Odbor za međureligijsku saradnju u Bihaću OMS - MRV BiH

Odbor za međureligijsku saradnju u Bihaću OMS - MRV BiH Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Odbor za međureligijsku saradnju u Bihaću OMS - MRV BiH, Religious organisation, Bihac.

"Dijalog između religija od iznimne je važnosti jer dovodi do ljubavi i uzajamnog poštovanja, uklanja ili barem smanjuje predrasude među pripadnicima različitih religija i promiče jedinstvo i prijateljstvo među ljudima."

U ponedjeljak, 5.9.2022.god. OMS Bihać je bio organizator i realizirao projekat na temu pandemije COVID19.Naziv projekta...
06/09/2022

U ponedjeljak, 5.9.2022.god. OMS Bihać je bio organizator i realizirao projekat na temu pandemije COVID19.

Naziv projekta: Pogledi na Covid19 kroz tri vjerske zajednice
Koordinator: Kemal Havić, sekretar OMS-a Bihać
Donatori: Međureligijsko vijeće u BiH (MRV BiH) kroz projekat „Osiguravanje odgovora na COVID-19 u crkvama i vjerskim zajednicama“ zajedno sa svojim partnerom World Vision u BiH (WV BiH) uz podršku UNICEF-a u BiH i USAID BiH.

Cilj projekta je bio da adekvatno kroz predavanja edukuje mlađu populaciju o tome kako kroz duhovnost i vjeru boriti se narušenim mentalnim zdravljem, ali i očuvanja istog. Zatim kroz druženje i izlet zbližiti učesnike, nadoknaditi manjak komunikacije i druženja, te razmijeniti iskustva i korisne savjete koji će pratiti međureligijski dijalog.

Cjelokupna ideja oko organizacije i realizacije ovog projekta nastala je kao odgovor na sva pre i post dešavanja vezano za COVID19. Naime, primjetno je da je sve učestalija potreba posezanja za nekom vrstom psihološke pomoći nakon perioda lockdowna i restrikcija koje je sa sobom donijela pandemija. U razgovoru sa članovima OMS-a Bihać došli smo na ideju da psihološku pomoć pružimo kroz poglede tri vjere i predavanja te radionicu tri vjerska službenika kojima je motivacija da duhovno ojačaju učesnike, pomognu u rješavanju problema i pronalasku mehanizama s kojima će se učesnici projekta boriti sa novonastalim problemima.

Projekat je bio realiziran kroz tri etape u saradnji sa Mrežom mladih IZ Medžlis Bihać, vjerskim službenicima dvije crkve i džamije u Krupi, te omladinom iz Bos. Krupe i Bihaća.

Prvo su održana dva predavanja u prostorijama crkve sv.Antuna Padovanskog u Bihaću od strane vjerskih službenika ujedno i članova OMS-a Bihać fra Ivan Tučić i oca Slaviša Milinović, a zatim smo nakon predavanja organiziranim prijevozom zajedno otputovali u Bos. Krupu gdje su nas dočekali predstavnici vjerskih zajednica i omladina iz Bos. Krupe. Tu smo obišli i upoznali se historijom i znamenitostima dvije crkve i džamije koje se nalaze u „istom dvorištu“, a zatim je treći vjerski službenik Abdulaziz ef. Nuspahić održao zanimljivu radionicu na temu Covida. U povratku smo svratili u obližnji restoran gdje smo prigodnim ručkom počastili učesnike projekta i pustili ih da uživaju u druženju i razmjeni stečenih utisaka tokom dana.

U Bihaću smo se zadovoljni proteklim danom, ali pomalo umorni rastali sa kovidskom uzrečicom:

„ Budite pozitivni, ostanite negativni “

Molim Gospodara da nam olakša, podari snage i strpljenja u teškim trenucima.

Osuđujemo ovaj vandalski čin skrnavljanja kapelice u naselju Kralje u bihaćkoj mjesnoj zajednici Bakšaiš.Od nadležnih po...
23/10/2021

Osuđujemo ovaj vandalski čin skrnavljanja kapelice u naselju Kralje u bihaćkoj mjesnoj zajednici Bakšaiš.

