da ga udjeljuje prvo na sebe i svoju porodicu. Prvo svoje potrebe da riješi i potrebe svoje supruge, djece itd.
U drugom hadisu se to jasno vidi:
"وَابْدَأْ بِمَنْ تَعُول"
"... i započni s onima o kojima se brineš." (Buhari)
Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nas upućuje da započnemo s onima o kojima se brinemo, uključujući sebe, svoju porodicu i djecu. Najbolja sadaka je ona koju čovjek daje od svog imetka nakon što ispuni svoje obaveze prema sebi i svojoj porodici, tako da se ne smije desiti da nakon sadake postane ovisan o drugima. U riječima: "I započni s onima o kojima se brineš" postoji dokaz da je trošenje na porodicu bolje od sadake, jer je sadaka dobrovoljna, a trošenje na porodicu je obaveza. Sve ovo je dio Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, odgoja u pogledu čestitosti, zadovoljstva i postavljanja prioriteta u trošenju imetka, kako bi čovjek prvo osigurao svoju porodicu i one za koje je odgovoran, a zatim davao sadaku od viška, odnosno ostatka imetka.
"إِذَا كَانَ أَحَدُكُمْ مَيْسُورًا، فَلْيَبْدَأْ بِأَهْلِهِ"
"Kada neko od vas ima nešto viška, neka započne s onima koji su mu najbliži." (Buhari i Muslim)
دِينَارٌ أَنْفَقْتَهُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ، وَدِينَارٌ أَنْفَقْتَهُ فِي رَقَبَةٍ، وَدِينَارٌ تَصَدَّقْتَ بِهِ عَلَى مِسْكِينٍ، وَدِينَارٌ أَنْفَقْتَهُ عَلَى أَهْلِكَ؛ أَعْظَمُهَا أَجْرًا الَّذِي أَنْفَقْتَهُ عَلَى أَهْلِكَ"
"Zlatnik kojeg potrošiš na Allahovom putu, zlatnik kojeg potrošiš u oslobađanju roba, zlatnik kojeg daš kao sadaku siromahu i zlatnik kojeg potrošiš na svoju porodicu – najvrijedniji je onaj kojeg si potrošio na svoju porodicu." (Muslim)
Neispunjavanje obaveza prema porodici je grijeh, nakon kojeg ti ne treba drugi:
"كَفَى بِالْمَرْءِ إِثْمًا أَنْ يُضَيِّعَ مَنْ يَقُوت"
"Čovjeku je dovoljno grijeha da zanemari one o kojima je dužan da se brine." (Muslim)
Prof. Abdullah Mujić ✍️