06/09/2022
U ponedjeljak, 5.9.2022.god. OMS Bihać je bio organizator i realizirao projekat na temu pandemije COVID19.
Naziv projekta: Pogledi na Covid19 kroz tri vjerske zajednice
Koordinator: Kemal Havić, sekretar OMS-a Bihać
Donatori: Međureligijsko vijeće u BiH (MRV BiH) kroz projekat „Osiguravanje odgovora na COVID-19 u crkvama i vjerskim zajednicama“ zajedno sa svojim partnerom World Vision u BiH (WV BiH) uz podršku UNICEF-a u BiH i USAID BiH.
Cilj projekta je bio da adekvatno kroz predavanja edukuje mlađu populaciju o tome kako kroz duhovnost i vjeru boriti se narušenim mentalnim zdravljem, ali i očuvanja istog. Zatim kroz druženje i izlet zbližiti učesnike, nadoknaditi manjak komunikacije i druženja, te razmijeniti iskustva i korisne savjete koji će pratiti međureligijski dijalog.
Cjelokupna ideja oko organizacije i realizacije ovog projekta nastala je kao odgovor na sva pre i post dešavanja vezano za COVID19. Naime, primjetno je da je sve učestalija potreba posezanja za nekom vrstom psihološke pomoći nakon perioda lockdowna i restrikcija koje je sa sobom donijela pandemija. U razgovoru sa članovima OMS-a Bihać došli smo na ideju da psihološku pomoć pružimo kroz poglede tri vjere i predavanja te radionicu tri vjerska službenika kojima je motivacija da duhovno ojačaju učesnike, pomognu u rješavanju problema i pronalasku mehanizama s kojima će se učesnici projekta boriti sa novonastalim problemima.
Projekat je bio realiziran kroz tri etape u saradnji sa Mrežom mladih IZ Medžlis Bihać, vjerskim službenicima dvije crkve i džamije u Krupi, te omladinom iz Bos. Krupe i Bihaća.
Prvo su održana dva predavanja u prostorijama crkve sv.Antuna Padovanskog u Bihaću od strane vjerskih službenika ujedno i članova OMS-a Bihać fra Ivan Tučić i oca Slaviša Milinović, a zatim smo nakon predavanja organiziranim prijevozom zajedno otputovali u Bos. Krupu gdje su nas dočekali predstavnici vjerskih zajednica i omladina iz Bos. Krupe. Tu smo obišli i upoznali se historijom i znamenitostima dvije crkve i džamije koje se nalaze u „istom dvorištu“, a zatim je treći vjerski službenik Abdulaziz ef. Nuspahić održao zanimljivu radionicu na temu Covida. U povratku smo svratili u obližnji restoran gdje smo prigodnim ručkom počastili učesnike projekta i pustili ih da uživaju u druženju i razmjeni stečenih utisaka tokom dana.
U Bihaću smo se zadovoljni proteklim danom, ali pomalo umorni rastali sa kovidskom uzrečicom:
„ Budite pozitivni, ostanite negativni “
Molim Gospodara da nam olakša, podari snage i strpljenja u teškim trenucima.