Od nadležnih policijskih institucija tražimo što prije otkrivanje vinovnika ovog vandalizma.
Ovo nije samo antivjerski već i ancivilizacijski.
Skrnavljenje bogomolja vrijeđa sve građane i vjernike sve tri konfesije u Gradu Bihaću i neće narušiti dobrosusjedske odnose po kojima je Bihać poznat u državi Bosni i Hercegovini.

Budi dobar prema komšijama. Bit ćeš dobar vjernik.

Međureligijsko vijeće u Bosni i Hercegovini, Odbor za međureligijsku saradnju Bihać, 18.09.2021.god. sa početkom 15:00h,...
19/09/2021

Međureligijsko vijeće u Bosni i Hercegovini, Odbor za međureligijsku saradnju Bihać, 18.09.2021.god. sa početkom 15:00h, organiziralo je mirnu šetnju, predavanja i sadnju cvijeća ispred džamije Fethije, crkve Sv. Ante Padovanskog i pravoslavne crkve Svete Trojice.

Projekat je nosio naziv „Zasadimo i izgradimo mostove među nama“, a koordinator projekta je bio sekretar OMSa Bihać (Odbora te međureligijsku saradnju Bihać), Kemal Havić.

Polazna tačka je bila crkva Sv. Ante Padovanskog, gdje je vjerski službenik te crkve fra Ivan Tučić, održao kratko predavanje i u čijem dvorištu su zajednički zasađene 3 sadnice od strane članova OMSa. Zatim smo nastavili šetnjom do pravoslavne crkve Svete Trojice, gdje je održano predavanje od strane oca Slaviše Milinović. Zajedničkom šetnjom smo nastavili kroz park i gradom do džamije Fethije gdje su provedene iste aktivnosti, a predavanje održao Abdul-Aziz ef.Nuspahić.

Pred kraj ovog dijela programa obratio se prigodnim govorom i savjetnik gradonačelnika Nijaz Lipovača, a riječima zahvale je završio ovaj dio koordinator projekta, Kemal Havić.

Tri sadnice koje su zasađene na simboličan način predstavljaju tri vjere koje su zastupljene u Bihaću, koje treba zajedno da rastu, razvijaju se i čine lijep vrt. Zajedničkim održavanjem ćemo se potruditi da sadnice ne uvehnu.

Cilj programa je bio da promovišemo međureligijski dijalog i suživot pripadnika tri vjerske zajednice koje djeluju na našem području te da prikažemo stvarnu sliku građana Bihaća koja nosi poruku „Volimo svoju vjeru, a poštujemo tuđu“.

Također, ovo je bila odlična prilika da učesnici šetnje posjete vjerske objekte i saznaju nešto više o obredima drugih vijera.
Osim učesnika, oduševljenje nisu krili ni građani Bihaća koji su tokom zajedničke šetnje bili iznenađeni na pozitivan način. Lično su tražili da se slikaju i čestitaju vjerskim službenicima na ujedinjenju, lijepom prizoru i stvaranju pozitivnih priče. Jer vjerujemo da je ovo tek jedan od mnogih koje planiramo.

Kraj programa je obilježen u Hotelu Rekić gdje su učesnici šetnje tokom večere i slatkog iznenađenja sumirali utiske, predlagali ideje za neke naredne zajedničke projekte.

Najava sutrašnjeg događaja “Zasadimo i izgradimo mostove među nama”.Gost emisije je bio sekretar OMSa Bihać, Kemal Havić
17/09/2021

Najava sutrašnjeg događaja “Zasadimo i izgradimo mostove među nama”.
Gost emisije je bio sekretar OMSa Bihać, Kemal Havić

- Međureligijsko vijeće u Bosni i Hercegovini, 18. septembra ove godine sa početkom u 15 sati, organizira mirnu šetnju, predavanja i sadnju cvijeća.

24/08/2021

Парохија бихаћка Парохијски храм Силаска Светог Духа на апостоле у Бихаћу Стари храм у историјској језгри града Бихаһа био је катедрални храм Епархије бихаћке. По....

😊
24/06/2021

😊

Crkva sv. Antuna Padovanskog katolička je crkva u Banjalučkoj biskupiji i nalazi se u Bihaću. Ova crkva posebna je specifičnost Bihaća zbog svoje historije i tri katoličke crkve posvećene svetom Antunu Padovanskom. Građena je krajem XIX stoljeća, a završena 1894. godine. Smatra se da je sa...

Osuđujemo ovaj vandalski čin pisanja uvredljivih grafita na zidu crkve sv. Ante Padovanskog u centru Bihaća. Ovo nije sa...
09/05/2021

Osuđujemo ovaj vandalski čin pisanja uvredljivih grafita na zidu crkve sv. Ante Padovanskog u centru Bihaća.

Ovo nije samo antivjerski već i ancivilizacijski.
Skrnavljenje bogomolja vrijeđa sve građane i vjernike sve tri konfesije u Gradu Bihaću i neće narušiti dobrosusjedske odnose po kojima je Bihać poznat u državi Bosni i Hercegovini.

Budi dobar prema komšijama. Bit ćeš dobar vjernik.

13/03/2021

U posljednje vrijeme svjedoci smo velikog broja negativnih vijesti, koje mogu da utiču na naše raspoloženje i općenito na viđenje budućnosti našeg društva. Zbog toga vam donosimo jednu pozitivnu priču iz lijepog grada na Uni, koja je jedan od rezultata projekta od prije dvije godine “Spor...

Pored suradnje koju USAID kroz projekat PRO-Budućnost ima sa Međureligijskim vijećem BiH, naši članovi OMS-ova su aktivn...
22/02/2021

Pored suradnje koju USAID kroz projekat PRO-Budućnost ima sa Međureligijskim vijećem BiH, naši članovi OMS-ova su aktivni i sudjeluju na projektima koje PRO-Budućnost radi i sa drugim partnerskim organizacijama.

Primjer takve suradnje je učešće člana OMS-a Bihać na aktivnosti koja je održana 11.2.2021.god. u Bihaću - u Muzeju Prvog zasjedanja AVNOJ-a.
Član OMS-a Bihać efendija Abdul-Aziz Nuspahić i paroh Slaviša Milinović sa mladima iz srednjoškolskih vijeća učenika Grada Bihaća i Pravnog fakulteta Bihać razgovarali o uticaju religija na društvo i mlade. Diskusija pod nazivom "Dijalog: jučer, danas, sutra" bila je završna aktivnost projekta "Živi mladosti" koji je podržan kroz program malih grantova PRO-budućnost. Naslov projekta “Živi mladost” ima snažnu poruku da nas mlade pozive da se aktivnije uključimo u gradnju naše države, da ne sklopimo oči i okrenemo glavu od stvari koje nisu uredu, već da podignemo glavu, pokrenemo se i napravimo promjene na bolje.

Centar za održivi razvoj COR Bihać je projekat počeo u augustu, a osim ove diskusije organizovali su nekoliko radionica za mlade, obilazak kulturno-historijskih znamenitosti Bihaća te spust čamcem niz rijeku Unu. Sve je rezultiralo sticanjem novih znanja, iskustava, prijateljstava ali i postizanje osnovnog cilja a to je širenje međureligijskog dijaloga i suživota.

Dana 31.1.2021.god. OMS Bihać je održao sastanak i na istom poželio dobrodošlicu novom članu Fra Ivanu Tučić koji nas je...
02/02/2021

Dana 31.1.2021.god. OMS Bihać je održao sastanak i na istom poželio dobrodošlicu novom članu Fra Ivanu Tučić koji nas je obradovao svojom pozitivom i željom za saradnju. Druženje je proteklo u ugodnoj atmosferi. Razgovarali smo o projektima koji će popraviti stanje svih religija u našem gradu Bihaću i aktivnostima koji će poboljšati međureligijski dijalog i međusobno uvažavanje.

Address

Bihac

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Odbor za međureligijsku saradnju u Bihaću OMS - MRV BiH posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share